1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dürüst’ün açıklamalarına tepki
Dürüst’ün açıklamalarına tepki

Dürüst’ün açıklamalarına tepki

KTÖS, Eğitim Bakanı Dürüst'ün Atatürk Öğretmen Akademisi sınavının yapılmayacağına ilişkin açıklama yaptığını savunarak, tepki gösterdi

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst’ün Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) sınavının yapılmayacağına ilişkin açıklama yaptığını savunarak, bu duruma tepki gösterdi.

 

KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, sendika olarak AÖA’nın kapatılmasına seyirci kalmayacaklarını belirtti.

 

“Atatürk Öğretmen Akademisi, önceki adı ile Öğretmen Koleji, 1937’den başlayan ve günümüze kadar gelen, toplumun ilkokul ve okul öncesi öğretmen ihtiyacını belirleyerek, planlı ve kaliteli öğretmen yetiştiren, örnek alınması gereken bir kurumdur. Öğretmen Akademisi, Kıbrıslı Türklerin eğitimdeki yüz akıdır. AÖA, eğitimin metaya, öğrencinin müşteriye, dönüşemediği bir ortam yaratarak, eğitimin parasız, nitelikli bir şekilde devlet eliyle sunulabileceğinin ispatıdır” diyen KTÖS Eğitim Sekreteri Özhür, kamusal eğitime en güzel örnek olarak kaliteli öğretmen yetiştiren AÖA’nın bu yapısının, eğitimi metalaştırmak isteyen zihniyeti rahatsız etmekte olduğu görüşünü dile getirdi.

 

Atatürk Öğretmen Akademisi giriş sınavının derhal yapılması gerektiğine öğretmen ihtiyaç analizlerine bakıldığı zaman Akademi’ye öğrenci alınmasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Özhür, şu iddialarda bulundu:

 

“İki yıldan beridir Müdür ve Müdür Muavini terfilerini açmayıp, ‘öğretmen eksiği yoktur’ anlayışı ile kamuoyunu kandırmaya yönelik politikalar çizen UBP hükümeti ve onun Eğitim Bakanlığı, terfilerden ve emekliliklerden doğacak açıkları partizanlık yaparak geçici öğretmen kadroları ile doldurmak istemektedir.”

 

Devamla, “Akademi’ye yönelik uygulanacak her türlü olumsuz politikanın karşısında olacaklarını, sendika olarak Kıbrıslı Türkleri yok edecek politikalara, eğitimi siyasi çıkarlara alet etmek isteyen çevrelere ve işbirlikçilerine geçit vermeyecekleri” görüşünü de dile getiren Özhür, açıklamasını şöyle tamamladı:

 

“Şu bilinmelidir ki KTÖS, toplumun desteği ile kamusal eğitim hakkı direnişinde, AÖA’nın kapatılmak istenmesi sürecinde geçtiğimiz yıl mücadelesini yükseltmiş ve AÖA’ya yönelik gelecek her türlü darbeye karşı da direnmeye devam edecektir.

 

Gelinen bu noktada, Akademi konusunu görüşmek için randevu talep ettiğimiz Sayın Dürüst, sendikamıza randevu verme yerine apar topar sınavın yapılmayacağını açıklamıştır. AÖA giriş sınavının yapılmayacağı yönünde karar üreten işbirlikçi UBP Hükümeti ve onun Eğitim Bakanı Sayın Kemal Dürüst’e öğretmenin bugüne dek baskılar ve dayatmalar karşısında yılmadığını hatırlatmak ve AÖA’nın kapatılmasını kendine görev edinmiş olanlara da en güzel cevabı verdiğini ve vereceğini hatırlatmak isteriz.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler