1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÜRÜST'TEN ÖĞRETMENLERE...
DÜRÜSTTEN ÖĞRETMENLERE...

DÜRÜST'TEN ÖĞRETMENLERE...

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, “Sendikalar artık oturup durumlarını gözden geçirmeli. Eğer siyaset yapacağım diyorlarsa önce sandığa gitmeleri gerekiyor” dedi. Dürüst, öğretmen sendikalarının okullarda greve giderek öğrencil

A+A-

 

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, “Sendikalar artık oturup durumlarını gözden geçirmeli. Eğer siyaset yapacağım diyorlarsa önce sandığa gitmeleri gerekiyor” dedi.

Dürüst, öğretmen sendikalarının okullarda greve giderek öğrencileri cezalandırmamasını, bunun yerine eylemlerini bakanlık önünde yaparak kendisini cezalandırmasını istedi.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Dürüst, Genç TV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin sorulara ve öğretmen sendikalarının tutumlarına yanıt verdi. Dürüst, iki kez Eğitim Bakanlığı görevi yaptığını, ancak ne ilkinde nede şu anki görevi sırasında bir hademe bile almadığını söyledi ve sendika yöneticilerini yalancılıkla suçladı.

“SADECE MUHALEFET EDİYORLAR”

Sendikaların her memnun olmadığı olayda bakanlığın ve hükümetin geri adım atmasının söz konusu olmadığını anlatan Bakan Dürüst, örnek olarak da kolejleri verdi. Kemal Dürüst, sendikaların, kolejlerin açılmasına karşı çıktığını anımsattı ve bugün gelinen noktada kolejleri açmakla ne kadar doğru bir iş yapıldığını toplumun gördüğünü söyledi.

Bakan Dürüst, “Eğitim Bakanı olarak tam gün hedefini ortaya koyduk. Birçok sivil toplum örgütü bize destek verdi ve bu konuda bizimle görüşünü kaydetti. Ne acıdır ki öğretmen sendikalarımız daha tam gün eğitim konusunda tek bir görüş bile bakanlığımıza sunmuş değildirler” diye konuştu.

“GREVLERİ ÖĞLEDEN SONRA YAPSINLAR”

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, sendikaların sık sık eyleme gitmesinden artık öğretmenlerin de rahatsız olduğunu ve bunu yüksek sesle dile getirdiklerini söyledi. Dürüst, “Her gün eylem koymaları artık halkı bezdirdi. Öğretmenin imajına çok ciddi zararlar verdiler. Sonra bu eylemeler bize karşı ise bizi cezalandırsınlar, öğrencilerin okuma haklarını ellerinden alamasınlar, velilerimizi rahatsız etmesinler. İlle de eylem yapacaklarsa dersler bittikten sonra öğleden sonra eylem yapsınlar ve eylem yeri olarak da bakanlığın önünü seçsinler. Çünkü artık daha fazla çocuklarımızı ve velilerimizi üzmeye hakları yok” dedi.

“MUHALEFET DE BİZİ DESTEKLİYOR”

Dürüst, okullardaki öğretmen eksikleri konusunda “Kimi yerlerde fazla öğretmen var, ama mevcut tüzükler bu öğretmenlerin oradan alınıp başka okullara nakillerini engelleniyor. Bu anlayışı değiştireceğiz. Bu konuda muhalefet partileri de bizimle aynı görüşte, nakil tüzüğünü değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“HASPOLAT’TA GREV BAŞARILI OLMADI ÇÜNKÜ...”

Haspolat Endüstri Meslek Lisesi’ne ilahiyat bölümü açıldıklarını anlatan Bakan Dürüst, sendikaların hemen eyleme gittiğini ancak başarılı olamadıklarını savundu. Dürüst, şöyle konuştu:

“Bu bölümü açmadan önce okuldaki duruma bir bakalım. 24 öğrencisi olan Haspolat Endüstri Meslek Lisesi’nde 20 öğretmen görev yapıyordu. Bugüne kadar bu çarpık durum için sendika tek söz bile etmedi. Şimdi o okula bir bölüm açtık ve 23 öğrenci kaydettik. Hemen okulda greve gittiler. 20 öğretmenin 12’si o greve katılmadı. Bu kez dışarıdan okula destek getirmeye kalktılar, gene olmadı. Döndüler her gün başka başka okullarda grev koydular onu da sürdüremediler. Çünkü sağduyulu öğretmenlerimiz bu oyuna alet olmadılar.”

“12 ÖĞRETMEN SENDİKADAN İSTİFA ETTİ”

Haspolat’taki greve dâhil olmayan öğretmenlere sendikanın baskı yaptığını, bunun üzerine 12 öğretmenin sendikadan istifa ettiğini söyleyen Kemal Dürüst, sendika yönetiminin yanlış yaptığını kabul etmesi ve daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

“BİR TANE BİLE HADEME ALMADIM”

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, gerek ilk bakanlığı sırasında gerekse son 8 aylık ikinci görevinde bir tane bile hademe almadığını söyledi.

Bakan Dürüst “İki kez yaptığım Eğitim Bakanlığı dönemimde bir tane bile hademe istihdamı yapmadım. Hademe istihdamları diğer arkadaşım dönemine denk geldi. Ama alınan kişilerin durumları belliydi. Sendika o zaman ses çıkartmamıştı. Şimdi gündem getirmeleri manidardır” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİ DEĞİL BENİ CEZALANDIRIN”

“Grev demokratik bir haktır, ancak eğitim de bir haktır. Eğer öğretmen sendikaları bir eylem yapacaksa gelip bakanlık önünde yapsınlar, beni cezalandırsınlar, okumak isteyen öğrencileri değil” diyen Bakan Dürüst, sendikaların eylem kararı alırken iyice düşünmesini istedi.

Dürüst, eylemler sırasındaki tavrı nedeniyle polis teşkilatına da teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1880 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler