1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÜRÜST’E DİN GÖREVLİLERİNDEN DESTEK
DÜRÜST’E DİN GÖREVLİLERİNDEN DESTEK

DÜRÜST’E DİN GÖREVLİLERİNDEN DESTEK

Din İşleri Başkanlığı Güzelyurt Din Görevlileri Teşkilatı Bölge temsilcisi Ömer Akın Başkanlığı’ndaki bir heyet, Eğitim Bakanı Dürüst'ü ziyaret etti

A+A-

 

 

 

Din İşleri Başkanlığı Güzelyurt Din Görevlileri Teşkilatı Bölge temsilcisi Ömer Akın Başkanlığı’ndaki bir heyet, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ü ziyaret ederek, Bakan Dürüst’e Haspolat Meslek Lisesi’nde açmış oldukları İlahiyat Bölümü’nden dolayı teşekkür ederek, desteklerini bildirdiler.

 

KKTC Meclis Salonunda gerçekleştirilen kabulde, Güzelyurt Bölgesi Din Görevlileri adına konuşma yapan Bölge Temsilcisi Ömer Akın, Bakan Dürüst’e Haspolat Meslek Lisesi’nde İlahiyat bölümünün açılması ve göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı Bakan Dürüst’e teşekkür ederek, destek bildirdi.

 

“İlahiyat bölümünün açılmasına karşı duranlar olduğu gibi, açılmasına destek olanlar da vardır, toplumun bir kısmı karşı dururken azımsanamayacak ve küçümsenemeyecek kadar da bunun bir gereksinim olduğuna inanan insanlar da vardır. O zaman bu bölüme isteyen çocuklarını gönderebilir isteyen gönderemez. Bu demokrasinin bir gereğidir” diyen Akın, Bakan Dürüst’e halkın isteklerine kulak tıkamayarak, eğitimin çeşitliliği ve her kesimi kucaklar tutumundan dolayı kutlayarak destek belirtti.

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de Güzelyurt bölgesi din görevlilerini kabulünde yaptığı konuşmasında, eğitimde boşluk bırakmanın ne denli tehlikeli olabileceğinin altını çizerek, “Devlet olarak bizler her türlü eğitim ihtiyacını karşılamak zorundayız. Eğitimde boşluk olamaz, KKTC Devleti olarak 1974’den önce olduğu gibi bugünde Kıbrıs Türk Toplumu olarak Anavatan Türkiye’den aldığımız güçle, dinimize, kültürümüze örf ve adetlerimize bağlı kalarak ayakta duracağız” dedi.

 

“Hiç kimseyi, daha önceleri açmış olduğumuz tarım bölümü, ve buna benzer bölümlerde olduğu gibi kayıt yaptırmaya zorlamamışsak şimdi de İlahiyat bölümüne de kayıt yaptırmaya zorlamıyoruz. Dileyen aileler çocuklarını bu bölüme kayıt yaptırır dileyen yaptırmaz” diyen Bakan Dürüst, “Biz devlet olarak her türlü eğitim hakkını vatandaşlarına vermekle yükümlüyüz, bunun gereğini yerine getiriyoruz” dedi.

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Öğretmen Sendikalarına yönelik olarak da, yıllardan beridir Haspolat Meslek Lisesi’nde 22 Öğrenciye karşın 20 tane öğretmenin görev yapması konusunda ses çıkarmadıklarını, ilahiyat bölümünün açılması ile beraber Haspolat Meslek Lisesi’nin öğrenci sayısının 50’ye ulaşarak daha sürdürülebilir bir noktaya geldiğini, bunu sendikaların göz ardı ettiklerini söyledi.

 

Bakan Dürüst, Sendikaların sorunları diyalogla değil, grevlerle boykotlarla çözme taraftarı olduklarını bu tutumlarından dolayı sadece öğrencilerin eğitim haklarını gaspetmiş olduklarını belirterek, “Milli Eğitim politikası içerisinde yapıcı her türlü eleştiri ve önerilere açığız, ancak göz göre göre Milli eğitim çizgisinden ve Hükümet Programımızdan taviz vermeyiz” dedi.

 

“Bizler Hükümetin Programını uyguluyoruz, talimat aldığımız doğru ama talimatı, Milli Eğitim politikasından, Hükümet Programından, Başbakanımızdan alıyoruz” diyen Bakan Dürüst, Sendikaların tavrının yapıcı değil, toplumu kaosa sürükler bir noktada olduğunu belirtti.

 

“Her zaman için, yasal mevzuatlar çerçevesinde, Milli Eğitim çizgisinden uzaklaşmayan, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, Laik ve Demokratik teamüller doğrultusunda olmak kaydı ile her türlü diyaloğa açığız” diyen Bakan Dürüst, “öğretmenlik mesleğinin kutsallığını zedeleyecek, geleceğimiz öğrencilerimizin eğitim haklarını sekteye vuracak her türlü girişime de kararlı bir şekilde karşı duracağız” dedi.

 

Bakan Dürüst, Güzelyurt Bölge temsilcileri kabulünde son olarak İlahiyat bölümünün açıldığını ve derslere devam edileceği noktasındaki Hükümet ve Bakanlığın kararlı olduğunun altını çizerek, kendisine destek beyan eden Din Görevlileri temsilcilerine teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1065 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler