1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÜRÜST, TOPU VAKIFLARA ATTI
DÜRÜST, TOPU VAKIFLARA ATTI

DÜRÜST, TOPU VAKIFLARA ATTI

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Haspolat’taki bir vakıf arazisinin Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na kiralanması kararını Vakıflar İdaresi’nin verdiğini; hükümetin de bu kararın arkasında olacağını ve ol

A+A-

 

 

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Haspolat’taki bir vakıf arazisinin Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na kiralanması kararını Vakıflar İdaresi’nin verdiğini; hükümetin de bu kararın arkasında olacağını ve olduğunu söyledi. Dürüst, bu araziye yapılacak projeyi inceleyeceğini ifade etti.

Meclis Genel Kurulu toplantısında konuşan CTP Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, Haspolat’ta Vakıflar İdaresi’ne ait 200 dönümlük arazinin “külliye yapımı” için bir vakfa uzun süreli kiralanmasını eleştirdi. Eğitim Bakanlığı’nın bu konudan haberdar olmadığını savunan Çağlar, bu kararın toplum vicdanını rahatsız ettiğini söyledi.

Çağlar, geçen hafta Bakanlar Kurulu’nda alınan ve gizli tutulan Haspolat’ta 200 dönümlük bir vakıf arazisinin 30 yıllığına, yılda 100 TL’ye, geçen Kasım kurulan Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na kiralanması konusunda, “külliye yapımının”, “eğitim projesi” diye isimlendirilmesini eleştirdi.

“ÖNCE EĞİTİM BAKANI’NIN HABERİ OLMASI GEREKİR AMA…”

Mehmet Çağlar, bu arazi eğitim amaçlı verilmişse öncelikle Eğitim Bakanlığı’nın haberdar olması gerektiğini ama Bakan’ın böylesi bir proje ve kiralamadan haberi olmadığını söylediğini ifade ederek, hükümet programında da böyle bir konu yer almazken hangi ivedilikle, toplumsal ihtiyaçla, güçle bu projenin gündeme geldiğini sordu.

Bazı okulların Haspolat’taki bir başka araziye taşınacağı haberlerine de değinen Çağlar, Haspolat Meslek Lisesi’ndeki ilahiyat bölümüyle amacın imam ve hatip yetiştirmek mi olduğunu sordu. Eğer amaç buysa, imam-hatip yetiştirmenin doğru yönteminin ne olduğunu, kaç kişiye ihtiyaç duyulduğunu da soran Mehmet Çağlar, 18 yaşındaki çocukları imam hatip diye yetiştirmenin büyük bir yanılsama olacağını ifade etti.

TÖRE “BEN İSTİYORUM” DEDİ

Mehmet Çağlar, Milli Eğitim Bakanı Dürüst’e hitaben “Madem eğitim sistemi hedefinizde bunlar yok diyorsunuz, bunu yapmayı reddedin” çağrısında bulundu. “Toplumda bunu kimse istemezken niye yapılacağını” soran Çağlar’a, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, yerinden, “Ben istiyorum” yanıtı verdi. Çağlar da din eğitimi ile dini eğitimin farklarına işaret etti.

Bu sırada birçok milletvekili yerinden konuştu ve tartışma yaşandı.

İmam hatip liseleri, ilahiyat bölümleri olmadan da Kıbrıslı Türklerin dini vecibelerini yerine getirebilecek inanç, bilgi ve beceriye sahip olduğunu vurgulayan CTP Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, bir yandan külliye yapımına izin veren hükümetin öte yandan kumarhane ve gece kulüplerine nasıl izin verdiğini sordu.

DÜRÜST

Çağlar’ın konuşmasını yanıtlayan Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Haspolat’ta vakıf arazisinin kiralanması olayından dün bir basın mensubu arayınca haberdar olduğunu belirtti. Kemal Dürüst, kiralama kararını Vakıflar İdaresi’nin verdiğini, Bakanlar Kurulu’nun da bu kararın arkasında olacağını söyledi.

Şu anda kadar burada bir ilahiyat fakültesi açılması yönünde başvuru almadıklarını açıklayan Kemal Dürüst, Vakıflar İdaresi’yle gerekli temasları yaparak kompleksin detayları hakkında bilgi sahibi olacaklarını kaydetti.

“Vakıflar idaresi uygunluk vermişse biz hükümet olarak arkasında olmak durumundayız, olacağız” diyen Dürüst, kimsenin düşüncesine uygun olmayan bir okulda okumasını zorlayamayacaklarını ama isteyenlerin de Haspolat Meslek Lisesi ilahiyat bölümünde eğitim görmesinin engellenemeyeceğini ifade etti.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Güney Kıbrıs’ta öğrenim gören öğrenciler konusundaki soru üzerine, “Çocukların gittikleri okulları denetleme yetkimiz yok. Yasaklamayı da tercih etmedik. Kendi ülkemizdeki okulları daha kaliteli, daha cazip hale getirerek çocuklarımızın oraya gitmemelerini tercih ettik” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1338 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler