1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÜRÜST 'KÜLLİYE'YE SAHİP ÇIKTI
DÜRÜST KÜLLİYEYE SAHİP ÇIKTI

DÜRÜST 'KÜLLİYE'YE SAHİP ÇIKTI

Dürüst, Haspolat’a yapılması planlananan Külliye’nin hükümetin bir programı olması nedeniyle projeye bakanlık ve hükümet olarak sahip çıkacaklarını belirtti.

A+A-

 

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Haspolat’a yapılması planlananan Külliye’nin hükümetin bir programı olması nedeniyle projeye bakanlık ve hükümet olarak sahip çıkacaklarını belirtti.

Dürüst, aylardır eyleme neden olan Haspolat Meslek Lisesi’ndeki ilahiyat bölümünün kapatılmayacağını da söyledi ve sendikaya “uzlaşı” çağrısı yaptı. Dürüst, bölümün veya diğer meslek bölümlerinin diyalogla başka yere kanalize edilebileceğini de kaydetti.

KÜLLİYE

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kanal T’de bir programda konuşan Dürüst, külliye yapımı için şu anda herhangi bir arazi kiralanmasının söz konusu olmadığını, herhangi bir sözleşmenin de bulunmadığını, bu konuda sadece Vakıflar İdaresi’nin bir karar aldığını kaydetti. Dürüst, olası bir projede Milli Eğitimi ilgilendirenin sadece İlahiyat koleji projesi olduğunu, bu kolejin de bir Eğitim Vakfı tarafından yapılacağını ve daha sonra bakanlığa devredileceğini anlattı.

Eğitim Bakanlığına bu konuda henüz herhangi bir proje sunulmadığını da ifade eden Dürüst, “Eğitim Bakanı olarak söyleyebileceğim şudur ki, külliye kapsamında değil tamamen bağımsız bir ilahiyat koleji olacak” dedi.

Dürüst, külliye denilen yapıda sportif ve kültürel faaliyetler, kadın sığınma evleri, özel eğitim okulu, yaşlılar yurdu gibi önemli oluşumların yer alacağını; bu kompleksin 400 metre gerisine de bir camii projesinin söz konusu olduğunu kaydetti.

SPORTİF ALANDA İŞBİRLİĞİ

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemel Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasında her alanda olduğu gibi eğitim ve spor alanında da işbirliğinin devam ettiğini; bu kapsamda geçtiğimiz hafta KKTC’de bulunan mevkidaşı Suat Kılıç’ın da imzasıyla bunun iki devlet temelinde meşrulaştığını ifade etti.

Yedi yıl sonra ilk kez Türkiye’den bir spor bakanının ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yaptığına dikkat çeken Dürüst, daha önce de KKTC ve TC arasında eğitim ve spor alanında bir çok görüşme yapıldığını, fakat somutlaştırmada bir çalışma olmadığını, somutlaştırmanın artık mümkün olur düzeye geldiğini belirtti.

GENÇLİK ÇALIŞTAYI

İki gün süren Gençlik Çalıştayı’ndan çıkan önemli sonuçlar olduğunu belirten Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti’nden KKTC’ye gelen öğrencilerin yanı sıra KKTC’den Türkiye’ye eğitim almak için giden öğrenciler için bazı kolaylıkların yapılmasının da gündemde olduğunu belirtti.

Dürüst şöyle konuştu:

“Türkiye Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da imza koyduğu protokolde paraya dayanan yatırımlar kapsamında 4 ilçeye spor kompleksleri yapılmasını öngören protokolle Güzelyurt ve Girneye 2.2 milyonluk tartan pist yapımı, Lefkoşa ve Mağusa’ya ise içerisinde yüzme havuzlarının da bulunduğu büyük gençlik merkezleri yapılacak. Ayrıca bu arada protokol iki ülke arasında kültürel yerleri karşılıklı gezip tanıyabilecekleri ve sosyal bağları güçlendirebilecekleri bazı maddeleri de içeriyor.”

KKTC’YE FATİH PROJESİ BENZERİ

Dürüst, Ankara ziyaretinde ise Ömer Dinçer’le görüştüğünü ve Türkiye’de uygulamaya konan Fatih Projesi isimli eğitim sisteminin bir benzerini KKTC’ye taşımalarının planlananlar arasında olduğunu belirtti.

Fatih Projesi’yle, okullarda kullanılan beyaz veya kara tahta sisteminin kaldırılarak yerine akıllı tahta denilebilecek bilgisayar destekli sinevizyon benzeri tahtaları getirilmesinin öngörüldüğünü anlatan Dürüst, bu sayede ülke genelinde her okulda ders müfredatının eşit ve dengeli bir şekilde öğretmenler tarafından çocuklara verilebileceğini söyledi.

Dürüst, eğitim bakanlığının ders müfredatlarını bu bilgisayarlara yükleyerek kara tahta tebeşir veya beyaz tahta mürekkepli kalemleri de ortadan kaldırmakta olduğunu kaydederek, KKTC’de eğitim alanında kullanılan tüm araç gereçlerin artık dünya standartlarına getirileceğini ve bu konudaki maddi kaynağı Türkiye’den temin edeceklerini belirtti.

İLAHİYAT BÖLÜMÜNÜ KAPATMAYACAĞIZ… AMA BAŞKA YERE OLABİLİR

Milli Eğitim Gençlik Spor Bakanı Kemal Dürüst, sendikalara “hoşgörü” ve “uzlaşı” çağrısını da yineleyerek, son dönemlerde karne ve not vermeme eylemine neden olan Haspolat Meslek Lisesi’nde açılan ilahiyat bölümünün kapatılmasının mümkün olmadığını, yapılan eylem ve grevlerle eğitime katkı konmadığını söyledi.

Dürüst, “Aylardır grev yapıyorlar kapatmadığımıza göre bundan sonra da kapatmayacağız ‘’dedi.

İlahiyat bölümünde okuyan çocukların da eğitim hakkı olduğunu ifade eden Dürüst, Haspolat Meslek Lisesi’ne açılan İlahiyat bölümünü kapatmayacaklarını, fakat sendikayla yapılan diyaloglar neticesinde bu bölümü veya diğer meslek bölümlerini başka bir yere kanalize edebileceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler