1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÜRÜST DESTEK TURUNDA
DÜRÜST DESTEK TURUNDA

DÜRÜST DESTEK TURUNDA

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, eğitimde kalite ve istikrarın çatışarak değil iyi bir diyalogla yaşama geçirilebileceğine işaret ederek, okullarda tam gün eğitime geçilmesi konusunun uzun soluklu çalışma ve kaynak gerektirdiğini; tüm to

A+A-

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, eğitimde kalite ve istikrarın çatışarak değil iyi bir diyalogla yaşama geçirilebileceğine işaret ederek, okullarda tam gün eğitime geçilmesi konusunun uzun soluklu çalışma ve kaynak gerektirdiğini; tüm toplum kesimleriyle değerlendirmeler yapacaklarını söyledi.

Kemal Dürüst, tam gün eğitim hedefi ve yeni öğretim yılında okulların daha iyi konuma getirilmesi çalışmaları çerçevesinde ilk ziyaretini bu sabah Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’na (KTOEÖS) yaptı.

Bakanlık Müsteşarı Ali Yönel ve bazı daire müdürlerinin eşlik ettiği Dürüst, KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel ve sendika yöneticileriyle görüştü.

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Bakan Dürüst, tam gün eğitim konusunun uzun soluklu olduğunu, gerekli kaynakların yaratılması gerektiğini, sadece öğretmen sendikaları değil ilgili tüm sivil toplum örgütleri, okul aile birlikleri, siyasi partilerle değerlendirmeler yapacaklarını anlattı.

KTOEÖS’le sürekli diyalogları bulunduğunu belirten Kemal Dürüst, öğretmen nakillerinin hemen hemen tamamlandığını; Kamu Hizmeti Komisyonu aşamasında bulunduğunu; Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’ndan yetki alarak önümüzdeki hafta öğretmen eksiklerinin giderilmesi için münhallerin açılacağını söyledi.

AÖA KONUSU…

Dürüst, Atatürk Öğretmen Akademisi’ni kapatma politikalarının olmadığını da ifade ederek, birçok üniversiteden sınıf öğretmenliği bölümü açmak için başvuru aldıklarını ancak bunlara ret yanıt verdiklerini açıkladı.

“EK BÜTÇE TALEP ETTİM… TELKİN ALMADIM”

Tam gün eğitimi, tüm toplum kesimleriyle uzlaşarak ve destek alarak hayata geçirmek istediklerini kaydeden Bakan Dürüst, Türkiye’nin mali katkısının kaçınılmaz olduğunu; bu yüzden Ankara ziyaretinde konunun mali portresi üzerinde görüşmeler yaptığını ve ek bütçe talebinde bulunduğunu ama herhangi bir telkin almadığını söyledi.

GÖKÇEBEL: “DİYALOG KAPISI AÇIK”

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel ise, diyalog kapısının açık olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, KTOEÖS’ün benimsemediği, toplum ve eğitim yararına olmayan politikalara karşı ciddi direnç gösterdiğini ama aynı zamanda toplumun, eğitimin, çocukların yararına politikalara da her zaman destek verdiğini, birlikte çalışma yollarını aradığını; diyalog kapısını açık tuttuğunu söyledi.

Gökçebel, görüşlerinin hayata geçmesi için bir baskı grubu olarak istişare ettiklerini kaydetti.

"İTHAL POLİTİKALAR…”

“Son yıllarda Kıbrıs Türk toplumun toplumsal yaşamı ve eğitiminin ithal politikalarla veya sendikalar ve sivil toplum örgütleri dışlanarak üstten dayatma politikalarla yönlendirilmeye çalışıldığı bir süreç yaşandığını” savunan Tahir Gökçebel, Bakan Dürüst’e serzenişte bulunmak istediğini söyledi ve şöyle konuştu:

“TAM GÜN EĞİTİMİ, ANKARA ZİYARETİ SONRASI BASINDAN ÖĞRENMEMİZ HOŞ OLMADI”

“Tam gün eğitim, bizim eğitim kitapçığımızda bir politikamızdır. Eğitim bizim varlık nedenimizdir. Toplumun kalkınabileceği yegane işlerden birinin eğitim olduğunun bilincindeyiz. Öğretmenlerimiz eğitim konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaktadır. Ama tam gün eğitime 2012’de geçileceğini basından öğrenmemiz, hoş olmamaktadır. Üstelik bir Ankara ziyareti sonrası yapılan açıklama hoş durmamaktadır. Ama buna takılıp kalmayacağız tabi ki.

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, ilerletilmek istenen politikaların toplumun tüm kesimleriyle ortak oluşturulması alışkanlığının yaratılması gerektiğini vurgulayarak, “Bir politikayı eğer proje bazına dönüştürürseniz, finansmanı, fiziki ve öğretmen altyapısıyla ve zamana yayacağınız süreciyle yaratmanız gerekmektedir. Aksi taktirde toplumda moral motivasyon bozukluğu, her seferinde açılan bir başlığın başarılamaması sıkıntısı yaşanacaktır” dedi.

Gökçebel, “öğretmenlerin boş oturduğu, az derse girdiği” gibi söylemlerin basına yansıtılmasının, eğitime ciddi katkılarda bulunan KTOEÖS’ü üzdüğünü belirterek, “Ama biz buna takılıp kalmayız, Sayın Bakan ve ekibiyle çalışmalara devam ederiz. Eğitime verebileceğimiz katkıyı elimizden geldiğince yaparız” ifadelerini kullandı.

“MÜFREDAT TEPEDEN İNME ELLENİYOR”

“Okullardaki müfredat programlarının tepeden inme şekilde ellendiği bir dönem yaşandığını” ileri süren Tahir Gökçebel, öğretmen nakil ve münhallerinin hızlandırılarak okulların altyapısının tamamlanmasını istedi.

“Eğitim beklemez, okullarımız sorunsuz açılmalıdır” diyen Gökçebel, ellerinden gelen katkıyı yapacaklarını vurguladı.

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin durumunun kendilerini üzdüğünü belirten Tahir Gökçebel, özelleştirmenin büyük bir sorun olduğunu söyledi. “Sayın Bakanın eğitimle ilgili kaygıları bizim de kaygımızdır. Eminiz ki bu noktada kamusal eğitimi hem niteliksel, hem de özel okullara kaydırılmayacak şekilde bir yapıya dönüştürebilecek bir bütçeleme ve kadrolamayı hep birlikte sağlayabiliriz” diyen Gökçebel, bu konunun da olmazsa olmazlarından biri olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler