1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÜNYANIN GÖZÜ VAN'DA
DÜNYANIN GÖZÜ VANDA

DÜNYANIN GÖZÜ VAN'DA

BM Genel Sekreteri Ban, NATO Genel Sekreteri Rasmussen, AP Başkanı Buzek yardıma hazır olduklarını bildirdi. Bosna Hersek çalışma başlattı

A+A-

 

BAN: YARDIM GÖNDERMEYE HAZIRIZ

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, BM'nin Van'da meydana gelen deprem felaketinin ardından Türk yetkililerle temasta olduklarını belirterek ''Bizden yardım talep edilirse göndermeye hazırız'' dedi.

 

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban'ın Van'da meydana gelen depremde hayat kaybının olmasından ve yıkımdan dolayı ''derin üzüntü'' duyduğu, Türk hükümeti ve Türk halkına başsağlığı dilediği belirtildi.

 

Açıklamada, ''Genel Sekreter, Türk yetkililerin deprem felaketinin ardından son derece hızlı bir şekilde harekete geçmesini takdir ediyor. BM Türkiye'de yetkililerle temasta ve talep edilirse yardım göndermeye hazır'' denildi.

 

RASMUSSEN

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Van'da can ve mal kaybına neden olan deprem haberini üzüntüyle aldıklarını belirterek ihtiyaç halinde yardıma hazır olduklarını bildirdi.

 

Rasmussen, yazılı açıklamasında, depremden etkilenenlerin acısı paylaştıklarını ve Türk halkı ve hükümetiyle dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

 

Anders Fogh Rasmussen, ''NATO ihtiyaç halinde müttefikimiz Türkiye'ye yardıma hazır beklemektedir'' dedi.

 

AP BAŞKANI BUZEK

 

Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek de dayanışma ve başsağlığı mesajı göndererek artan kayıpların büyük endişe kaynağı olduğunu belirtti.

 

Türk halkı ve makamlarının yanında olduklarını kaydeden Buzek, yaralılara acil şifalar diledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Van'da can ve mal kaybına neden olan deprem haberini üzüntüyle aldıklarını belirterek ihtiyaç halinde yardıma hazır olduklarını bildirdi.

 

 

İRAN, YARDIMA HAZIR OLDUĞUNU BİLDİRDİ

 

İran, Van'da meydana gelen depremden dolayı Türkiye'ye her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

 

İran'ın resmi haber ajansı IRNA, İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur'un Türk halkı ve devletine geçmiş olsun dileklerinde bulunduğunu duyurdu.

 

Depremde hayatını kaybedenlere rahmet onların yakınlarına da sabır dileyen Hüseyinpur, ''İran, dost ve kardeş Türkiye'ye her türlü insani yardımı göndermeye hazırdır'' dedi.

 

Bu arada İran televizyonları ve haber ajansları da Van'daki depremle ilgili gelişmelere yer vermeye devam ediyor.

 

BOSNA – HERSEK YARDIM İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

 

Bosna - Hersek'in ''Kızılayı'' Merhamet, Van'daki depremin ardından bölgeye yardım konusunda çalışma başlattı.

 

Merhamet Başkanı Hayruddin Şahiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da meydana gelen depremden dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, kardeş Türk halkının acısını paylaştıklarını söyledi.

 

Çeşitli alanlarda birlikte çalıştıkları Türk Kızılayı ile yarın irtibata geçeceklerini ve deprem bölgesi için acil ihtiyaçları belirleyeceklerini ifade eden Şahiç, bir heyetlerini de deprem bölgesine göndererek yardım ve destek konularını yerinde tespit edeceklerini kaydetti.

 

Şahiç, bu çalışmaların ardından, deprem bölgesine acil olan ihtiyaçları en kısa sürede ulaştıracaklarını bildirdi.

 

 

"ALMANYA BU ZOR ANLARDA TÜRKİYE'NİN YANINDADIR"

 

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Van'daki deprem sebebiyle Almanya'nın Türkiye'ye yardıma hazır olduğunu söyledi.

 

Westerwelle, Berlin'de yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin Türkiye'ye yardım teklifinde bulunduğunu belirterek, "Almanya, bu zor anlarda Türkiye'nin yanındadır" dedi.

 

Westerwelle, Türk hükümetinin ve Türk halkının acılarını, ölenlerin yakınlarının, yaralıların ve deprem sebebiyle evsiz kalan insanların üzüntülerini paylaştıklarını kaydetti.

 

Alman Yeşiller Partisi eşbaşkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir de, ortak bir başsağlığı mesajı yayınlayarak, felakette hayatını kaybedenlerin yakınlarının, yaralıların ve evsiz kalan insanların acılarını paylaştıklarını bildirdi.

 

Kurbanların sayısının daha fazla artmaması için de Almanya'nın ve uluslar arası camianın hızlı ve fazla bürokrasi olmadan Türkiye'ye yardım etmesi gerektiğini belirten eşbaşkanlar, felakette maddi zarar gören insanlara da evlerinin yeniden imarı için hızlı bir şekilde yardım edilmesi gerektiğini kaydetti.

 

SAĞLIK-SEN VE KIBRIS TÜRK HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI “HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ”

 

Sağlık-Sen ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Van’da Meydana gelen depremde hayatlarını kaybedenlere Tanrıdan Rahmet, yaralı olanların ise bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diledi.

 

Sağlık-Sen Başkanı Kemal Oktar ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse yaptıkları yazılı açıklamada, Sağlık Çalışanları olarak Anavatandaki 7,2 lik depremin yaşattığı acı sonu üzüntü ile öğrenmiş bulunduklarını,onların acılarının kendi acıları olduğunu belirterek, sağlık çalışanları olarak elimizden gelen her türlü katkıyı ve yardımı yapmaya hazır olduklarını da vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler