1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. DÜNYADA YÜZLEŞMEYLE İLGİLİ NELER YAPILIYOR?
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

DÜNYADA YÜZLEŞMEYLE İLGİLİ NELER YAPILIYOR?

A+A-

***  Birleşmiş Milletler başsavcısı:

“Boşnak milliyetçiler savaş suçlularını göklere çıkarıyor…”

Eski Yugoslavya’daki savaş suçlarını soruşturan Birleşmiş Milletler başsavcısı, BM Güvenlik Konseyi’ne uyarıda bulunarak, Bosna-Hersek’te milliyetçilerin 1992-1995 savaşında işlenmiş savaş suçlarıyla ilgili gerçekleri hala inkar etmekte olduklarına dikkati çekti…

Balkan Insight’ta yer alan habere göre, Eski Yugoslavya’da Uluslararası Ceza Mahkemesi bile Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması başsavcısı Serge Brammertz, geçtiğimiz Çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi’ne “Bosna-Hersek’te farklı etnik gruplardan milliyetçilerin savaş suçlularına hala kahraman muamelesi yaptıklarını” anlattı.

Brammertz, “İnkar ve revizyonizm mesajı çok yüksek sesle ve açıklıkla dile getirilmektedir. Buna göre “Biz kendi kurbanlarımızı tanırız, sizinkileri değil… Sizin savaş suçlularınız bizim kahramanlarımızdır” diye mesaj verilmektedir” dedi.

Bosna-Hersek’teki Sırplar’ın ağırlıkta olduğu Sırp Cumhuriyeti’nde eğitim bakanının yakın geçmişte bir açıklama yaparak Srebrenica katliamını ve Saraybosna kuşatmasını da içeren yakın geçmişe ilişkin ders kitaplarını yasaklayacağını duyurmuş olduğuna dikkati çeken Brammertz, “Bu gerçekler dünyada çeşitli okullarda öğretiliyor ancak esas bu suçların işlenmiş olduğu ülkede değil” dedi.

Brammertz, savaş döneminde işlenmiş insanlığa karşı suçların inkarının ivedilikle ele alınması gerektiğine dikkati çekti.

Brammertz, “Sorumsuz yetkililer kendi iktidarlarını güvence altına almak için toplumları bölme, ayırımcılık yapma ve nefreti kullandıkları zaman, bunlara kendi içlerinde bir tür mantık kazandırılmış olur. Yirmi yıl sonra soykırım ve etnik temizlik başladığı zaman bu böyleydi, bu bugün de hala geçerlidir” dedi.

Eski Yugoslavya’da Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin görev süresinin bu yılın sonunda dolacağına dikkati çeken BM yetkilisi, bu durumu ivedilikle ele almanın daha da önem kazandığını söyledi.

BM yetkilisi “Barışçıl bir geleceği güvence altına almak için, yakın geçmişle ilgili paylaşılacak ortak bir anlaşma zorunludur” dedi.

Eski Yugoslav devletleri arasında savaş suçlarının soruşturulması konusunda işbirliğinin hala yetersiz olduğunu da belirten BM yetkilisi, “Daha önce de uyarmış olduğum gibi, eski Yugoslavya’da savaş suçları konusunda bölgesel hukuki işbirliği yanlış yönde ilerlemektedir. Bugün de durum budur” dedi.

(BALKAN INSIGHT’tan derleyip Türkçeleştiren: Sevgül Uludağ – 9.6.2017)

--------------------------

Savaş suçları hakkında konuşan Boşnak hakime sansür…

Balkan Insight’ta yer alan bir habere göre, Boşnak bir hakimin savaş suçlarına ilişkin yaptığı açıklama nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldı.

Hakim Branko Peric, savaş döneminde üst düzey bazı Boşnak ordu yetkilileri hakkında soruşturma açma yönünde yönetimde irade bulunmadığını söyleyince, hakkında derhal hukuki soruşturma başlatıldı.

Hakkında soruşturma açılan hakim Peric, “Ben hiçbir etik kuralı çiğnemedim… Amacım hukuki sistemi iyileştirmek ve siyasilerin hukuki işlemlere nasıl karıştıklarına dikkati çekmektir… Yasama, siyasi baskılardan uzak olmalıdır. Bu tür disiplin soruşturmaları bir tür baskı oluşturarak düşünce ve bağımsızlık özgürlüğünü yok etmektedir” dedi.

(BALKAN INSIGHT’tan derleyip Türkçeleştiren: Sevgül Uludağ – 9.6.2017)

 

--------------------------

 

***  Okurlarımızın yardımlarıyla gömü yerleri bulunan bazı “kayıplar”ın defnedilmek üzere ailelerine geri dönüşleri devam ediyor…

“Kayıp” cenazeleri yapılıyor…

Okurlarımızın yardımlarıyla gömü yerleri bulunan bazı “kayıplar”ın Kayıplar Komitesi tarafından yürütülen DNA kimliklendirme süreçleri tamamlanarak defnedilmek üzere ailelerine geri dönüşleri devam ediyor.

Bir okurumuzun çizdiği ve Kayıplar Komitesi’ne verdiği bir krokiyle Boğaz’da bir gaminide yürütülen kazılarda kalıntıları bulunan beş “kayıp”tan üçü kimliklendirildi.

Bu “kayıplar”dan Neofitos Neofitu, 20 Mayıs 2017 tarihinde Leymosun’da toprağa verilirken, “kayıp” Simeon Simeu, bugün Larnaka’da düzenlenecek cenaze töreni ardından toprağa verilecek. 27 Mayıs 2017 tarihinde ise “kayıp” Dimitrakis Zaku, Leymosun’da yapılan cenaze töreni ardından toprağa verilmişti.

Simeon Simeu aslen Lapatozlu idi ve “kayıp” edildiğinde henüz 26 yaşındaydı.

Simeon Simeu Lapatoz’da 18 Kasım 1948 tarihinde dünyaya gelmişti. Sihari’de “kayıp” olmuştu ve kalıntıları Boğaz’da bir gaminide bulundu…

Dimitrakis Zaku, aslen Trikomolu idi… Kızı, sosyal medya paylaşımında “Babacığım bugün senin yerine bize bir çorabını, kemerini, dört tane düğmeni ve kemiklerini verdi – gözlerinin yerinde iki delik ve ağzının yerinde bir başka delik vardı… Beni öpemezdin… Bizi öksüz bıraknlara lanet olsun” diye yazdı.

Neofitos Neofitu ise aslen Yipsulu idi – İpsoz (Gypsos).

Okurumuza değerli katkıları için sonsuz teşekkürler derken, Kayıplar Komitesi’ne yürüttüğü çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyoruz ve ailelerin acısını paylaşıyoruz…

Bir diğer okurumuzun çok değerli yardımlarıyla Masari’de kalıntıları bulunan altı “kayıp”tan biri olan Epifanios Kiriaku’nun cenaze töreni de bugün Lefkoşa’da yapılıyor.

funeral-aku.jpg

Bu okurumuza da çok teşekkür ediyoruz, Kayıplar Komitesi’ne okurumuzun gösterdiği alanda yürüttüğü kazılar nedeniyle teşekkür ederken, aslen Vitsadalı olan Epifanios ailesinin acısını da paylaşıyoruz. Biz de bu cenaze törenine katılarak Epifanios Kiriaku’nun tabutuna bir demet çiçek koyacağız, ailesinin acısını paylaşacağız…

PAZARTESİ DEVAM EDECEK...

Bu yazı toplam 1065 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar