1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÜNYA RESSAMLARI AYSERGİ'DE BULUŞTU
DÜNYA RESSAMLARI AYSERGİDE BULUŞTU

DÜNYA RESSAMLARI AYSERGİ'DE BULUŞTU

I. Uluslararası Yeniboğaziçi Ressamlar Buluşması, Yeniboğaziçi Belediyesi ev sahipliğinde kokteylle başladı.

A+A-

 

 

 

I. Uluslararası Yeniboğaziçi Ressamlar Buluşması, Yeniboğaziçi Belediyesi ev sahipliğinde kokteylle başladı.

Sanatçı, Milletvekili  Arif Albayrak ile Balkan Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Aynur Açıkgöz küratörlüğünde Yeniboğaziçi Kültür Salonu’nda yer alan Ressamlar Buluşması’na  KKTC, Türkiye, Mısır, Kore, Almanya, Rusya, Avusturya, Bulgaristan ve Kosova’dan 15 ressam katılıyor.

15 Şubat’a kadar sürecek olan etkinlikte, sanatçılar Yeniboğaziçi Kültür Salonu’nda resim çalışmaları gerçekleştirecekler. Soyut çalışmaların yanı sıra KKTC’nin doğal güzelliklerini tuvallere yansıtacaklar.

Sanatçıların çalışmaları, diğer ressamların ve halkın ziyaretine açık olacak. Her ressam yaptığı tablolardan bir tanesini Yeniboğaziçi Belediyesi’ne hediye edecek. Böylece çağdaş sanatlar müzesi kurulmasının ilk adımları da atılmış olacak. 15 Şubat’ta bütün eserleri içeren bir de sergi açılacak.

Konuk sanatçılar KKTC’de bulundukları süre içerisinde KKTC’nin tarihi ve doğal güzelliklerini de gezecekler.

ALBAYRAK

Arif Albayrak açılış kokteylinde yaptığı konuşmada, 9 ülkeden 15 değerli ressamın etkinliğe katıldığını belirterek, amaçlarının Yeniboğaziçi’ni  karikatür festivalinde olduğu gibi resimde de dünyaya duyurmak olduğunu ifade etti.

Yeniboğaziçi Festivali ve Karikatür Festivali’nin dünyada  bir marka haline geldiğini vurgulayan Albayrak, Ressamlar Buluşması etkinliğini de marka haline getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

AÇIKGÖZ

Balkan Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Aynur Açıkgöz de, KKTC’de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını KKTC’de dostça karşılandıklarını söyledi.

Açıkgöz, dernek olarak uluslararası alanda Ressamlar Buluşması etkinlikleri düzenlediklerini,  resmin dünyayı güzelleştiren bir olgu olduğunu, etkinliğin 5’incisini Yeniboğaziçi’nde gerçekleştirmekten de büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Açıkgöz, sanata ve sanatçıya verdikleri değer nedeniyle Milletvekili Arif Albayrak ile Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren’e teşekkür etti.

BİREN

Belediye Başkanı Cemal Biren de, KKTC’de bir ilke imza atarak uluslararası nitelikte ressamlar buluşması düzenlediklerini, sanatçıları beldede ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler