1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun...'
Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun...

'Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun...'

O yaz çocukluk, genç kızlık yaşamadan kadın olan kızlara ve onlarla beraber ağlayan ve onlarla beraber o acıyı çeken bütün adanın kadınlarına Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun... DR. DERVİŞ ÖZER O yaz her şey çok güzeldi. Ne oldu, neler oldu pek

A+A-

BİR ÖYKÜ                                      

 

 “Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun...”

 

O yaz çocukluk, genç kızlık yaşamadan kadın olan kızlara ve onlarla beraber ağlayan ve onlarla beraber o acıyı çeken bütün adanın kadınlarına

Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun...

 

DR. DERVİŞ ÖZER

 

O yaz her şey çok güzeldi. Ne oldu, neler oldu pek bir şey hatırlamıyorum. Ama kötü şeyler bizi köyden toplayıp yakın bir köye götürmeleri ile başladı. Komşularımız, civar köyden kişiler ve bir sürü silahlı adam.

Büyük bir okulun bahçesinde gündüzleri oturuyorduk geceleri ise okulda sınıflarda yatıyorduk, annem gündüzleri pek dışarı çıkmamı istemiyordu. Başındaki kara çarşafı hep başıma örtüyordu. Bazen kilisenin içindeki babamı dışarı çıkardıklarında uzaktan görüyordum. Babamın eski dimdik duruşu, güçlü ve korkusuz bakışları kalmamıştı. Arada bazı kişilerin arasında gidişini görüyordum ama hep başı eğikti.

Bazı günler elleri silahlı adamlar okulun içine girip, benden büyük kızları alıp götürüyorlardı. İşte o zaman annem benim üstüme kapanıp ağlıyordu. Götürülen kızları vermiyorlar, vermemek için yaşlı kadınlar eli silahlı adamların ayaklarına sarılıp onların ayaklarına kapanıp yalvarıyorlardı. Ama hiçbir şey kızların götürülmesine engel olamıyordu. Ve getirildiklerinde hiç konuşmadan günlerce oturuyorlardı. Donmuş gibi. Boş gözlerle bakıyorlardı. Ağlamadan, bağırmadan konuşmadan hiçbir şey yemeden içmeden

Yine bir gün  sınıfın kapısı tekmeyle açıldı. Ve ben annemin kucağından sökülerek alındım. Yerlerde sürüklenerek götürüldüm

Beni aldıklarından iki gün sonra esir kampındaki okula tekrar götürüldüm. Bacaklarım tutmuyor. Sendeliyorum. İpince bir kan süzülüyor bacaklarımın arasından ayakkabıma. Külotum yok. Giymeme izin vermediler. Annem karşıda bana bakıyor. Korkuyor yanıma gelmeye. Yüzüm çok korkunç olmalı. Ayaklarım vücudumu taşıyamıyor. Yığılıyorum olduğum yere.

Ama… Ama ben bir şey yapmadım ki… Ben hiçbir şey yapmadım. Onlar yaptı. Kaç kişiydiler hatırlamıyorum. Ne kadar sürdü? Onu da hatırlamıyorum.

Annem yavaşça sokuldu yanıma. Ona sarılıp ağlamak istiyorum. Kemiklerim ağrıyor. Göğüslerim acıyor. Elbiseme kan geçmiş. Isırmışlar her yanımı. İçim sızlıyor. Dudaklarım kanıyor ve acıyor. Kanın tuzlu tadını hissediyorum.

Ben…

Ben onlara ne yaptım ki…?

Anneme sokulmak istiyorum. Okuldaki bütün kadınlar ve çocuklar yüzüme acıyarak bakıyor. Kimse yanıma gelmiyor. Bir ayna olmalı. Bir ayna bulmalıyım. Çok mu kötü görünüyorum?

İçim acıyor. Gözlerim kararıyor. Annemi istiyorum.

Kabus olmalı. Çocukken gördüklerimden. Ben ağlayınca annem ve babam yanıma gelir bana bunların kabus olduğunu söylerdi. Gözlerimi açınca hepsi geçerdi. Şimdi gözlerimi açınca hepsi geçecek. Yine evimizde olacağız. Annem ve babam beni saracak. Yine benimle şakalaşacaklar. İlk adetimi gördüğüm gün gibi annem bana pasta yapacak. Ben genç kız oldum diye babama müjdeler verecek. Hepsi geçecek. Bütün bunlar kabus. Sadece kabus.

Bacaklarım sızlıyor. Bacağımdan ayakkabıma kan süzülüyor. Isırılmış göğüslerimden sızan kan elbiseme yapışmış canımı yakıyor. Annem bana sarılıyor. Sıkıca sarılıyor. Bir şeyler söylemeye çalışıyor. Ama ağladığını duyuyorum. Sadece ağlıyor.

Çok çığlık attım. Çok ağladım...

Babam…

Babam duymamıştır çığlıklarımı…

Duymamıştır…

Okula getirilirken görmüş müdür beni?

Görmemiştir…

Karşıdan kadınlar bakıyorlar. Acıyorlar bana.

Niye acıyorlar ki…

Ben bir şey yapmadım ki…

Ben hiçbir şey yapmadım ki…

Ben ne yaptım ki…

Bağırdım. Çığlık attım.

Kimse duymadı ki…

(DR. DERVİŞ ÖZER)

 


 

 

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nden Kayıplar Komitesi’ne destek...

 

Lefkoşa, 7 Mart 12 (T.A.K.): Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, çalışmaları KKTC, AB ve Güney Kıbrıs tarafından mali olarak desteklenen ve AB’nin rutin denetiminden geçen Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne ve çalışmalarına desteğinin devam ettiğini bildirdi.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Ertan Ersan Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 2006 yılından itibaren uygulamaya koyduğu “Genel Kazı Kimlik Tespiti ve Kalıntıların İadesi Projesi”nin, her iki taraftaki kayıp şahısların ailelerinin umudu olduğunu ifade etti.

Kıbrıslı Türk kayıpların ailelerini temsilen Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği olarak, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin bugüne kadar yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini, her aşamada bilgi aldıklarını ve işbirliği yaptıklarını kaydeden Ersan, “Kayıp Şahıslar Komitesi’nin görevini; görev yönergesi ve bütçesi olanakları çerçevesinde tamamen Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum insan kaynakları kullanarak ve her türlü uluslararası protokol ve standartlarına uygun olarak yerine getirmekte olduğunun yakın takipçileri ve şahidiyiz” ifadelerini kullandı.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Başkanı Ertan Ersan, kayıplar konusunun insancıl bir konu olduğunu vurgulayarak, Komite’nin başarılı çalışmaları sayesinde kayıp şehit ailelerinin sevdiklerine en kısa sürede ulaşabileceklerine dair beklenti ve umutlarının arttığını kaydetti.

Ersan, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin bu beklentileri karşılamak için programını hızlandırırken kuruluşundan bu yana ödün vermediği bilimsel yöntemler, uluslararası protokoller ve standartlara bağlı kalmayı prensip edindiğini de sözlerine ekledi.

(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 7.3.2012)

 

 


 

POLİTİS

 

“DNA tespiti konusundaki kilitlenme devam ediyor...”

 

 

Lefkoşa, 7 Mart 12 (T.A.K): Kıbrıs Genetik ve Nöroloji Enstitüsü’nün dün gerçekleştirdiği toplantıda, kayıp kemiklerinin kimliklerinin belirlenmesi programına ilişkin yeni bir sözleşme imzalanması konusunda herhangi bir sonucun elde edilmediği belirtildi.

Politis gazetesi Kıbrıs Genetik ve Nöroloji Enstitüsü Yönetim Kurulu’nun dün bir toplantı gerçekleştirerek son günlerde gündemde olan kayıp kemiklerinin kimliklerinin tespit edilmesi programına ilişkin yeni bir sözleşmenin imzalanıp imzalanmayacağı konusunu ele aldığını ancak herhangi bir sonuca varamadığını yazdı.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak Genetik Enstitüsü Yönetim Kurulu’nun, yakın zamanda, yeni bir sözleşmenin imzalanmasında ilişkin var olan herhangi bir engelin aşılması için Kıbrıslırum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’nun da hazır bulunacağı bir toplantı gerçekleştireceğini de belirtti.

Gazete ayrıca Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, kimlik tespiti programına ilişkin ihale sürecinin tamamlanması tarihini 9 gün uzattığını, yeni olgularla birlikte yurt dışındaki enstitülerin, 23 Mart’a kadar önerilerini sunabileceğini yazdı

Habere göre Kıbrıslırum Kayıp Yakınları Komitesi Başkanı Nikos Theodosiu ise yaptığı açıklamada, kimlik tespit programı konusunda uzlaşmaya varmaları için Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ve Genetik Enstitüsü’ne çağrıda bulundu.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 7.3.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler