1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÜNYA BASININDA YANKI BULDU
DÜNYA BASININDA YANKI BULDU

DÜNYA BASININDA YANKI BULDU

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölümü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basınında da yankı buldu. Washington Post ve Los Angeles Times gazetelerinde, Associated Press (AP) kaynaklı haberler kullanıldı. AP'nin haberinde, Denktaş'ın “60 yıllı

A+A-

 

 

 

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölümü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basınında da yankı buldu.

Washington Post ve Los Angeles Times gazetelerinde, Associated Press (AP) kaynaklı haberler kullanıldı.

AP'nin haberinde, Denktaş'ın “60 yıllık siyasi kariyerinde, halkı için ayrı bir devlet olmasının kararlı takibini yaptığı ve bölünmüş adanın yeniden birleşmesine güçlü biçimde karşı çıktığı” ifade edildi.

Denktaş'ın ölümünün Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi yolunda yeni bir diplomatik çabanın olduğu bir döneme denk geldiği belirtilen haberde, Denktaş'ın “çoğunluğu oluşturan Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklere katliam yaptığı şeklinde adlandırdığı döneme geri dönmekten kaçınması ve barışı korumak için ayrı bir devlet olması gerektiği” yönünde bir tutum sergilediği kaydedildi.

Haberde, Denktaş'ın bu tutumunun onu birçok Kıbrıslı Türk'ün gözünde ''kahraman'' yaptığı ifade edilerek, Denktaş'ın özgeçmişinden bahsedildi.

CNN'in internet sitesinde de Denktaş'ın ölüm haberi  yer aldı.

Oğlu Serdar Denktaş'ın açıklaması ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un taziye mesajının aktarıldığı haberde, Denktaş'ın yaşam öyküsüne yer verildi.

NEW YORK TİMES GAZETESİ DENKTAŞ'IN ÖLÜMÜNÜ “KIBRISLI TÜRKLERİN LİDERLİĞİNİ YAPAN DENKTAŞ 87 YAŞINDA ÖLDÜ” BAŞLIĞIYLA DUYURDU

Amerika Birleşik Devletler (ABD)’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümünü ''Kıbrıslı Türklerin liderliğini yapan Denktaş 87 yaşında öldü'' başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Gazetenin internet sayfasında çıkan haberde, Rauf Denktaş'ın 1997'de dönemin Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafcos Clerides ve Birleşmiş Milletler (BM)’nin bir önceki Genel Sekreteri Kofi Annan ile çekilmiş bir fotoğrafına da yer verildi.

Denktaş'ın “Kıbrıs Türk davasının öncüsü olduğu ve 1983'de bağımsızlığını ilan eden KKTC'nin 4 kez ardarda 5'şer yıllığına cumhurbaşkanı seçildiği'' belirtilen haberde, Denktaş'ın çocukluktan beri arkadaş olduğu Klerides ile 25 yıl kendi toplumlarının hakları için birbirlerine karşı mücadele verdikleri de vurgulandı.

Denktaş'ın ailesinden, kariyerinden, Kıbrıs meselesi kapsamında yaptıklarından detaylı şekilde söz edilen haberde, Rauf Denktaş'ın İngiliz bir gazeteciye verdiği mülakatta ''Biliyorum ne yaparsam yapayım ben hep ‘Bay Hayır’ olarak hatırlanacağım'' dediği ve ''Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak için buna mecbur olduğunu söylediği'' de kaydedildi.

 

 

BBC: “DENKTAŞ, KIBRIS TÜRKÜ’NÜN BAĞIMSIZLIĞININ SADIK DESTEKÇİSİ OLARAK GÖRÜLÜYORDU”

İngiliz basını, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümüne ilişkin haberlere yer verdi.

İngiliz yayın kurumu BBC, Denktaş'ın ölümünü "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni 30 yıldan fazla yöneten Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti" ifadesiyle duyurdu.

Denktaş'ın, "Kıbrıs Türkünün bağımsızlığının sadık destekçisi olarak görüldüğünü" kaydeden BBC, "Denktaş'ın ölümünün Kıbrıs sorununun çözümündeki uzun tünelde biraz olsun ışığın görüldüğü bir anda gerçekleştiği" yorumunu yaptı.

BBC, Denktaş'ın hayatı, Kıbrıs sorunu ve bu sorunun çözümünde Denktaş'ın oynadığı rolle ilgili bir habere de internet sayfasında yer verdi.

Birçok İngiliz gazetesi de Denktaş'ın vefat haberine, AP ve Reuters gibi haber ajanslarının konuyla ilgili geçtikleri haberlerle yer verdi.

BBC Türkçe servisi ise, Denktaş'ın anısına, 2005'te yapılan röportajın ses kaydını internet sitesine koydu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1785 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler