1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DUA ET ŞEYTAN CEHENNEME DÖNSÜN'
DUA ET ŞEYTAN CEHENNEME DÖNSÜN

'DUA ET ŞEYTAN CEHENNEME DÖNSÜN'

ENGAGE: Barışa Sen De Katıl Projesi Dünya Kadınlar Günü’nü ve kadınların barış inşasındaki önemli katkısını kutluyor

A+A-

 

 

ENGAGE: Barışa Sen De Katıl Projesi Dünya Kadınlar Günü’nü ve kadınların barış inşasındaki önemli katkısını kutluyor

Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle, ENGAGE Barışa Sen De Katıl projesi Nobel Ödülü kazanan “Dua Et Şeytan Cehenneme Dönsün” isimli belgesel filmin gösterimini yapacak.

 

Parçalanmış ülkelerindeki kanlı savaşı sona erdirerek barış getirmek için bir araya gelen cesur Liberyalı kadınların dikkat çekici hikayesinin anlatıldığı “Dua Et Şeytan Cehenneme Dönsün” isimli belgesel filminin gösterimi,  8 Mart Perşembe günü saat 19.00’da Kıbrıs Toplumu Medya Merkezi (Ara bölge, Lefkoşa)’da gerçekleştirilecek.

 

FILMIN KONUSU:

 

Binlerce kadın (hem Müslüman hem Hristiyan sıradan anneler, büyükanneler, halalar ve kızlar) barış için dua etmek için biraraya gelir daha sonra Başkanlık Sarayı’nın dıında sessiz protesto başlatırlar. Sadece beyaz tişört ve inançlarının cesareti ile silahlanan kadınlar ülkedeki sivil savaşa bir çözüm talep ederler. Etkinlikleri tıkanan barış görüşmeleri için bir anlaşma getirilmesinde önemli bir unsur olmuştur. Fedakarlık, birlik ve aşkın hikayesi olarak “Dua Et Şeytan Cehenneme Dönsün” Liberyalı kadınların azmini ve gücünü onore etmektedir.  İlham verici, canlandırıcı ve çoğunlukla motive edici film, aktivizmin temellerinin bir milletin tarihini nasıl değiştirdiğine dair güçlü bir kanıttır. (Özet için www.praythedevilbacktohell.com)

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Ban Ki Moon, Dünya Kadınlar Günü için yaptığı konuşmasında kadınların dünya genelindeki artan rolünü vurgulamıştır. B.K.MOON hükümetleri, sivil toplumu ve özel sektörü – temel bir insan hakkı ve herkesin yararına olacak şekilde cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesini taahhüt altına almaya çağırmıştır.  Kadınların bugünün toplumundaki rollerine bakarak Örgütün pozisyonunu “Kadınların ve kızların enerji, yetenek ve güçlerinin insanoğlunun en değerli ve eldeğmemiş doğal kaynaklarıdır” ifadesi ile açıklamıştır.

 

Film gösterimi kapsamında ayrıca, ENGAGE ekibi Cinsiyet ve Çeşitlilik Aktif Diyalog Ağı (ADA) tarafından yürütülen işlerin sunumunu yapacak.

 

ADA NEDIR?

 

ADA, cinsiyet ve çeşitlilik konularında hem şehir hem kırsal kesimdeki insanların görüşlerini dinleyerek sosyal bir perspektiften incelemeye çalışan çeşitli ve kapsamlı bir platformdur.  ENGAGE projesi kapsamında yürütülen ADA’nın ana amacı, kilit aktörleri bir araya getirerek bir politik belge oluşturmak ve cinsiyet ve çeşitlilik konularında siyasi iradeyi etkileyebilmektir.

 

ENGAGE projesi NGO Support Center ve Management Centre tarafından yürütülmekte ve UNDP-ACT tarafından desteklenmektedir. “ENGAGE-Barışa Sen De Katıl Projesi” hakkında daha detaylı bilgi için  www.engage4peace.org adresinden resmi websayfasını ziyaret edebilir ya da basın ve iletişim sorumluları ile +90 392 22 77 234/ bmahmutoglu@mc-med.eu ve +357 22875099/
george@ngo-sc.org numaralı telefonlardan ve eposta adreslerinden irtibat kurulabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler