1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DRİFT VE TİME ATTACK YARIŞLARI İÇİN KOLLAR SIVANDI
DRİFT VE TİME ATTACK YARIŞLARI İÇİN KOLLAR SIVANDI

DRİFT VE TİME ATTACK YARIŞLARI İÇİN KOLLAR SIVANDI

KKTOK Spor Komitesi Başkanı İrfan Topcu: Baştan sona adrenalin dolu bir yarış tarzı olan drift yarışmaları toplam 5 ayak üzerinden gerçekleştirmek istiyoruz

A+A-

 

 

 

 

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK) 2011 Ralli Sezonu’nun tamamlanmasının ardından bir yandan 2011 KKTC Ralli Şampiyonlarını taçlandıracağı Ocak’2011 ayı içerisinde gerçekleştireceği KKTOK Şampiyonlar Balosu’nun hazırlığını sürdürürken bir yandan da KKTC 2012 Sezonu Yarış Takvimi’ni hazırlamaya başladı.
KKTOK Spor Komitesi Başkanı İrfan Topcu, yaptığı açıklamada 2012 Yarış Takvimi içerisinde ralli yarışmaları yanında drift ve time atack yarışmaları da düzenleyeceğini söyledi ve yarışma tarihleri Ocak’2012 ayı içerisinde bir basın toplantısı ile açıklanacak dedi.

İrfan Topcu, son senelerde KKTC gençliği arasında popülaritesi artan drift ve time atack yarışmalarına talep doğrultusunda katkı koymak zorunda kaldıklarını belirtirken, yeni yarışların, araba yarışlarına renk getireceğini söyledi. Topçu, “Drift yarışmaları ralliye nazaran daha küçük alanlarda, örneğin araç oto parkı gibi alanlarda gerçekleştirilebiliniyor. Değim yerindeyse en çok ‘yan’ giden aracın yarışmayı kazanıyor. Araçların süratini, kayma derecesini ve yere uyguladığı ‘G’ kuvvetini baz alarak puan veriliyor. Baştan sona adrenalin dolu bir yarış tarzı olan drift yarışmaları toplam 5 ayak üzerinden gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Profesyonel anlamda büyük bir çalışma başlattıklarını söyleyen İrfan Topçu, özellikle seyir açısından güzel ve değişik parkurlar seçmek istediklerini, puanlama konusunda ise Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA)’dan destek alarak en modern cihazların getirtileceğini açıkladı.

Organizasyon anlamında ise, üniversitelerden destek alınacağını belirten KKTOK Spor Komitesi Başkanı İrfan Topcu, öte yandan time atack yarışmalarının ise ralliye daha çok benzediğini zamana karşı bir yarışma stili olduğunu ve 3 km’lik asfalt güzergahlar üzerinde modifiye sınırı olmaksızın araçların bu yarışmalara katılabildiğini açıkladı.

 

DRİFT ARAÇLARA ÖZEL İZİN
Ralli yarışmalarına katılan özel plakalı araçlar gibi drift ve time atack yarışmalarına katılacak araçları da aynı haklardan yararlandırılacak.

Şampiyonaya katılmak isteyen sporcuların KKTOK Yönetimine başvurması gerekiyor. Ön izin başvurularının KKTOK Lokali’nde alınmaya başladı. Şuana kadar hatırı sayılır bir başvuru alındığını açıklayan KKTOK, drift ve time atack yarışma araçlarında yalnızca güvenlik ekipmanlarının uygunluğunun aranacağı Modifiye sınırlaması olmayacağı belirtildi.

 

TAKVİM OCAK AYINDA
2012 senesi içerisinde 3 kulvarda da hareket edecek olan KKTOK, Ralli Şampiyonası yanında 5 drift ve 5 time atack yarışması gerçekleştirilmesinin planlanıyor.

Time atack yarışmaları içerisinde “Hill Climb” diye adlandırılan tırmanma parkurları ve özel pistler de kullanılacak. Bu konudaki görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte, Ocak’2012 ayı içerisinde KKTC 2012 Yarış Sezonu Takvimi açıklanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler