1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Draglar beğeni topladı
Draglar beğeni topladı

Draglar beğeni topladı

Geçtiğimiz pazar günü Cemsa Sporting Center’de yapılan drag yarışı güzel bir organizasyon ile 5,000’in üzerinde seyirci kitlesi önünde güzel başladı, talihsiz bir kaza sonucu tamamlanamadı. Ama neyse ki herhangi bir sağlık sorunu yaşanmadı

A+A-

 

 

 

 

Geçtiğimiz pazar günü Cemsa Sporting Center’de yapılan drag yarışı güzel bir organizasyon ile 5,000’in üzerinde seyirci kitlesi önünde güzel başladı, talihsiz bir kaza sonucu tamamlanamadı. Ama neyse ki herhangi bir sağlık sorunu yaşanmadı

 

 

Sadece Eksoz ve Hava Filtresi kit’ine izin verilen “Stock Kategori” ve Modifiye limitinin olmadığı, “Pro kategori” olmak üzere 2 kategoriden oluşan yarış, motor hacimlerine göre 8 sınıfa ayrıldı. 29 araç kayıt yaptırdı. Kayıt yaptıran araçların üçte birinin honda olması dikkatlerden kaçmadı. 2000cc 4x4 kategorisi ise Mitsubishi Lancer Evo. ve Subaru’lar arasında geçti. Yarı finalde günün en iyi derecesine imza atan Buğra Döveç, Subaru Impreza aracı ile 9.493 saniyelik bir derece yapsada final yarışında Fuat emirkan’a Saniyenin 10’da 2’si farkla geçildikten sonra pistin sonunda kum havuzuna çarparak durabildi. Bu kaza sonrasında güvenlik önlemleri alınamadığı için yarış durduruldu ve tamamlanamayan 1600cc-2000cc Atm. Pro kategorisi finalistleri Kemal Topcuoğlu ve Halil Kadıoğlu birinci kabul edildi. Tamamlanamayan bir diğer kategori de 2000cc 4x4 Stock kategorisiydi, ilk tur derecelerine bakılarak Ulaş Erzen birinci Hasan Kanat’da ikinci ilan edildi.

                           

Stock Kategori

Yarışmacı

Araç

Derece

1300cc-1600cc Atmosferik

Şevket Kavalcı

H.Civic

13,328

1600cc-2000cc Atmosferik

Hasan Şişman

H.Euro R

11,916

2000cc 4x4

Ulaş Erzen

M.L.Evo

10,970

Pro Kategori

Yarışmacı

Araç

Derece

1300cc-1600cc Atmosferik

Mustafa Koruer

H.Civic

12,506

1300cc-1600cc A. Besleme

Seren Özgürlü

H.Civic

-

1600cc-2000cc Atmosferik

Kemal Topcuoğlu

H.Civic

11,659

 

Halil Kadıoğlu

H.Civic

-

1600cc-2000cc A.Besleme

Hakan Özkutaylı

H.Civic T.

10,950

2000cc 4x4

Fuat Demirkan

S.Impreza

9,623

En iyi Derece

Yarışmacı

Araç

 

 2000cc 4x4 Pro

Buğra Döveç

S.Impreza

9,493

 

 


 

Daha profesyoneliz

 

Ülkemizde pist yarışlarıyla adından sıkca söz ettiren ve geçtiğimiz Pazar günü yapılan 6’ncı Telsim Short Shift Drag 300 yarışını organize eden Afrodizyak Organization direktörü Umut Madenoğlu ile yarışlardan konuştuk

 

Pist yarışları organizasyonlarına ne zaman başladınız ve pist yarışlarında ne durumdayız?

2007 yılından beri büyük uğraşlar vererek organize etmeye çalıştığım pist yarışlarında büyük ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum ve son iki senedir spor otomobil kullanan gençlerimizin de yollarda sürat yaparak ölümcül kazalar yapmaması da bunun bir göstergesidir diye düşünüyorum. Geçmiş yarışlara nazaran, yarışların verdiği heyecan ve gerginlikten çıkan tartışmaların da artık yaşanmaması yarışçıların da bizim de artık daha profesyonel olduğumuzu gösterir diye düşünüyorum.

 

Pistin eğimli olması sorun teşkil ediyormu?

Dünyanın her yerinde Drag yarışları yapılmaktadır ve hemen her pistin eğimi veya tümsekleri vardır, ayni sorunu bizde yaşıyoruz. Uçak pistlerinde yapılan yarışlarda böyle sorun yoktur, çünkü çok yüksek maliyetli altyapı yapılmaktadır. Geçtiğimiz hafta yarışımıza teşrif eden sayın başbakanımız İrsen Küçük’de böyle organizasyonların yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gelişmesi için elinden geleni yapacağının sözünü verdi.

 

Drag yarışları genelde 400 metre yapılır, 300 metre yapmanızın sebebi nedir?

 “6.Telsim Short Shift Drag 300” adından da anlaşılacağı gibi pist şartlarımızdan dolayı 300 metre koşuluyor. Ülkemiz gazetelerinden birinde “Profesyonel” diye adlandırılan Rum tarafında düzenlenen yarışlar da 300 metre koşuluyor fakat organizasyon ve güvenlik açısından önde olduğumuzu iddia ediyorum. Saniyenin binde birine kadar ölçüm yapabilen, Işıklı ve otomatik start veren cihazlarıyla ve lisanslı hakemleriyle KKTC’nin  motorsporları konularında tek otorite olan Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu ile kusursuz profesyönellikle bir yarışı geride bıraktık geçtiğimiz hafta.

 

Binlerce seyircinin organizasyonlarınıza akın ettiğini biliyoruz, Heyecanlı gençlerimizin güvenliği sanırım ön planda. Bu anlamda önlemleriniz neler?

İki aracın yan yana kalkış yaparak 300 metre mesafe yarıştıkları yarışlarda yolları ayırmak için Rum organizatörler kuka kullanıyorlar, bizde ise demir bariyer, lastik bariyer ve beton duvarlar var. Dünyanın hemen hemen hiçbir drag organizasyonunda kullanılmayan sayıda görevliyle çalışıyoruz. 5,000 seyircinin takip ettiği “6.Telsim Short Shift Drag 300” yarışında, hem seyircilerimizin hem de yarışçılarımızın güvenliğini sağlamak için 47 görevliyle çalıştık geçtiğimiz hafta. Ama biz ne kadar önlem alsak da seyircilerimizin de bizlere yardımcı olması ve güvenlik görevlilerinin işlerini zorlaştırmaması gerekir.

 

Böyle organizasyonlarda sponsor çok önemli bir etken ve Telsim’le uzun soluklu sözleşmeniz var sanırım.

Evet. Geçtiğimiz sene 5 yarışlık bir drag sezonu organize ettik. Bu yarışların 4’ünde ana sponsor olan Telsim bu sene yine 5 yarıştan oluşacak Drag sezonumuzun Ana sponsoru. “Telsim Short Shift Drag” 300 diye isimlendirdiğimiz yarışlarımızın Sağlık sponsoru Yakın Doğu hastanesi olurken Sigorta ve güvence konularında da Universal sigorta ile çalışıyoruz. Sizin de dediğiniz gibi Sponsorlar Organizasyonların olmazsa olmazları. Telsim,Yakın Doğu Hastanesi ve Universal Bank’a teşekkürü bir borç bilirim.

 

Bende Afrodizyak Organization Direktörü Umut Madenoğluna teşekkür ederim ve ülkemiz şartlarında, gençlerin yollarda değil de pistlerde adrenalin ihtiyaçlarını giderecek organizasyonlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

 

 


 

Beni Malezya yağmurlarında yıkasınlar

 

 

 

Sezon sonuna kadar yarış galibiyeti alabilmesi imkansız gibi görünen, galibiyet için savaşabilmesi için  1 saniyeye yakın gelişme göstermesi gereken Ferrari takımı, Malezya da ilk 15 turu yoğun yağmurla geçen yarışta şaşkına döndü, çünkü F.Alonso imkansızı başardı!

 

Sıralamalarda herşey normaldi. Güçlü olması beklenen otomobiller ön sıralardaydı. Mclaren ilk iki sırada, mercedes schumi ile 3, Rosberg ile yedinci. Red-Bull 4 ve 6., Lotus Raikkonen ile 5, Grosjean ile 6., Birer otomobilini ilk on’a sokabilen Sauber ve Ferrari de ise Alonso 9, Sauber 10. Sıradaydı. Raikkonen Vites kutusu değiştiği için 5 sıra cezası alarak 10. Sıraya düştü. Pazar günü yağmur yağmasından dolayı kurallar gereği pilotlar lastiklerini değiştirme şansı buldu ve start öncesi gridin hepsinde yağmur lastiği vardı.

 

Yarış başladı, ilk köşede sorun yok ama 4. Viraj çıkışında Lotus pilotu Roman Grosjean, Mercedes pilotu Schumacher’in yarışının erken bitmesine sebebiyet veren bir hata yaptı ve schumi’ye arkadan çarptı, bu hata sonunda schumacher 17. Sıraya kadar geriledi ve bir daha yarış temposunu yakalayamayarak yarışı ancak 10.sırada bitirecekti. 14.turda J.Button  N.Karthikeyan ile temas yaşayarak ön kanadını kırdı ve tekrar pite girmek zorunda kaldı ve gerilere düştü. Yarış şartlarından dolayı tekrar tırmanması zordu ve puan alamayarak yıkıldı. İkinci pitstop lardan sonra geçiş lastiklerine geçildi ve Alonso uçuşa geçti. Pit-stoplardan önce pist üstünde Webber’i, Pit stratejisiyle de Perez ve Hamilton’u geçen Alonso aldığı liderliği yarış sonuna kadar sürdürdü ve galibiyeti aldı.

 

Pit stratejisiyle Perez ve Alonsoya geçilen Hamilton rahat bir üçüncülük alarak iki yarış sonunda iki üçüncülük elde etmiş oldu. Red-Bull pilotu S.Vettel yarışın bitmesine 7 tur kala 4.sırada ilerlerken önünde tur bindirmesi gereken HRT pilotu N.Karthikeyan vardı. Karthikeyan’a yol vermesi için mavi bayraklar sallandı, Vettel geçiş için pozisyonunu aldı fakat geçiş yaparken Karthikeyan Vettel’in arka tekerleğine çarpıyor ve Vettel’in Lastiği patlıyor. Mecburi pite giren Vettel 12.sıraya geriliyor ve muhtemel puanlardan mahrum kalıyor. Takım arkadaşı inişli çıkışlı performansıyla 5. Sırada ilerlerken Vettel’in pite girmesiyle kendini dördüncü sırada buldu. Beşinci sırada Lotus pilotu Raikkonen, Altıncı sırada Williams pilotu Senna, yedinci sırada ve dokuzuncu sırada ilk 10’a iki otomobilini sokmayı başaran Force India vardı. 7.Paul Di Resta, 9.Nico Hulkenberg. Sekizinci sırada STR takımının çaylka pilotu Jean-Eric Vergne vardı.

 

 

 


WRC Portekiz

 

 

 

Dünya Ralli Şampiyonasının 4. Ayağı bu hafta sonu Portekiz’de koşulacak. Dün koşulan sıralama etabını Ford pilotları domine etti.

2012 Portekiz Rallisi sıralamalarında ilk sıraları elde eden Ford takımında Jari-Matti Latvala üç millik etabı 1.771s farkla herkesten önce tamamladı. Latvala sıralama sonrası "Bazen risk almanız gerekir. Kendimi iyi hissettim ve burada sürmekten keyif aldım. Şimdi bunu yarışa taşımamız gerekiyor." dedi.

Latvala'nın takım arkadaşı Solberg sıralamalarda ikinci sırayı alırken, arkalarından Citroen pilotları Mikko Hirvonen ve Sebastien Loeb geldi. Sıralamaların bitmesiyle pilotlar başlangıç sıralarını seçtiler.

Bu gece yapılacak açılış etapları için tamamen farklı stratejiler seçen iki favori takımdan Citroen S. Loeb ve Mikko Hirvonen ile ilk iki sırayı alırken Ford ilk seçim hakkına sahip olan takım olmasına rağmen son iki sırayı tercih etti. Buna göre Jari Matti Latvala 17. , takım arkadaşı Solberg ise 16. sırada başlayacak. Latvala bu karar hakkında "Organizatörler bize etapta toz olmayacağını söylediler. Bu sebeple bu kararı verdik." dedi. Ralli organizatörleri yarın etabın açılışının beş ve üç saat öncesinde iki kez, yerden kalkacak toz ve toprağın görüşü engellememesi için tankerler aracılığıyla etabı sulayacak. Hirvonen ise konu hakkında, "Biz en güvenli olanı seçtik. Eğer şanssızsak da en azından üç etap ve yalnızca 30km'den bahsediyoruz. Ama eğer yolda toz ve yağmur varsa ilk olmak her zaman iyidir."

 


 

Kısa Kısa...

·        Malezya’da HRT pilotu N.Karthikeyan Önce Mclaren pilotu J.Button ile temas yaşamıştı.  Sonra, bitime 7 tur kala Red-Bull pilotu S.Vettel, Karthikeyan’a tur bindirirken, Karthikeyan’ın ona çarpmasıyla 12.sıraya gerileyip muhtemel puanlardan mahrum olması üzerine Vettel, Karthikeyan'a “geri zekalı ve hıyar” dedi. Dahası, araç üstü kameralarda Vettel'in Hint pilota orta parmağını gösterdiği görüldü.

 

·        Yoğun yağmur nedeniyle karışan Malezya Gp de ilk 10’a girerek puan alan pilotlar arasından ilk 8’i farklı takımlardan oluştu. İlk 10’a iki aracını birden sokmayı başaran Force-India takımı haklı bir gurur yaşıyor. Paul Di Resta yedinci, Nico Hulkenberg dokuzuncu olmayı başardı.

 

·        İlk iki yarışın ardından toplam 5 tur mesafe kaydedebilen Lotus pilotu Roman Grosjean hayal kırıklığı yaşattı. İlk yarışta ikinci tur içinde Williams pilotu Maldonado’nun atağında süspansiyonunu kırmıştı, ikinci yarışta ise ilk turda Schumacher’e çarptıktan sonra 3.tur da spin atarak yarış dışı kaldı.

 


 

Ne Dediler...

·        Ferrari takım patronu Stefano Domenicali: "4 sene önce aslında tam da bir Malezya GP sonrasında, Ferrari 1.pilotu Kimi Raikkonen kazanmıştı.Felipe aşağı yukarı bugünkü durumla aynıydı. Gazeteler onun yerine hemen birinin getirilmesini istiyordu ama Massa bu duruma, takımın desteği ile iyi şekilde tepki vermeyi başardı; sonraki 3 yarışta 2 galibiyet aldı." Dedi.

 

·        Mclaren takım patronu Martin Whitmarsh: "Kuru zeminde olsaydı ve herhangi bir terslik çıkmasaydı 1-2 yapabilecek tempomuz vardı. Bu hafta sonunda takımlarda lider; pilotlarda ise 2. ve 3. olarak ayrılıyoruz" dedi.

 

·        Mercedes pilotu Nico Rosberg: "Garip. Sıralamada çok güçlüyüz ama sonra yarışta sıkıntı yaşıyoruz. Sıralamada elimizdeki araçla ilk çizgi için mücadele edebiliyoruz ama yarışta edemiyoruz" dedi.

 

·        Malezya yarışının sürpriz ismi Sauber pilotu Sergio Perez son turlarda hızla lider Alonso’ya yaklaşmaya başlamıştı ki telsizden bir ses duyuldu. “Dikkatli ol, bu posizyon bizim için çok önemli.” Sauber takımı birincilik için ikinciliği riske etmek istememişti. Bunun üzerine Perez: “Bugün galibiyet gerçekten mümkündü” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler