1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dr. Fazıl Küçük Oyunları ve Olimpiyat Komitesi
Dr. Fazıl Küçük Oyunları ve Olimpiyat Komitesi

Dr. Fazıl Küçük Oyunları ve Olimpiyat Komitesi

Merhum liderimiz Dr. Fazıl Küçük anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu oyunlar ülkemizdeki en büyük spor organizasyonudur… Ancak, bu yıl düzenlenmesi bir fiyasko ile sonuçlanacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde federasyon başkanları

A+A-

 

 

Merhum liderimiz Dr. Fazıl Küçük anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu oyunlar ülkemizdeki en büyük spor organizasyonudur…

Ancak, bu yıl düzenlenmesi bir fiyasko ile sonuçlanacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde federasyon başkanlarının demeçlerini okuyunca bunun kokusunu aldım.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın oyunları organize etmekle görevlendirdiği Milli Olimpiyat Komitesi'nin yapısı, birçok federasyona temsiliyet hakkı vermeyen bir dernek yapısındadır. Federasyonların seçimiyle gelen bir yönetim yapısı yok.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Biyologlar Derneği, Hayvanları Koruma Derneği gibi derneklerin yapısına sahip, kendine üye olan kişiler tarafından yönetilen bir dernek. Hatta yukarıda adı geçen bu dernekler, çok daha iyi çalışır durumdadır sanırım.

Bildiğim kadarıyla ülkemizde bir de federasyonlar tarafından kurulan bir KKTC Olimpiyat Komitesi vardır. Bu komite şu anda pasivize edilerek çalışamaz duruma getirilmiştir. 

Bu komitenin yapısı federasyonların yapısına daha uygun bir yapıdadır.

İşin gerçeği en kısa zamanda bu iki komite bir araya getirilerek çağdaş yapıda bir komite oluşturulmalıdır. Tabii ki ülkemizde olimpiyatlarla ilgili bir spor yapısının olmaması işin bir başka boyutu olup geniş çaplı bir tartışma ve değerlendirme gerektirir. 

Gelelim oyunlara…

Bu tür organizasyonlar çok önceden planlama ve programlama ister. Birileri çıkıp da 'Çok önceden planlanmıştı.' derse ben de 'atıyor' derim. Çünkü böyle bir plan varsaydı niye Atatürk Stadı bu dönemde tamire alındı diye sorulur.

Oyunların lokomotif federasyonu olan Atletizm Federasyonu başka bir alanda toprak pistte mi yarışma düzenleyecek, yoksa bizim bilmediğimiz yeni bir pist mi yapıldı?

Daha önceki yıllarda izlediğim kadarıyla birçok federasyon oyunlarda yer almıyor.

Özellikle ülkemizde devletten büyük pastayı yiyen Futbol Federasyonu, arkasından Voleybol Federasyonu, Basketbol Federasyonu ve daha birçok federasyon...

Eğer merhum liderimizi böylesine fiyasko yarışmalarla anacaksak hiç anmayalım.

En güzeli kabri başında bir anma töreni düzenleyelim, çiçekler koyalım.

Hiç olmazsa kemiklerini sızlatmamış oluruz.

Artık ülkemizde bazı konularda kendimize çeki düzen vermenin zamanının geldiği ve geçiyor olduğu inancındayım. Her türlü ilişki, çıkar ve menfaat ilişkisine dönmüş durumda.

Kişiler, çıkarları olmayan hiçbir konuyla ilgilenmemekte.

Toplumun çıkarını değil kendinin çıkarlarını gözeten yöneticiler etrafta kol gezmekte.

Herkes 'En kısa zamanda nasıl zengin olurum, nasıl daha çok devleti soyarım?' sorusunun cevabını aramakta.

Eğer bu tür düşüncelerden sıyrılmanın yolunu bulurlarsa ülkemiz daha iyi durumlara gelecek. Ne zaman mı?

Dedemin bir lafı vardı: 'Çıkmaz ayın son perşembesi.'

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1043 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler