1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DPÖ: UCUZLADIK
DPÖ: UCUZLADIK

DPÖ: UCUZLADIK

DPÖ’nün iddiası: “HAZIRAN AYI HAYAT PAHALILIĞI “- 0.95” Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), haziran ayı hayat pahalılığını “yüzde - 0.95” olarak açıkladı. DPÖ’den yapılan açıklamaya göre, haziran ayı Tüketici Fiyatl

A+A-

 

DPÖ’nün iddiası:

 

“HAZIRAN AYI HAYAT PAHALILIĞI “- 0.95”

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), haziran ayı hayat pahalılığını “yüzde - 0.95” olarak açıkladı.
DPÖ’den yapılan açıklamaya göre, haziran ayı Tüketici Fiyatları Genel Endeksi’nde, bir önceki aya göre yüzde “- 0.95”, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde “0.73” ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde “9.07” değişim gerçekleşti.
Ana harcama grupları itibariyle bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde “2.54” ile Lokanta ve Oteller grubunda meydana geldi. “Giyim ve Ayakkabıda” yüzde 1.97, “Sağlıkta” yüzde 1.48, “Haberleşmede” yüzde 0.52, “Eğlence ve Kültürde” yüzde 0.44, “Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlarda” yüzde 0.38, “Çeşitli Mal ve Hizmetlerde” yüzde 0.35, “Alkollü İçecekler ve Tütünde” yüzde 0.07, “Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetlerinde” yüzde 0.05 artış, “Gıda ve Alkolsüz İçeceklerde” yüzde -5.13, “Ulaştırmada” yüzde -0.81, “Eğitimde” yüzde -0.72 azalış oldu.
Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 151 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 116 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 101.52’yle Limon, yüzde 57.25’le Uçak Ücreti (Ercan-Ankara) ve yüzde 43.42 ile kereviz oldu.
Ucuzlayan mallarda ise ilk sırayı domates aldı. Yüzde 67.51 ucuzlayan Domatesi, yüzde 63.53 ile Karpuz ve yüzde 62.32 ile Kayısı (Taze) izledi. (tak)

 


 

KTAMS’DAN DPÖ’NÜN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

 

"MÜJDE! KAMU ÇALIŞANINA %0.73 ARTIŞ"

 

Çalışanın enflasyon karşısında alım gücünü koruyan eşel mobil uygulaması UBP hükümetince önce 2 aydan 6 aya çıkarılmış ve hemen bunun akabinde 2011 yılı için gerçekleşen hayat pahalılığının kamu çalışanlarının maaşlarına yansıtılmaması için UBP hükümetince yasa değişikliği yapılmıştır. 2011 yılında gerçekleşen % 14.72’lik hayat pahalılığını maaşlara yansıtmayan ve asgari ücrete 0 TL artış yapan UBP hükümeti çalışanın alım gücünün gerilemesine ve piyasanın iflasına sebep olmuştur.

 

UBP hükümeti yanlış ekonomi politikaları ile ülke çalışanını fakirleştirirken diğer taraftan kamu çalışanı ile dalga geçercesine 2012 yılının ilk 6 ayında gerçekleşecek enflasyonu maaşlara yansıtacağını ve kamu çalışanlarına maaş artışı yapılacağını söylemiştir. DPÖ’nün açıklamış olduğu 6 aylık hayat pahalılığı %0.73 olmuş ve kamu çalışanına UBP hükümeti bir buçuk yıl sonra maaşlarına brüt %0.73’lük bir artışı reva görmüştür. Bu durumda kamuda 2011 yılı sonrası istihdam edilen gerek kadrolu gerek geçici gerekse özelleştirme yasasından istihdam edilen lise hizmet sınıfında çalışan bir kamu görevlisine almış olduğu net 1435 TL maaşına bir buçuk yılda brüt 12.23 TL, üniversite hizmet sınıfında çalışıp net 1635 TL alan bir kamu çalışanına ise brüt 13.87 TL artış yapılacaktır. Bunun yanı sıra kamuda 15 yıldır görev yapan üniversite hizmet sınıfındaki bir çalışana bir buçuk yıl sonra brüt 31.40 TL, lise hizmet sınıfındaki 15 yıllık bir çalışana ise brüt 24,09 TL artış yapılacaktır.

 

KTAMS olarak DPÖ verilerine dayanarak yapmış olduğumuz çalışma sonrası kamuoyu ile de paylaştığımız üzere ülkemizde 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 5,439 TL olduğu bir zamanda kamu çalışanlarına bir buçuk yılda brüt %0.73’lük  bir artış yapılacak olması UBP hükümetinin kamu çalışanlarının ücretlerini yoksulluk sınırı altına çektiğinin bir göstergesidir.

 

Ülke ekonomisinin uçtuğunu söyleyenler, uyguladıkları ekonomi politikaları ile hayatın her alanını çalışanlara dar etmekte ve iktidarda kaldıkları her saniye halkın zararına icraatlar yapmaktadırlar. Bu sebeple UBP hükümetinin bir an önce iktidardan gitmesi ve bu toplumun önünü açması gerekmektedir. Bizler KTAMS olarak her icraatı ile çalışanlara hayatı zorlaştıran UBP hükümetinin iktidardan gitmesi için her alanda her türlü mücadeleyi vereceğimizi kamuoyu ile paylaşır tüm toplumu artık bu UBP zulmüne dur demeye çağırırız.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 819 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler