1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DP'DEN MÜZAKERE SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
DPDEN MÜZAKERE SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

DP'DEN MÜZAKERE SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Demokrat Parti, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakerelerle ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

 

Demokrat Parti, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakerelerle ilgili basın açıklaması yaptı. DP Genel Sekreter Bengü Şonya imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 

 

Kıbrıs Türk halkı olarak kendi iç sorunlarımızla  mücadele ederken dış politikada kurulmaya çalışılan yeni “oyun kurallarını” görmezden gelemeyiz. BM özel temsilcisi sayın Downer’in Güney Kıbrıs seçimlerinden sonra olası yeni bir görüşme sürecinin çerçevesini hazırlamakla meşgul olduğunu basından izlemekteyiz.

 

Sayın Downer’in bu girişimlerinde görüşme sürecinin olmazsa olmaz unsurlarından olan “her konuda anlaşma olmadıkça hiçbir konuda anlaşma olduğu varsayılmaz” prensibine ters düşen yaklaşımlar için nabız yoklandığını görmekteyiz. Ucu açık kalmaya devam edecek olan bir görüşme sürecinde “ üzerinde uzlaşılan konuların teyidi” gibi bir yaklaşım kabul edilemez.

 

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin nihai bir anlaşmaya ulaşmamak ve bunu kamufle etmek için ortaya attığı ve maalesef Sayın Talat’ın da kabul ettiği “ucu açık” görüşme sürecinde Sayın Hristofyas’ın sergilediği yaklaşımı BM kayda geçirmekten imtina etmektedir.

 

Dolayısıyle üzerinde mutabık kalınan veya kalınmayan konuların resmi olarak  Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs tarafından ortak teyidi ancak görüşme sürecine nihai bir tarih konulması şartı ile kabul edilebilir. Bunun dışında neredeyse 50 yıldır devam eden ve nereye varacağı belli olmayan bir süreçte konjektür avantajını kullanma opsiyonumuzu açık bırakmak Kıbrıs Türk halkının çıkarınadır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 397 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler