1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DP, LTB İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ AÇIKLADI
DP, LTB İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ AÇIKLADI

DP, LTB İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ AÇIKLADI

Demokrat Parti Başkanı Serdar Denktaş, bu sabah, Lefkoşa Türk Belediyesi Sarayı önünde basın toplantısı düzenledi.

A+A-

 

 

Demokrat Parti Başkanı Serdar Denktaş, bu sabah, Lefkoşa Türk Belediyesi Sarayı önünde basın toplantısı düzenledi.

Denktaş’ın LTB ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

Uzun bir zamandan beri Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanmakta olan maddi sıkıntılar, hepinizin malumlarıdır. İki aydan beridir maaşlarını alamayan çalışan arkadaşlarımız dışında, Lefkoşa halkının laik olduğu hizmeti alamıyor olması bizleri derinden üzmektedir.

Geçen her gün çok daha iyi anlaşılmaktadır ki,Lefkoşalı ve onun belediyesi, partisel bir iç hesaplaşmanın gümbürtüsü içerisinde, aynen KTHY olayındaki beceriksizlik gibi eriyip gitmektedir. Sendika ile Belediye Başkanı arasındaki  sürtüşme ise sosyal dialog anlayışından uzak bir inatlaşma şekline dönüşmüştür. Oysa her iki kesiminde içine düşülen ve sonu olmayan bu felaketten bir an önce kurtulabilmenin uğraşı içinde olduğuna inanmak isteriz.  Parti içi bir takım hesaplara Lefkoşa kurban edilmemelidir.

Sırf muhalefet duygusu ile bu ateşi körüklemek gibi basit bir düşünceden uzak olan DP, mevcut durumun en kısa zamanda düzeltilmesi ve hem çalışanların hem de Lefkoşa halkının mağduriyetlerinin giderilmesi adına, yapıcı öneriler ortaya koymak amacındadır. Toplumsal fayda adına hiçbir siyasi görüş ve düşüncenin yer almadığı yapılan çalışmalarda LTB’nin mevcut durumu incelenmiş ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulabilmesi için aşağıda açıklanan önlemlerin ivedilikle uygulanmaya konması gerektiği sonucuna varılmıştır.

BORÇLAR

1.      Banka Borçları: 30.04.2012 tarihi itibarı ile LTB’nin ortalama 38 ay vadeli, faiz dâhil 58 milyon TL borcu bulunmaktadır.  Aylık ortalama 1.5 milyon TL tutarındaki taksit tutarının tamamı Devlet gelir aktarımları ile ödenmektedir. Mevcut borcun yeniden yapılandırılarak ortalama vadenin uzatılması durumunda LTB’nin finansman ihtiyacında ciddi bir artış gerçekleştirilecektir.

 

2.      Yatırımlar: LTB tarafından yapılan ve yapılması planlanan birçok yatırım, mevcut finansman ihtiyacı düzenli ve sağlam bir yapıya kavuşana kadar askıya alınmalıdır.

 

3.      Gider / Gelir Dengesi: Bugün itibarı ile finansman maliyetinin yaratmış olduğu giderler, gelir/gider dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Mevcut finansal borcun yaratmış olduğu finansman maliyeti dâhil edilmeden yapılan incelemede, LTB’nin bütçesinin artı değerde bir seyir izlediği tespit edilmiştir.

Bununla birlikte LTB’nin tüketim anlamında tam bir tasarrufa yönelmesi ve dıştan almakta olduğu hizmet sözleşmeleri fesih etmelidir.

LTB’nin mevcut hesaplarında yaptığımız incelemeler kapsamında, belki de en dikkat çekici bulgu, var olduğunu bildiğimiz birçok hizmet gelirinin, bütçe içerisinde yer almayışı olmuştur. Bugün LTB’nde çalışmakta olan kadrolu personelin en kısa zamanda gerekli iç eğitimi alarak, kayıt dışılığın neden olduğu büyük gelir kaçaklarının kaydı ve tahsili için çalışmalar başlatılmalıdır.

30.04.2012 tarihi itibarı ile LTB’nin ciddi bir alacağı da bulunmaktadır. Bu alacaklar en kısa zamanda tahsili için yine yukarıda bahse konu olduğu üzere mevcut personele verilecek olan doğru iç eğitim ve yönlendirme yeterli olacaktır.

Özetle, LTB’nin yaşamakta olduğu sıkıntılı dönem eleştirinin değil yapıcı davranmayı, sorumluluk ve inisiyatif almayı gerektirmektedir. LTB’nin bozulan finansman dengesinin yeniden kurulabilmesi ve sağlam temeller üzerinde şeffaf bir yapıya kavuşabilmesi için ivedilikle yapılması gerekenler şunlardır:

1)  LTB’nin mevcut banka borçları yeniden yapılandırılmalı ve en az 60 ay, ideal olarak ise 84 aya bölünmelidir.

2)  LTB’nin gelirlerindeki kayıt dışılık ile mücadele başlatılarak, mevcut bütçe gelirlerindeki kayıp en aza indirilmelidir.

3)  LTB’nin yapmakta olduğu harcamalarda sıkı bir tasarrufa gidilmeli ve LTB’nin kadrolu personeli dışındaki danışman statüsündeki sözleşmeli personel ile LTB’nin dıştan aldığı sözleşmeli hizmetlere son verilmelidir.

4)  LTB’nin bugün itibarı ile kadrolu çalışan personellerine, iyi bir planlama ve eğitim ile en yüksek faydayı sağlayacakları doğru işlere kanalize edilerek fayda – maliyet analizinde verimlilik hızla artırılmalıdır.

 

  Bu kararların hayata geçirilmesi yönünde öncelikle hükümetin bu kararı üretmesi gerekmektedir.Hükümetin alacağı karadan sonra ancak Belediye Meclis üyeleri ayni kararı üreterek ivedilikle çalışmaya başlamalıdır.

 

Bu önlemlerin uygulamaya geçmesi ile birlikte çalışanın geçmiş Sosyal Sigorta ve ihtiyat sandığı primleri ayni vadeye yayılmalı ve undan sonraki yatırımlarda kaynağından kesilerek ödenmelidir. Gerekmesi halinde Belediye çalışanlarına ödenen ek tahsisatlar bir süre için dondurulmalıdır.

 

Sorumluluğun gelecek döneme aktarılamayacağı iddiasında bulunanlar unutmamalıdır ki, bu önlemlerin şimdi alınmaması halinde gelecek döneme kadar geçecek süre içerisinde yük daha da büyüyecek  ve içinden hiç çıkılmaz bir hal alacaktır.

Bu nedenle; başta hükümet olmak üzere her kesimi diğer tüm siyasi ve kişisel tasarrufları bir kenara koyarak sorumlu davranmaya davet ediyoruz. 

Gün; düşene vurmak günü değil, el uzatma günüdür. Atılacak her olumlu adımda, toplum çıkarına ve toplum un kazanması adına biz DP olarak göreve ve katkı koymaya hazır olduğumuzu bir kez daha bilginize sunarım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler