1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DP KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI
DP KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

DP KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Serdar Denktaş, yeni dönem programını açıkladı:“Tüm ayrıcalıklar ortadan kalkacak, şeffaf yönetim gelecek”

A+A-

 

Serdar Denktaş, yeni dönem programını açıkladı:

“Tüm ayrıcalıklar ortadan kalkacak, şeffaf yönetim gelecek”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, iktidara gelmeleri halinde “ayrıcalıklar”ı ortadan kaldıracaklarını belirterek, “Kürsü dokunulmazlığı hariç tüm dokunulmazlıklar kalkacak, tüm devlet erkanının dizilerek açılış yapma geleneğine son verilecek” dedi.
Serdar Denkaş, yeni dönemde, atılacak her adımı sivil toplum örgütleri ve sendikalar ile yeterince tartıştıktan sonra yaşama getireceklerini de söyledi.
Denktaş, bir süredir “Geliyoruz” başlığı altında duyurdukları projelerini bir kitapçıkla açıkladı, bu amaçla medya yöneticileri ile köşe yazarlarının katıldığı bir basın toplantısı düzenledi.
DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın yanı sıra Genel Sekreter Bengü Şonya, milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu ile bazı parti yöneticileri, kadın ve gençlik kolları temsilcileri de basın toplantısında yer aldı.

3’LÜ KARARNAME KALKACAK, “MİLLETVEKİLİ TRANSFERİ ÖNLENECEK”

Serdar Denktaş, “şeffaf yönetim” anlayışı söz verirken, 3’lü kararnamelerin de tarih olacağını ortaya koydu. Ülkedeki denetlemelerin kapsamının genişleyeceği ve bu denetimlerin “sivil toplum örgütleri” aracılığı ile yapılacağı belirtilen programda, şu başlıklar dikkat çekti:
- Devlet daireleri yerelleşecek, memurlar kendi bölgelerinde hizmet verecek.
- Siyasi istihdamlar kalkacak, tüm yurttaşlar sınavla işe alınacak.
- Emniyet Kuvvetleri, siyasetçinin elini içine atamayacağı bir organizasyon haline getirilecek.
- Siyasi partiler, seçim ve halk oylaması yasaları değişecek;  “Siyasi Etik Yasası” ile milletvekili transferi önlenecek.
- Vatandaşlık politikacıların insafına bırakılmayacak.
- Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere seçme ve seçilme hakkı verilecek.
- Ülkeye girişte kontrol ve denetimler yapılacak.
- Kamu personeline siyaset yasağı sonlandırılacak.
- “Basın İlan Kurumu” kurulacak, medya bağımsız olacak.
- Re’sen vergiler kalkacak, “Nereden Buldun Yasası” hazırlanacak.
- Gençlere 5 yıllık vergi muafiyeti ile işveren olma imkanı sunulacak.
- İşgücü ithali belirli bir süre için tamamen durdurulacak.
- Faizler düşürülecek, “Sicil Affı” gelecek ve “Rekabet Kurulu” aktifleşecek.
- Her yurttaş “Devlet-Özel” ayrımı olmadan doktor seçerek, ücretsiz tedavi olabilecek.
- Özelleşmeler elden geçirilecek, yanlışlar varsa iptal edilecek.
- Tarım ve hayvancılık ürünleri denetlenecek.
- Okul öncesi ve ilk öğrenim okulları bölgelerine geri dönecek, ilk öğretim yerelleşecek.
- Seçmeli din eğitimi verilecek ve Alevi öğretisi de buna dahil edilecek.
- Çiftçi ve hayvancı için kooperatifleşme geliştirilecek.

KIBRIS SORUNUNDA REFERANDUM ÖNERİSİ

“Demokrat Parti İktidarında” başlıklı  kitapçıkta, Kıbrıs sorununun çözüm süreciyle ilgili ise “referandum” önerisi yapılıyor. “Ucu açık görüşme” yerine, Kıbrıslı Rumlarla “İlişki geliştirici hamleler” öneren DP, bu şekilde sonuç getirici çözüm zemininin yaratılacağını da iddia etti.
Serdar Denktaş, bu programın nasıl gerçekleştirileceği ve kaynakları konusunda da çalışmaları olduğunu söylerken, çok geniş bir kadroya sahip oldukları iddiasını da ortaya koydu.
Toplantıda, bir soruya karşılık Dr. Arabacıoğlu, “Seçim ve siyasi partiler yasası değişmediği  süreci milletvekili adayı olmayı düşünmediğini, ancak siyasetten ve Demokrat Parti’den kopmayacağını” söyledi.

 


DP kuruluş yıldönümünü kutladı

Demokrat Parti, 20. kuruluş yıldönümünü Atatürk Meydanı’nda kutladı.“Geliyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen mitingde, ellerinde, “Güçlü Kuzey Kıbrıs İçin Geliyoruz, Yeniden Üretmek İçin Geliyoruz, Artık Yeter Suça Son, Artık Yeter İşsizliğe Son, Artık Yeter Adaletsizliğe Son” yazılı çok sayıda pankartla Atatürk Meydanı’na gelen DP’lilere, meydanda, merhum Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, eski DP Genel Başkanı Hakkı Atun ve DP yetkilileri de katıldı.Etkinlikte ilk olarak, Demokrat Parti iktidarında neler değişeceğinin yazılı olduğu kitapçık dağıtıldı, ardından da farklı gruplar halk danslarından örnekler sundu. Sırasıyla ilçeler selamlandı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş kürsüye çıkarak meydandaki halkı selamladı.Yerli sanatçılardan Örge Volkan’ın konserinin ardından Serdar Denktaş, “Güçlü KKTC”yi anlattığı konuşmasını yaptı ve etkinlik Hande Yener konseriyle tamamlandı.

“DEĞİŞİME ORTAK OLMAK…”

Üzerinde “Bu kitapçığı değişime ortak olmak için saklayınız” yazan kitapçığın ilk sayfasında, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş imzasıyla yayımlanan metinde; “Elinizde tuttuğunuz bu belge, Kıbrıs Türk halkını çağdaş dünya ile buluşturmak hedefi doğrultusunda hazırlanmış, yerel karakterimize uygun ‘Kıbrıslı formülcükler’ diye adlandırdığımız yöntemlerle bezenmiş, onurlu bir yürüyüşün yol haritasıdır” ifadeleri var. Bunların ardından ise, “lütfen bu belgeyi saklayınız” deniliyor ve "DP iktidar olduğu zaman" neler yapılmasının hedeflendiği anlatılıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 827 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler