1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DP GENÇLİK ÖRGÜTÜ’NDEN AB’YE KINAMA
DP GENÇLİK ÖRGÜTÜ’NDEN AB’YE KINAMA

DP GENÇLİK ÖRGÜTÜ’NDEN AB’YE KINAMA

DP Gençlik Örgütü, Avrupa Birliği’ne gönderilmek üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını almasını asla kabul etmeyeceklerini içeren bir kınama metni hazırladı.

A+A-

 

 

Demokrat Parti (DP) Gençlik Örgütü basın toplantısı düzenledi.

 Bugün saat 10:00’da düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında, DP Gençlik Örgütü, Avrupa Birliği’ne gönderilmek üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını almasını asla kabul etmeyeceklerini içeren bir kınama metni hazırladı.

DP Gençlik Örgütü’nün İngilizce ve Türkçe olarak hazırladığı ve AB’nin Brüksel’deki Merkezi’ne da göndereceği kınama metni, sosyal medyada oluşturulacak gruplar vasıtasıyla da duyurulacak.

Bu nedenle Kıbrıs’ta ve yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerden metni yaymaları için destek isteyen DP Gençlik Örgütü, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 1 Temmuz’da AB dönem başkanı olmasına kayıtsız kalınmaması gerektiği üzerinde durdu.

Basın toplantısında DP Gençlik Örgütü Genel Başkanı Münür Öztürk ve DP Gençlik Koordinatörü Hüseyin Doygunel birer konuşma yaptı.

DOYGUNEL: “TÜM KIBRISLI TÜRKLERDEN DESTEK İSTİYORUZ”

DP Gençlik Örgütü Genel Koordinatörü Hüseyin Doygunel basın toplantısında yaptığı konuşmasında, Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını 1 Temmuz’da Rum tarafına vermesini asla kabul etmeyeceklerini belirterek, buna olan tepkilerini dile getirmek için bir takım çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Doygunel, bu çalışmalar çerçevesinde AB’ye ve uluslararası topluma tepkilerini dile getiren bir bildiri hazırladıklarını söyledi.

Bildirinin, bugünden itibaren tüm sosyal medyada oluşturulacak gruplar vasıtasıyla duyurulacağını dile getiren Doygunel, KKTC’de ve yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerden sosyal medya ve internet aracılığıyla kampanyaya destek vermelerini istedi. 

ÖZTÜRK: “BİZ RUM TARAFININ KIBRIS CUMHURİYETİ’Nİ TEK BAŞINA SAHİPLENMESİNİ NE DE AVRUPA BİRLİĞİ DÖNEM BAŞKANLIĞINI ALMASINI KABUL ETMİYORUZ”

DP Gençlik Örgütü Başkanı Münür Öztürk ise, “Rumlar bu adada ne kadar hakka sahipse en az onlar kadar biz de sahibiz. Biz Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tek başına sahiplenmesini ne de Avrupa Birliği dönem başkanlığını almasını kabul etmiyoruz. Bu noktada mücadelemiz sürecektir” şeklinde konuştu.

Referandum sürecinde AB’nin Kıbrıslı Türklere vermiş olduğu sözleri yerine getirmediği gibi, dönemin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Başkanı Gunter Ver Heugen’in Rum tarafının “hayır” demesine karşın “kandırıldık” açıklamasının kulaklarında dün gibi çınladığını kaydeden Öztürk, bunlara rağmen Kıbrıs Türkü istatüsünde ilerlemenin değil, gerilemenin olduğunu söyledi ve Kıbrıs Türküne verilen sözlerin tutulmadığına işaret etti.

AB’nin, kendilerini kandırdıklarını söylediği Rum tarafını ödüllendirdiğine dikkati çekerek,  AB’nin sınır sorununu çözmeden ilk kez bir ülkeyi aldığını belirten Münür Öztürk, bir de bunun üstüne görüşmeler devam ederken Kıbrıslı Türklerin yok sayılarak, 1 Temmuz’dan itibaren Rum tarafının AB dönem başkanlığını alacağını ifade etti.

Anavatan Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirerek, TBMM’de temsil edilen partilerin gençlik kolları başkan ve yönetim kurulları ile görüştüklerini, destek istediklerini ve gereken desteği aldıklarını belirten Öztürk, AB’nin Brüksel’deki Merkezi’ne kınama metnini göndereceklerini ve tüm dünyada yaşayan Kıbrıslı Tükleri hareketlendirerek haklı davalarına karşı AB’yi kınamaya bugünden itibaren başladıklarını kaydetti ve herkesten duyarlı olmalarını istedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 541 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler