1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DP, BELEDİYE İÇİN 'ÖNERGE' SUNDU
DP, BELEDİYE İÇİN ÖNERGE SUNDU

DP, BELEDİYE İÇİN 'ÖNERGE' SUNDU

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş bugün eylemin sürdüğü LTB’ye giderek, burada BES Başkanı Savaş Bozat ve çalışanlarla görüştü.

A+A-

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki (LTB) eylemi devam ediyor.

BES Başkanı Savaş Bozat, eylemin; maaşlar ödenene ve işten çıkarılan çalışanlar işe alınana kadar devam edeceğini belirterek, “Çare bulmak için uğraşıyoruz ama çare yok” dedi.

Öte yandan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş bugün eylemin sürdüğü LTB’ye giderek, burada BES Başkanı Savaş Bozat ve çalışanlarla görüştü.

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde temizlik çalışması da yapan DP, temizlik çalışmaları sırasında imza kampanyası başlattı ve yaklaşık 50 imzanın toplandığı “Lefkoşa Halkından Hükümete: Anayasa Hükmünde Önerge” isimli belgeyi, Lefkoşa Kaymakamı’na verilmek üzere LTB’ye bıraktı.

ÖNERGEDE YER ALAN TALEPLER

Önergede şu taleplerde bulunuldu:

“Cumhuriyet Meclisi’nin kapanmasından bir gün sonra Bakanlar Kurulu’ndan geçirdiğiniz Kanun Hükmünde Kararname’yi geçersiz kabul ederiz.

Belediye içinden naylon poşetlerle çıkartılan evrakların Mali Polis’ten bir “şeyler gizlemek” için yapıldığı şüphesini alenen beyan ederiz.

Lefkoşa Belediyesi için kararın halkımızda olduğu bilinci ile Lefkoşa Belediyesi seçiminin derhal yapılması için gereken kararların üretilmesini talep ederiz.

Ülke genelinde daha fazla sorun yaşanmasını engellemek ve çökmüş sistemi bir an önce tamir edebilmek adına hükümetinizi ve vekillerinizi 90 gün süreyle zorunlu izne çıkmaya ve mümkünse bir daha gelmemek üzere erken seçime gidilerek vatandaşımızın önünü açmaya davet ederiz.”

KİHODER: “YASALAR ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ”

Bu arada Kıbrıs İnsan Hak ve Özgürlükleri Derneği (KİHODER), LTB’de aylardır var olan sorunun çözümü adına demokrasi ve hukukun katledildiğini savunarak, “Var olan ve çözülmesi gereken sorunları, yasalar çerçevesinde ve ilgili kurumların devreye girerek çözmesi gerekmektedir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 589 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler