1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DP: ANAYASA’YA AYKIRI
DP: ANAYASA’YA AYKIRI

DP: ANAYASA’YA AYKIRI

Demokrat Parti, Anayasası'nın 112'inci maddesinin, yasa gücünde kararnameleri, "sadece ve sadece ekonomik konularla" sınırlandırdığını belirtti

A+A-

 

Demokrat Parti, Anayasası’nın 112’inci maddesinin, yasa gücünde kararnameleri, “sadece ve sadece ekonomik konularla” sınırlandırdığını belirterek “UBP Hükümeti’nin beyaz veya yeşil kimlik uygulamasını yasa gücünde kararname ile yürürlüğe koyma çabasının Anayasa’nın amir hükmüne aykırı bir uygulama olduğunu” savundu.

 

DP Genel Sekreteri Bengü Şonya yazılı açıklamasında, “Bu durumda Hükümet’in KKTC Anayasasını hiçe sayarak uygulamaya koymaya çalıştığı beyaz ve yeşil kimlik uygulamasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptali kesindir” dedi.

 

Hükümet’in adına “ekonomik paket” dediği uygulamaları ekonominin ihtiyacı olan düzenlemeler için yaptığı şeklindeki söylemlerini eleştiren Şonya, “Beyaz veya yeşil kimlik uygulamasının ekonominin iyileştirilmesi ile ilgili bağlantısını ve hele Meclisin kapalı olduğu bir dönemde ne gibi bir aciliyet oluşturduğunu anlamak mümkün değildir” ifadesini kullandı.

 

Yasa gücünde kararnamelerin Bakanlar Kurulu kararıyla en fazla 10 kişinin alacağı kararlardan başka bir şey olmadığını ifade eden Şonya, “ülkenin sosyal, ekonomik ve hatta siyasal hayatını derinden etkilemesi olasılığı yüksek olan yasaların yeterince görüşülmeden, diğer kesimlerin düşünceleri dikkate alınmadan 10 kişinin inhisarına bırakılmasının, kabul edilebilir bir durum olmadığı” görüşünü savundu.

 

Şonya, “Başka partilerden transfer de olsa Meclis’te çoğunluğu bulunan ve her hal ve karda istediği yasayı Meclis’ten geçirme sayısına sahip olduğunu iddia eden bir partinin bu yola başvurması manidardır” ifadelerini kullandı.

 

“Hükümet’in yasaları ve özellikle Anayasa’yı yok sayarak icraat yapmaya çalışmasının diğer kuruluşlara aynı yönde hareket etmeleri için kötü bir emsal oluşturacağı” görüşünü ortaya koyan Şonya, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

 

“Her ay sonu açıklarını kapatmak için uluorta para karşılığı yasa yapmaya çalışan bu hükümete inanarak beyaz veya yeşil kimlik alabilmek için para yatıracak olanlar, Anayasa mahkemesinin iptal kararı ile birlikte kimliklerinin iptal edilmesine ve hatta emeklilerden yapılan kesintilerde olduğu gibi yatırdıkları paraları da kaybedebileceklerdir. Anayasa’ya karşı çıkmakla UBP Hükümeti meşruiyetinin kaybını tescillemiştir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 621 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler