1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER'İN SEÇİM SONRASI PLANLARI
DOWNERİN SEÇİM SONRASI PLANLARI

DOWNER'İN SEÇİM SONRASI PLANLARI

Birleşmiş Milletler’in, Kıbrıs sorununda gelecekte ne olacağına dair seçim sonrası plan yaptığı belirtildi.

A+A-

Birleşmiş Milletler’in, Kıbrıs sorununda gelecekte ne olacağına dair seçim sonrası plan yaptığı belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Downer’in Seçim Sonrası Planları- Ankara’yla Flörtte Israrlı, Gelecek Başkan İçin Senaryolar Yapıyor” başlıklı haberinde, BM’nin Rum Başkanlık seçimlerinin yapılacağı Şubat ayına kadar olan tüm hareketlerinin, “düşük siyaset” konularının görüşülmesine atıfta bulunduğunu yazdı.

Gazete, güvenilir bilgilere dayanarak BM ile sözleşmesini korumak için mümkün olanları yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, başkanlık seçimlerinin ardından sürecin yeniden başlayacağı ve bu nedenle Şubat öncesinde uzlaşmaların olması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Downer’in, “Ankara ve Eroğlu arasında farklılık bulunduğunu, Eroğlu’nun çözüm istemediği, Türkiye’nin istediği” şeklindeki değerlendirmesini dile getirdiğini belirten gazete, Downer’in bu teorisinin bugüne kadar teyit edilmemesine karşın, tüm planının bu teoriye dayandığının da görüldüğünü yazdı.

Gazete Downer’in muhataplarına, Ankara’yla iletişim kanallarını açık tuttuğundan da bahsettiğini belirtti.

Habere göre Downer, başkanlık seçimlerini kimin kazanacağına dair bir fikre de sahiptir ve planlarını bu çerçevede yapmaktadır.

Gazete aldığı bilgilere atıfta bulunarak Downer’in, bu perspektife ilişkin olarak uzlaşma kanallarını açık tuttuğunu da yazdı.

GÜVEN YARATICI ÖNLEMLER

BM’nin, başkanlık seçimlerine kadar sürecin bir çeşit muhafaza edilmesi gerekeceği yoksa gelecek Mart ayında sürecin yeniden başlamasının çok zor olacağı teorisi bulunduğunu yazan gazete, teknik komitelerin “can simidi” addedilmesiyle Downer ve yakın çalışma arkadaşlarının, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Osman Ertuğ ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’yla Eylül ayında yapacakları değerlendirmede, uygulanacak bazı güven yaratıcı önlemlerin açıklanması çabasında bulunacaklarını belirtti.

Gazete ayrıca teknik komiteler çerçevesinde yapılan ilk görüşmeler temelinde, “çevre konusundaki teknik komitenin tespit edeceği ara bölgedeki çöplük alanların temizlenmesi, tıp ve diğer konularda seminerler düzenlenmesi, çocuklar veya engellilerin katılacağı futbol veya vşr diğer spor müsabakasının düzenlenmesi, Kıbrıslı Rumların KKTC’yi ziyaretleri sırasında maruz kaldıkları cezalar gibi pratik sorunların göğüslenmesi gibi inisiyatifler üstlenilmesi, cami ve kiliselerin restorasyonu” gibi tedbirlerin ileriye götürüleceğini de yazdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler