1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER'DEN 'YENİ REÇETE'
DOWNERDEN YENİ REÇETE

DOWNER'DEN 'YENİ REÇETE'

BM Genel Sekreter’in Kıbrıs sorunu Özel Danışmanı Alexander Downer’in, BM Genel Sekreteri Ban’ın; müzakerecilerin önüne koyduğu iki aylık zaman takvimini üretken olarak değerlendirme çabası içerisinde, yeni bir “prosedürel (sürece

A+A-

 

 

BM Genel Sekreter’in Kıbrıs sorunu Özel Danışmanı Alexander Downer’in, BM Genel Sekreteri Ban’ın; müzakerecilerin önüne koyduğu iki aylık zaman takvimini üretken olarak değerlendirme çabası içerisinde, yeni bir “prosedürel (sürece ilişkin) reçetenin” provasını yaptığı belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Downer’dan Yeni Reçete- Daha Az Doğrudan (Müzakere), Dolaylı Görüşmelere Ağırlık ve Uzmanların Müdahil Olması-Üç Eksenli Formül” başlıklı haberinde, aldığı bilgilere dayanarak, Downer’in bu düşüncelerini, müzakerecilere ilettiğini, Kıbrıs’a döndüğü zaman bu formülün görüşüleceğini yazdı.

BM’nin; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasındaki görüşmelerin daha seyrek olması ve daha çok dolaylı görüşmelerin yapılması gerektiğini düşündüğünü yazan gazete bunun bir diğer deyişle Downer’in, iki müzakereciye gidip gelmesi ve muhtemelen “alıp vermesi” anlamına geldiğini belirtti.

Habere göre BM uzmanları, iki müzakerecinin teknokratlarıyla ayrı ayrı görüşmeler yaparak çeşitli düşünceleri de ele alacak.

Gazete, Long Island’daki 30-31 Ekim görüşmesinde uygulanan yöntemin geçmişte de yapıldığını belirtti.

Gazete yine aldığı bilgilere dayanarak Long Island’da, “Yönetim” konusunu ilgilendiren esas konular ve bunun en belirgini olan dönüşümlü başkanlık konusunun da görüşüldüğünü, görüşlerin yazılı sunulmadığını ancak sözlü olarak dile getirildiğini belirtti.

Yeni prosedürel formülün, iki günlük Green Tree görüşmesinde de denendiğini yazan gazete BM yetkiliklerinin bunun “meyve verdiğinden” bahsettiklerini de ieri sürdü.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 596 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler