1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER’DEN 3 BUÇUK SAYFALIK RAPOR
DOWNER’DEN 3 BUÇUK SAYFALIK RAPOR

DOWNER’DEN 3 BUÇUK SAYFALIK RAPOR

Downer arasında, 19 Nisan’da New York’taki BM Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan toplantıdan sadece “beyaz duman çıkmasının” beklenmediği; Kıbrıs sorununda ne olacağı konusunda kararlar alınacağı belirtildi.

A+A-BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer arasında, 19 Nisan’da New York’taki BM Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan toplantıdan sadece “beyaz duman çıkmasının” beklenmediği; Kıbrıs sorununda ne olacağı konusunda kararlar alınacağı belirtildi.
Fileleftheros gazetesi, “BM: Eldivenle Rota Değişikliği- Downer’den Senaryolarla Birlikte Üç Buçuk Sayfalık Rapor” başlıklı haberinde, süreçle ilgili yeni bir değerlendirme yapılması için, müzakerelerin Haziran ayına kadar devam etmesi amacıyla küçük bir uzatmaya daha gidilmesi göz ardı edilmeksizin; en ağır basan senaryonun, 19 Nisan’daki toplantıda bir sonraki adımların belirlenmesi olduğunu yazdı.
Downer’in birçok kez kendi öngörüleriyle araya girdiğini ve BM’de hoşnutsuzluğuna yol açtığını savunan gazete, Downer’in bütün senaryoları açıkta bırakarak, raporunda anlattıklarında oldukça dikkatli olduğunu belirtti.

DÖRT SENARYOYA DEĞİNİLDİ
Downer’in, Genel Sekreter Ban’a yönelik 3 buçuk sayfalık raporunda, dört ana senaryoya değindiğini, aynı zamanda pozisyon ve yönler belirttiğini ifade eden gazete, Downer’in, nihai kararların alınmasını ise 19 Nisan’daki toplantıya bıraktığını kaydetti.
Downer’in Ban’a yönelik raporunda, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerini bilgilendirdiği sırada ortaya koyduğu olası-senaryolar üzerinde çalıştığını ifade eden gazete, bunları kısaca şöyle sıraladı;
“1. Çok taraflı konferans toplanması için koşullar ortaya çıkana kadar, sürecin devam etmesi, 2. İstenen ilerlemenin yaşanmaması durumunda, toparlanma için sürece ara verilmesi ve sürece devam edilmesi için Rum tarafındaki başkanlık seçimlerinden sonra geri dönülmesi, 3. Kararlar alınması ve bir sonraki adımların belirlenmesi için, konunun BM Güvenlik Konseyine havale edilmesi, 4. Sürecin ‘farklı koşullarla’ devam etmesi...”
Sonuncu seçeneğin ne anlama geldiğini soran ve sürecin değişmesi ve/veya farklılaşması seçeneklerini ortaya koyan gazete, bunun Rum tarafının korkmakta olduğu bir senaryo olduğunu, bu yüzden BM’ye mesajlar gönderilmesine dair bir çaba harcandığını kaydetti.
Diplomatik kaynaklara dayanan gazete, bu senaryonun tercih edilmesi halinde, olasılıklardan birinin, sürecin genişletilmesi ve garantör güçlerin de sürece katılımı şeklinde olduğunu belirtti.
Bunun gerçekleşmesi için Yunanistan’ın da rızasının gerektiğini yazan gazete, Yunanistan’ın bu düzenlemeyle hem fikir olmamasının ötesinde, seçim döneminde bulunduğunu anımsattı.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler