1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER YALANLADI
DOWNER YALANLADI

DOWNER YALANLADI

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, Birleşmiş Milletler (BM)’nin ekim ayı sonlarında yapılması planlanan üçlü zirveyi New York yakınlarındaki Long Island’da Camp David tipi müzakere şeklinde gerçekleştirmeyi p

A+A-

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, Birleşmiş Milletler (BM)’nin ekim ayı sonlarında yapılması planlanan üçlü zirveyi New York yakınlarındaki Long Island’da Camp David tipi müzakere şeklinde gerçekleştirmeyi planladığına ilişkin Rum basını kaynaklı haberleri yalanladı.

Alithia ve diğer gazeteler, Downer’in gerek Rum basınına, gerekse DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’le dün gerçekleştirdiği görüşmede söz konusu iddiaları yalanladığını ve BM’nin böyle bir düşüncesinin olmadığını söylediğini yazdılar.

Habere göre Downer, “BM, ekim ayındaki üçlü zirvenin bir çiftlikte yapılması yönünde bir düşünceye hiç sahip olmadı. Liderlerin BM Genel Sekreteri’yle Greentree Estate binasında görüşmeleri olasılığını hiç düşünmedik” şeklinde konuştu.

Gazete, Downer’in ayrıca dün Anastasiadis’le yaptığı görüşmede de konunun gündeme geldiğini ve Downer’in net bir dille bu bilgileri yalanladığını yazdı.

Habere göre görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Anastasiadis, Downer’in gerek üçlü zirvenin Long Island’da yapılacağı, gerekse bir günden fazla sürecek şekilde Camp David tipi bir müzakere olacağı yönünde iddiaları net bir dille yalanladığını ifade etti.

Anastasiadis, böyle bir şeyin müzakere sürecinin değişmesi ve “Kıbrıslılara ait müzakereler” özelliğini ortadan kaldıracağını vurguladı.

ÖNERİ YAPILDI ANCAK ZAMAN BELLİ DEĞİL

Öte yandan gazete, Genel Sekreter Ban Ki Moon’un aslında bir önceki üçlü zirvede Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a böyle bir öneri yaptığını ancak önerinin belirli bir zaman dilimine ilişkin olmadığını da ileri sürdü.

Habere göre Ban liderlere, basının ve diğer siyasi unsurların dışarıda bırakılabileceği, izole edilmiş bir ortamda birkaç gün bir araya gelerek özlü müzakere gerçekleştirmeleri önerisinde bulundu, ancak belirli bir zaman ortaya koymadı.

Gazete, bu tür bir görüşmenin Katar’da gerçekleştirilmesine dair düşüncelerin de gündeme geldiğini  hatırlattı.

LİDERLER GÖRÜŞMESİ YARIN

Öte yandan Fileleftheros, Eroğlu ve Hristofyas’ın doğrudan müzakereler çerçevesinde yarın yapacakları görüşmede, toprak konusunun kriterlerinin ele alınacağına değindi.

Gazete, “Toprak Konusunda Söylemler Değişmiyor…Yarın Kriterlerin Karşılıklı Sunulmasıyla İlk Öneri” başlığı altında verdiği haberde, tarafların toprak konusundaki kriterlerinin bilindik şeyler olduğunu ve yarınki görüşmede bu kriterlerin ele alınmasının beklendiğini belirtti.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının, geçmişte sunduğu tezlere göre mümkün olduğunca az nüfusun göç etmesini ve çözümün iki kesimliliğinin bozulmaması için de “etnik olarak net iki bölge” talep ettiğini ileri sürdü.

DOWNER GÜVENLİK KONSEYİ’Nİ BİLGİLENDİRECEK

Diğer yandan Politis gazetesi, Downer’in 6 ya da 7 Eylül tarihlerinde, telekonferans aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi’ni müzakereler konusunda bilgilendireceğini yazdı.

Gazete, Downer’in Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs müzakerelerinin gidişatı ve tarafların tezleri hakkında ayrıntılı bilgi vermesinin beklendiğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler