1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER 'UZLAŞI' ARIYOR
DOWNER UZLAŞI ARIYOR

DOWNER 'UZLAŞI' ARIYOR

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, bugün, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüştü.

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, bugün, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüştü.

Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas ile yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından, Başkanlık Sarayı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada Downer, dünkü liderler görüşmesinin “başarısız ve verimsiz geçtiğini” kaydederek, liderler görüşmesinin daha verimli geçmesi ve sürecin şimdikinden daha iyi bir şekilde ilerlemesi için daha sıkı çalışmaları gerektiğini söyledi.

Downer, “Hristofyas ile yaptığımız görüşmede bu konu üzerinde görüş alışverişi yapma şansı bulduk. Fikir ve planlarımız vardır ve olayları dünden daha iyi bir hale getirebilmeyi umuyorum” dedi.

Bu konudaki fikir ve planların ne olduğunun sorulması üzerine Downer, meselenin hız değil, başarı olduğunu ve müzakerelerde temponun yavaş veya hızlı olmasının değil, uzlaşı sağlanmasının önem arz ettiğini kaydetti.

Habere göre Downer, Hristofyas ile görüşmelerinde, önümüzdeki haftalarda iki tarafın ne yapacağıyla ilgili bazı şeyleri tartıştıklarını ve Ocak ayında Greentree’de yapılacak üçlü görüşmeye kadar, şimdikinden daha çok şey ortaya konulmasını umduğunu belirtti.

Dünkü görüşmenin sonuçlarından hangi tarafın sorumlu olduğu sorulan Downer, bu konuya girmeyeceğini ve girilmesinin gereksiz olduğunu söyledi. Downer, yalnızca önümüzdeki görüşmelerin daha verimli geçmesini umduklarını kaydetti.

Downer, bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile de görüşeceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 967 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler