1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER 'UZLAŞI' ARIYOR
DOWNER UZLAŞI ARIYOR

DOWNER 'UZLAŞI' ARIYOR

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer bugün görüştü

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer bugün görüştü.

 

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 11:00 sıralarında başlayan görüşme bir saat sürdü. Görüşmenin, liderler seviyesindeki doğrudan görüşmelere ilaveten çıkmazdaki sorunların aşılması amacıyla tasarlanan mekik diplomasisi kapsamında yer aldığı kaydedildi.

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan ayrılışı sırasında basına yaptığı açıklamada, görüşmelerde iki tarafın, çekirdek konularda var olan çıkmazı aşmaya çalıştığını kaydederek, “Ben de, çıkmazı aşma konusundaki düşüncelerinin ne olduğu hakkında liderlerle görüşüyorum“ dedi.

 

Downer, “Sorunları çözmek için siyasi iradeye ihtiyaç var. İki tarafın uzlaşı sergilemesi gerekir. Her zaman söylüyorum Kıbrıs sorununu çözmek bir doğum yapmak gibidir. Çok acılı ama gerçekleştiğinde ortaya çok güzel bir şey çıkar” dedi.

 

Yarın ara bölgede Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında yer alacak görüşme ile ilgili olarak ise Downer, liderlerin yarın Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığı altında yürütme ile ilgili konuları ele almaya devam edeceklerini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler