1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER TARİH VERDİ
DOWNER TARİH VERDİ

DOWNER TARİH VERDİ

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, BM’nin Kıbrıs sorunu konusundaki sabrını yitirmediğini, 48 yıldır büyük sabır gösterildiğini, ayrıca konunun sabır veya sabırsızlık değil, süreçten iyi bir sonuç almak olduğunu söy

A+A-

 

 

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, BM’nin Kıbrıs sorunu konusundaki sabrını yitirmediğini, 48 yıldır büyük sabır gösterildiğini, ayrıca konunun sabır veya sabırsızlık değil, süreçten iyi bir sonuç almak olduğunu söyledi.

Downer açıklamasında, liderlerin bugün yaklaşık bir buçuk saat çok yapıcı bir ruhla ve olumlu bir görüşme yaptıklarını, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığı altında “dış ilişkiler” konusuna yoğunlaştıklarını belirtti.

Liderlerin gelecek görüşmesinin Pazartesi günü yapılacağını, temsilciler ve uzmanlardan oluşan heyetlerin de gelecek bir kaç gün içerisinde “dış ilişkiler” konusunda bazı görüşmeler yapacaklarını kaydetti. Downer, temsilciler görüşmesinin muhtemelen gelecek hafta başında da devam edeceğini söyledi.

BM’nin Kıbrıs konusunda sabrının tükenmekte olup olmadığına dair bir soru üzerine, BM’nin Kıbrıs sorununda 48 yıldır büyük sabır gösterdiğini ifade eden Downer, bunun sabır veya sabırsızlıkla ilgili olmadığını, süreç konusundaki sabırlarını yitirmediklerini ancak, olayın daha çok iyi sonuç almakla ilgili olduğunu kaydetti.

Kıbrıs adasında Kıbrıslıların yürüttüğü bir süreç bulunduğunu söyleyen Downer, ellerinden gelen en iyi desteği vermeye çalıştıklarını, bu konu üzerinde çalışan insanların çok kaliteli ve gündemin çeşitli boyutlarıyla ilgili geniş bilgi ve tecrübe sahibi olduklarını kaydetti.

Downer, görüşmelerin bu safhasının çok yapıcı geçmesini ve “muhtemelen” 22 - 24 Ocak tarihlerinde New York’ta gerçekleştirilecek “Greentree 2”ye bu şekilde gidilmesini umduklarını söyleyerek, sürecin Kıbrıs’ta, Kıbrıslılar tarafından götürüldüğünü belirtti.

“Yanıt ‘hayır’, sabrımızı kaybetmiyoruz” diyen Downer, “Sürekli tekrarladığımız gibi yargıç veya arabulucu haline gelmeden katkımızın etkili olmasından emin olmak amacıyla elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Downer, Grentree’deki görüşmeden sonra BM Genel Sekreteri’nin tavrının ne olabileceğiyle ilgili bir soru üzerine, görüşmeye yaklaşık 2 aylık bir süre bulunduğunu ifade ederek, bu tarihe kadar ayrıca Grentree’de gerçekten iyi sonuçlar alınmasını umduklarını ve hedeflediklerini söyledi.

Downer, BM Genel Sekreteri’nin, Grentree’den sonra ne yapabileceğini ve süreci nasıl götürmeyi düşündüğünü şu andaki aşamada bilemeyeceklerini, bunun şu anda ancak varsayım olarak ileri sürülebileceğini belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler