1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER SÜRECİ ANLATTI
DOWNER SÜRECİ ANLATTI

DOWNER SÜRECİ ANLATTI

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından hazırlanan, UCFICYP’in Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılmasını öngören raporun taslağı üzerindeki görüşmelerin devam ettiği belirtildi. Fileleftheros gazetesi, “İngiliz Dalavereleri Kabul Edilme

A+A-

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından hazırlanan, UCFICYP’in Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılmasını öngören raporun taslağı üzerindeki görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, “İngiliz Dalavereleri Kabul Edilmedi” başlıklı haberinde, İngilizler tarafından hazırlanan rapor taslağında, UNFICYP’in varlığının ve de rolünün yeniden gözden geçirilmesine ilişkin İngiliz tutumunun, diğer Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından desteklenmediğini yazdı.

BUTTENHEİM UNFICYP KONUSUNDA BİLGİ VERDİ... DOWNER SÜRECİ ANLATTI

Bu gelişmenin, BM Güvenlik Konseyi’nde UNFICYP ve Kıbrıs sorununa ilişkin toplantıda ortaya çıktığını yazan gazete, toplantı boyunca BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in, üyelere, UNFICYP konusunda bilgi verdiğini, Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ise, telekonferans aracılığıyla Ban’ın iyi niyet misyonuna yönelik süreci anlattığını belirtti.

Gazete, onaylanmak amacıyla 18 Temmuz’da Güvenlik Konseyi’ne sunulacak olan rapor taslağında, söz konusu “İngiliz” ifadesinin çıkarılacağını da yazdı.

Habere göre, Lisa Buttenheim daha sonra yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi üyelerinin, Downer’in iyi niyet misyonuna ilişkin bilgilendirmesini dinlediklerini söyledi.

Kıbrıs’taki teknik komitelerin görüşmelerine ilişkin bir soru üzerine Buttenheim, her iki tarafın, bunların yeniden faaliyete geçmesi yönünde anlaşmaya varmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Buttenheim, komitelerdeki temsilcilerle son haftalarda dört görüşme yaptıklarını belirtti ve Downer’in Temmuz’un üçüncü haftası Kıbrıs’a döndüğü zaman herkesle görüşeceğini de ifade etti.

Buttenheim, kendisinin de Kıbrıs’a döneceğini, bunun (bu görüşmelerin) yaz için önemli bir hedef olduğuna da vurgu yaptı.

BM Genel Sekreteri Ban’ın, Güney Kıbrıs tarafından hidrokarbon için araştırmaların başlatılmasının ardından ortaya çıkan gerilimler konusunda endişelerini dile getirip getirmediği şeklindeki bir soru üzerine Buttenheim “Kıbrıs, elbette ki kaynaklarından yararlanma hakkına sahiptir. Genel Sekreter’in, raporunda vurgu yaptığı sözlerden biri de, bölgede gerilim ortamının olmasına gerek olmadığıdır” ifadesini kullandı.

Öte yandan Simerini gazetesi, BM Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, BM Genel Sekreterlikle temaslarda bulunmak amacıyla yarın New York’a gideceğini yazdı.

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler