1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER: SIK DEĞİL İYİ GÖRÜŞME ÖNEMLİ...
DOWNER: SIK DEĞİL İYİ GÖRÜŞME ÖNEMLİ...

DOWNER: SIK DEĞİL İYİ GÖRÜŞME ÖNEMLİ...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’le bir araya geldi.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’le bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 11.00’de başlayan görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Göngör, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ ve müzakere heyeti de hazır bulundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Kıbrıs müzakerelerinin bundan sonra nasıl devam edeceğinden çok, arzulanan yakınlaşmayı sağlayacak önerileri sunmanın önemli olduğunu söyledi.

Sadece toplanmanın bir anlaşma üretmeyeceğini kaydeden Downer, “Çok sık bir araya gelmeleri gerekmiyor ancak bir araya geldikleri zaman iyi görüşleri olmalı. Amaç bu olmalı” dedi.

Downer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaklaşık bir saatlik görüşmeden çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine, liderlerin müzakereler çerçevesinde ne zaman bir araya geleceğini söyleyebilmesi için Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile de görüşmesi gerektiğini söyledi. Her iki liderin de tarih konusunda hem fikir olması gerektiğine işaret eden Downer, Rum liderle yarın sabah görüşeceğini kaydetti.

Downer, liderlerin, oldukça yakın bir zamanda müzakerelere devam etmesi ve çalışma planı hazırlaması gerektiği görüşünde olduğunu söyledi.

Downer, bugünkü görüşmede nelerin konuşulduğunun sorulması üzerine, atılacak adımları konuştuklarını kaydetti. BM Genel Sekreteri’nin Greentree Zirvesi’ne ilişkin “sınırlı başarı” sözlerine atıfta bulunan Downer, “İlerlememiz gerekiyor. Sürecin daha başarılı olabilmesi için ne yapmak gerektiğini anlamak lazım. Bununla ilgili bazı fikirler göz önünde bulunduruyoruz” dedi.

Downer, sürecin yoğunlaştırılmış şekilde devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, “Hayır... Bizim düşüncemiz, görüşmelerin yeniden başlamasıdır. Görüşmelerin yoğunlaştırılmış olmasından çok, sunulan öneriler önemlidir. Çok sık bir araya gelmeleri gerekmiyor ancak bir araya geldikleri zaman iyi fikirleri olmalı. Amaç bu olmalı” yanıtını verdi.

Sadece toplanmanın bir anlaşma üretmeyeceğini kaydeden Downer, en iyi çalışmaların bir çoğunun görüşmeler dışında yapıldığını ve yakınlaşmaların bu çalışmalarda üretilen önerilerle girilen toplantılarda sağlandığını söyledi.

Alexander Downer, ihtiyaç duyulanın yoğun görüşmelerden çok aklın hakim olacağı müzakereler olduğunu belirtti.


 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler