1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER, MİLLİYET'E KONUŞTU
DOWNER, MİLLİYETE KONUŞTU

DOWNER, MİLLİYET'E KONUŞTU

BM Genel Sekreteri Ban Ki -moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın, 22-24 Ocak’ta New York Greentree’de yapacağı kritik zirve öncesinde Milliy

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki -moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın, 22-24 Ocak’ta New York Greentree’de yapacağı kritik zirve öncesinde Milliyet Gazetesi’ne konuştu.

 

Downer: "Çözümü Boğaz'da kutlamak istiyorum"


Sefa Karahasan, Milliyet


“Greentree’de liderlerin varacağı bir çözümü Boğaz’da bir yemekle kutlamak istediğini” söyleyen Downer, “Sürecin çökme ihtimalinin de olduğuna” dikkat çekti. Rum Yönetimi’nin AB Dönem Başkanı olacağı 1 Temmuz’a kadar sorunun çözümü konusunda çaba harcanması gerektiğine işaret eden Downer, “Federal çözümden başka alternatifin olmadığını” savundu. Kıbrıs sorunun maliyetli bir konu olduğuna da işaret eden Özel Temsilci Downer, 2008’den bugüne kadar “sürecin BM’ye 10-15 milyon dolara mal olduğunu” kaydetti. İşte Downer’in açıklamalarının ana hatları;

 

BOĞAZ’DA ÇÖZÜM KEYFİ

Haziran’a kadar bu sorunu çözebiliriz. Sorunu çözdükten sonra İstanbul’a Boğaz’a gidip mükemmel bir yemek yemek isterim. Ama yanımızda Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı, Eroğlu ve Hristofyas olmalı.

 

ÇÖZÜM FEDERAL OLACAK

Greentree zirvesi kritik bir aşama. Bu zirveden sonra çok taraflı konferansa doğru hareket etmemiz lazım. Eğer taraflar ana konularda ilerleme sağlamazsa BM olarak bizim daha fazla yapabileceğimiz bir şey yok. BM’nin B planı bulunmuyor. Kıbrıs’ta Federal çözümden başka çözüm olmaz. Çünkü Güvenlik Konseyi bu çözüm üzerinde uğraşıyor.

 

ÇÖKÜNTÜ UYARISI

Taraflar çıkmaza girer ve süreç çökerse Genel Sekreter bunu Güvenlik Konseyi’ne bildirecek. Ümit ederim ki çöküntü gerçekleşmez. Herkes farkında olsun çöküntü de seçenekler arasında. Çözüm bulunmama ihtimaline de herkes hazırlıklı olmalı.

 

EN ZOR KONULARDAN

Kıbrıs konusu en zor diplomatik konulardan bir tanesi ama benim için ilginç konu. Ama uykumu kaçırmıyor. Bazı durumlarda çok karmaşık oluyor. Kaşmir, Filistin ve Kıbrıs sorunu dünyadaki en zor sorunlar. Zaman zaman sinir bozucu oluyor ama iklim değişikliğini çözmek bile zor oluyor. Kıbrıs sorunu çözülmezse... Bu Türkiye-Avrupa Birliği arasındaki bir konu. Kıbrıs bölünmüş olarak kalırsa, Rumlar Türkiye’yi AB’ye sokmayacaklarını açık açık belirtmişlerdi.

 

HER KONUYU İYİ BİLİYORUZ

Genel Sekreter Ban Ki-moon sakindir. Ama önemli olan her iki tarafın da çok kritik sürece girdiğimizin farkına varması gerekir. Her iki tarafın pozisyonlarını çok iyi biliyoruz. Çözüm Eroğlu ile Hristofyas’la mümkündür. Liderler çözüm için çok uğraşıyorlar. Anlaşma ümidinden ziyade anlaşma bulabilmek için yaratıcı yaklaşımlar bulmaktır önemlisi. Şimdi insanların çözüm için canla başla çalışma zamanı.

En zor konular hala belirsiz

Vatandaşlık: Kıbrıs Türk tarafı, Türkiye’den gelen vatandaşların Ada’da kalmasını istiyor. Rum tarafı ise, bunun 50 binle sınırlanmasında ısrarlı...

 

TOPRAK

Rum tarafı, 100 bin göçmenin geri dönmesini sağlayacak toprağın kendisine verilmesini istiyor. Güzelyurt ve Karpaz da buna dahil ediliyor... Türk tarafı kabul etmiyor.

 

YÖNETİM VE GÜÇ PAYLAŞIMI

Rum tarafı; federal yürütmenin seçiminde dönüşümlü başkanlığa evet diyor. Ancak başkan ve başkan yardımcısının ağırlıklı oy (Çapraz Oy) ile seçilmesini istiyor. Türk tarafı bunun adaletsizlik yaratacağını söylüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler