1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DOWNER İTFAİYECİ ROLÜNDE'
DOWNER İTFAİYECİ ROLÜNDE

'DOWNER İTFAİYECİ ROLÜNDE'

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, “itfaiyeci rolünde”, git-gel taktiğiyle, Pazartesi günü liderler arasındaki görüşmelerde ortaya çıkan kötü havayı alaşağı etme girişiminde bulunduğu belirtildi.

A+A-BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, “itfaiyeci rolünde”, git-gel taktiğiyle, Pazartesi günü liderler arasındaki görüşmelerde ortaya çıkan kötü havayı alaşağı etme girişiminde bulunduğu belirtildi.
Fileleftheros gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde Downer’in, eşit mesafeyi koruyarak, liderlerin; BM Genel Sekreteri Ban’la 22-24 Ocak tarihlerine Green Tree’de yapacakları yeni görüşmeye yönelik normal süreci garanti altına alma girişiminde bulunduğunu yazdı.
Downer’in ortamı sakinleştirmek amacıyla önceki gün Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu ve Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas’la ayrı ayrı görüştüğünü yazan gazete, öze ilişkin görüşmelerin, liderlerin özel temsilcilerinin, Cuma günü yapacağı görüşmede de programlandığını belirtti.
Habere göre Downer, yeni üçlü görüşme ışığında sistematik ve daha sıkı bir çalışma talep etti.
Gazete, BM’nin; var olan farklılıkları bilmesine karşın, Green Tree’deki üçlü görüşmede anlaşmazlıkların var olduğu boyutların müzakere edilmesi zamanın bulunduğu düşüncesinde de olduğunu yazdı. Habere göre Downer, Hristofyas’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, liderler arasında geçtiğimiz gün yapılan görüşmenin başarısız ve verimsiz olduğunu yinelerken, liderler arasındaki görüşmelerin daha üretken olabilmesi ve sürecin şimdikinden daha iyi bir şekilde ilerlemesi amacıyla sıkı çalışılması gerektiğine vurgu yaptı.

SORUMLULUK KİMDE?

Görüşmelerin başarısızlığa ilişkin olarak sorumluluk yüklemekten kaçınan Downer, iki tarafın gelecek haftalarda yapacakları bazı şeyleri görüştüğünü ifade etti.
Downer “Green Tree’deki görüşmeye kadar şimdikinden daha çok şey ortaya konulmasını umut ettiklerini” belirtti. BM’nin; durumların daha iyi olması için planlara ve fikirlere sahip olduğunu söyleyen Downer, BM’nin Barış Gücü raporunun içeriğine ilişkin New York’taki çalışmaların sorulması üzerine ise, bunun Genel Sekreter ve kendisinin değil Güvenlik Konseyi’nin konusu olduğunu ifade etti.

ÜÇLÜ GÖRÜŞMEYE İLERLEME OLMADAN NASIL GİDİLECEK?

Politis gazetesi, liderler arasında gelecek Pazartesi günü yapılacak olan görüşmede, görüşmelerde ve “mülkiyet, toprak ve vatandaşlıkla” ilgili üç boyutlu konularda ortaya çıkan çıkmazın aşılıp aşılmayacağının veyahut Eroğlu ve Rum Hristofyas’ın nihayetinde, Genel Sekreter’e ilerleme sunmaksızın, yeni üçlü görüşmeye gidip gitmeyeceğinin ortaya çıkacağını yazdı.
Gazete Downer’in, Hristofyas ile yapmış olduğu görüşmeye de yer verdi.
Gazete Downer’in dün liderlerle (ayrı ayrı) görüşerek, karışıklıktan çıkılmasına ilişkin önerileri ve yeni fikirleri ele aldığını yazdı.


 

 

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler