1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER İLK GÜNÜ DEĞERLENDİRDİ
DOWNER İLK GÜNÜ DEĞERLENDİRDİ

DOWNER İLK GÜNÜ DEĞERLENDİRDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Kıbrıs sorununun 1 Temmuz’dan önce çözülmesinin hedeflenmesi gerektiğini söyledi. Downer, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu

A+A-

 

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Kıbrıs sorununun 1 Temmuz’dan önce çözülmesinin hedeflenmesi gerektiğini söyledi.

Downer, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la gerçekleştirdiği beşinci üçlü görüşmenin birinci günü sonunda düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı devralacağı 1 Temmuz tarihinden önce çözüme kavuşturulmasının hedef olması gerektiğini vurguladı.

BAN LİDERLERLE 6 SAAT

Alexander Downer, BMGS’nin dün başlayan iki günlük zirvenin ilk gününde liderlerle, kahvaltı ve öğle yemeği de dâhil 6 saat birlikte olduğunu ve tarafların, federal devlette başkanlık, mülkiyet ve vatandaşlık konularını ele aldığını kaydetti.

Görüşmeleri “baştan itibaren yoğun” olarak niteleyen Downer, Genel Sekreter’in Greentree’den ayrılmasının ardından kendisi ve BMGS’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Lynn Pascoe’nin taraflarla görüşmeleri sürdürdüğünü belirtti.

Downer, “Bu toplantının başarılı olabilmesi için liderlerin daha katetmesi gereken yolu var. Yarın yapıcı bir toplantı görmek istiyoruz. Genel Sekreter, beklentilerini bu sabah açıkça taraflara belirtmiştir. Genel Sekreter, liderlerden sorunların önünü açacak adımlar beklediğini açıkça belirtti” dedi.

Downer, Ban Ki Moon’un bugün liderlerle öğle sonrası beraber olmaya başlayacağını, akşamı ise liderler ve eşlerine yemek vereceğini kaydetti.

Zirve görüşmelerinin birinci günü tamamlanmadan görüşmelerin gidişatı ile ilgili basına sızdırılan bilgiler olduğunun belirtilmesi üzerine Downer, amaçlarının basın ile uğraşma yerine, liderlerin yakınlaşma sağlanamayan 3 özlü konu üzerinde odaklanmasına yardımcı olmak olduğunu belirti.

YOĞUN GÖRÜŞMELER… ORTAYA PEK ÇOK YENİ FİKİR ATILDI

Downer, zirvenin ilk gününde görüşmelerin yoğun olduğunu, ortaya pek çok yeni fikir atıldığını, temennisinin bu görüşmelerin zirvenin ikinci günü için bir temel oluşturması olduğunu ifade etti.

BMGS’nin taraflardan talep ettiği verilerin BM’ye verilip verilmediğinin sorulması üzerine Downer, liderlerin BMGS’nin 6 Ocak tarihli mektubunu almasının ardından veri teatisine başladığını, bunun yeterli olup olmadığının ayrı bir tartışma konusu olduğunu belirtti.

Garantör ülkelerin katılımıyla çok taraflı konferans olasılığının sorulması üzerine de Downer, ideal olanın; başkanlık, mülkiyet ve vatandaşlık konularında yakınlaşma sağlandıktan sonra çok uluslu toplantı yapılması olduğunu söyledi.

1 TEMMUZ

Rum Ulusal Konseyi’nin Greentree Zirvesi’nde ne takvim ne hakemlik ne de çok taraflı konferansı kabul edilmeyeceği yönündeki kararı ile ilgili olarak Downer, “İdeal bir dünyada, süreci ilerletmek ve nihayetinde uluslararası konferans yapmak için, 3 konu üzerinde (başkanlık, mülkiyet ve vatandaşlık ) yakınlaşma görmek isteriz” dedi.

Ulusal Konsey toplantısının kararları ile ilgili olarak BM’ye herhangi bir belge iletilmediğini kaydeden Downer, 1 Temmuz’da Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralarak “büyük” bir sorumluluk üstleneceğini belirterek, “Bu işi bu tarihten önce bitirmeyi hedeflemeliyiz” dedi.

Toprak ve mülkiyet konuları ile ilgili olarak Alexander Downer, “Mülkiyet konusu tartışıldığı zamanlarda toprak konusunda da tartışmalar olur” dedi.

Toprak konusunun Greentree Zirvesi’nin gündeminde yer almamasının nedeni hakkında ise Downer, tarafların, kurucu devletler arasında “sınırları belirleyecek harita ve rakamların çok taraflı bir konferansa giderken tartışılacağı yönünde anlaşması bulunduğunu” söyledi.

Downer ayrıca, “mülkiyet konusunun görüşüldüğü sıralarda toprak konunun da konuşulmadığı anlamına gelmediğini” kaydetti.

Hristofyas’ın New York’ta yer alan müzakerelerde konuların tartışılması sırasında daha rahat bir tavır sergileyip sergilemediği sorusuna karşı Downer, bunun Hristofyas’a sorulması gereken bir soru olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler olarak liderleri bir çözüme teşvik ettiklerini kaydeden Downer, adada çözümü BM’nin taraflardan daha çok istediği yönünde medyada yazılar çıktığını, bunun doğru olmayacağını, sürecin bir Kıbrıslı süreci olduğunu, dolaysısıyla başarısızlığın da Kıbrıslıların olacağını kaydetti.

Downer ayrıca, Eroğlu ile Hristofyas’ın kişisel ilişkilerinin çok iyi olduğunu da belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler