1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER GELİYOR
DOWNER GELİYOR

DOWNER GELİYOR

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, cuma günü Ada’ya geliyor.

A+A-

 

 

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, cuma günü Ada’ya geliyor.

Politis, “Bavul Nereye Gidiyor?... Aleksander Downer Cuma Günü Olağanüstü Şekilde Lefkoşa’ya” başlığıyla yansıttığı haberinde, Downer’ın Kıbrıs Türk ve Rum taraflarıyla temaslarda bulunmak üzere cuma günü günübirlik ziyaret gerçekleştireceğini, temaslarında; 1 Temmuz itibarıyla Kıbrıs müzakere prosedürünün alacağı şekli açıklığa kavuşturmaya çalışacağını yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Downer’ın Ada’da kalacağı süre içerisinde iki tarafın temsilcilerinin görüşmesine katılacağını; bu görüşmenin, Kudret Özersay’ın görevi iade etmesinin ardından Osman Ertuğ’un ilk kez Dr. Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi olarak “kendini göstereceğini” yazdı.

Gazeteye göre Downer lider temsilcilerinin toplantısının ardından aynı gün, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofya’la da ayrı ayrı görüşecek.

Ada’ya en son 21Mayıs’ta gelen ve Eroğlu ve Hristofyas ile (yine ayrı ayrı) Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı sırasında Kıbrıs müzakere prosedürünün devam formülünü ele aldığını yazan gazete, o görüşmelerde iki tarafın; müzakerelerin teknik komiteler düzeyinde güven yaratıcı önlemlerle devam edebileceğini söylediklerini hatırlattı.

Gazete o dönemde Rum tarafının, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin ertelenmemesi, temsilciler düzeyinde devam etmesi gerektiğini söylerken, Kıbrıs Türk tarafının prosedürün ancak Rum Başkanlık seçimlerinden sonra, gerçekleştirilme şartlarının değişmesi halinde yeniden başlayabileceğini söylediğini yazdı, şu ifadeleri kullandı:

“Dolayısıyla Cuma günü, Downer’ın de huzurunda Kıbrıs’ın dönem başkanlığı sırasında prosedürün devamı için formülün netleştirilmesine çalışılacak.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Kıbrıs’tan ayrıldıktan sonra gerek ABD’de (Davutoğlu ve Ban’la görüştü) gerek İngiltere ve Brüksel’de Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarda bulundu.

Diplomatik kaynaklar Downer’ın bu temaslarının gündeminin üst sırasına Maraş meselesini koyduğunu, Ankara ve AB’yle bu meselenin ileri götürülmesi formüllerini görüştüğünü söylediler. Bir yanda Hristofyas’ın üç eksenli önerisi (kapalı Maraş’ın, Mağusa Limanı’nın AB denetiminde ve Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılması) öte yanda da Maraş’ın Timbu (Ercan) ‘Havaalanı’ ile açılabileceği tezi var.”

Aynı gazete “Siz Maraş, Biz Doğalgaz... Ertuğ Hoşa Gitmedi” başlıklı haberinde Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yeni Özel Temsilcisi Osman Ertuğ’un, dün Brüksel’de European Policy Center’de yaptığı Kıbrıs sorunuyla ilgili konuşmada söylediklerinin, Avrupa basın çevreleri tarafından “katı ve saldırgan” diye nitelendirildiğini, diplomatik ve AB çevrelerinin de Ertuğ’un, Özersay’dan çok farklı olduğunu saptadıklarını yazdı.

Okurlarına Ertuğ’un, “Kıbrıs Rum Başkanlığı” ifadesini kullandığını ve Rum yönetimini; Kıbrıslı Türkleri dönem başkanlığı çalışmalarından dışlamakla suçladığını, bu durumun Rum tarafına daha da güven yaratacağını ve dolayısıyla çözüm istemeyeceğini; AB’nin Rum uzlaşmazlığını ödüllendirmeyi bırakmaya ve Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarına son vermeye çağırdığını aktaran gazete doğalgaz sondajları meselesini Maraş’la bağdaştırdığını da belirtti.

Haravgi, Ertuğ’un, European Policy Center’deki konuşmasını geniş şekilde aktardığı haberini okurlarına “Ertuğ: ‘Kıbrıs Rum Dönem Başkanlığı Kıbrıslı Rumların Uzlaşmazlığını Güçlendiriyor’” başlığıyla aktardı.

Fileleftheros, Osman Ertuğ’un sözleriyle ilgili haberini “Ertuğ: ‘Ateşle Oynuyorsunuz’ Eroğlu’nun Temsilcisi’nden Kıbrıslı Rumlara Hidrokarbonlar Merkezli Tehdit” başlığıyla verdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 665 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler