1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER EYLÜL AYININ İKİNCİ YARISINDA GELİYOR
DOWNER EYLÜL AYININ İKİNCİ YARISINDA GELİYOR

DOWNER EYLÜL AYININ İKİNCİ YARISINDA GELİYOR

Rum Basını’nın iddiası: “BM Güney’deki seçim sonrası döneme hazırlanıyor”

A+A-

 

Birleşmiş Milletlerin Rum tarafında Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinin ertesi günü ellerinde hazır bir sahne olması maksadıyla projeler hazırlamakta olduğu bildirildi.
Fileleftheros “BM’den Seçim Öncesi Projeler... Yeni Olgular Temelinde Şubat Sonrası Dönem İçin Hareketler” başlıklı haberinde BM Kıbrıs Grubu’nun Rum başkan adaylarının tezlerini değerlendirerek, sonbahar arifesinde çeşitli alternatif hareketleri tartışmaya başladığını yazdı.
BM’nin somut bir noktaya varmadan çeşitli alternatif senaryolar üzerinde çalışmakta olduğunu ve seçimlerden çıkacak sonucu beklediğini belirten gazete bu senaryoları şekillendirirken de başkan adaylarının görüşlerini, yapılması muhtemel seçim ittifaklarını ve genel olarak adayların Kıbrıs sorunundaki duruşlarını dikkate aldığına vurgu yaptı.
Gazete bununla birlikte, olguların, Türkiye’de ve KKTC’de cereyan eden gelişmelere göre de incelendiğini belirterek, bölgedeki gelişmeler ve enerji alanında beklenenlerin de dikkate alındığını aktardı.

PROSEDÜRLE İLGİLİ SENARYOLAR
Gazete BM’nin prosedürle ilgili düşüncelerini ve ilerleme şeklini iki ana başlık altında değerlendirdi:

“1- Önceki Greentree üçlü görüşmesi itibarıyla bir görüş birlikleri belgesi hazırlandı. Belge BM tarafından not edilen ve ulaşılacağı düşünülen görüş birliklerine göre oluşturuldu. Bilgiler, bu belgenin resmî olarak hiç sunulmadığı ancak BM’nin ‘gerçekleşmeye çok yakın’ gördüğü yolundadır. BM’nin ilk senaryosu; müzakerelere durduğu noktadan devam edilmesidir. Bu durumda BM görüş birliklerinin ve 2008’den beri sürdürülen müzakerelerde üretilenlerin kapatılması için belgeyi de sunmaya çalışacak. Bu, uygun bulunan ve uygulanması için çalışılacak senaryodur.

2- Seçilecek yeni başkan, önceki başkanın bonkör sunularının terk edilerek yeni bir başlangıç yapmaya çalışırsa prosedür de yeni bir zemine girecek. BM her iki tarafın da yeni bir başlangıç istediği, bu olguyu inceleyecekleri ve bazı fikirler önerecekleri görüşündedir. Ancak bunun zaman alacağına bunun da gecikme demek olacağına inanıyor.
BM yetkililer Kıbrıs Rum tarafı ile görüşmelerinde prosedür donar ve şubat ayında yeniden başlatılması gerekirse Türk tarafınca şartlar koşulabileceği ve bu da meseleyi daha da zorlaştıracağı argümanını ortaya koyuyor.

EYLÜL AYININ İKİNCİ YARISINDA GELİYOR
Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın eylül ayının ikinci yarısında, Ada’ya gelmesinden sonra, gerek başkan adaylarıyla gerek çalışma arkadaşlarıyla görüşerek niyetleri hakkında net bir görüntü elde etmeye çalışacak. BM adayların niyetlerini not etmek ve prosedürün devam edeceği konusunda teyitlerini almak istiyor. Downer bir siyasi olarak seçim öncesinde taahhüt almanın zor olduğunu biliyorsa da BM’den bir kaynak; BM’nin her bir adayın mazisine de dayanacağı, adayların ezeli tezlerinin dikkate alınacağını ve planlamalarını buna göre yapacağı imasında bulundu.
Aleksander Downer Ada’da olacağı süre içerisinde teknik komitelerin çalışmalarını değerlendirecek, güven yaratıcı önlemlerde bazı görüş birlikleri arayacak ve ülkesine geri dönecek.
Yaz tatili dolayısıyla çalışmalarına ara veren teknik komiteler işlemeye gelecek hafta itibarıyla başlayacak. Bu nedenle Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu önümüzdeki günlerde, teknik komitelere Rum tarafı adına katılan üyeleri toplayarak genel bir değerlendirme yapacak ve ardından da Kıbrıslı Türk liderin temsilcisi Osman Ertuğ ile görüşecek.”


 

 

 

 

Bu haber toplam 529 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler