1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER DAR BOĞAZLARDA !
DOWNER DAR BOĞAZLARDA !

DOWNER DAR BOĞAZLARDA !

Darboğazlarda olan ve Brüksel’de, müzakere prosedürünün çökmesinden kaçmak için reçete arayan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin içerisinde bulunduğu çıkmaza mührü vur

A+A-

 

 


Darboğazlarda olan ve Brüksel’de, müzakere prosedürünün çökmesinden kaçmak için reçete arayan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin içerisinde bulunduğu çıkmaza mührü vurduğu ileri sürüldü.
Simerini, Brüksel çıkışlı haberini “Downer Brüksel’de Gayrı Resmi Çok Taraflı Konferans Kurmasına Karşın Darboğazlarda... AB’nin ve Garantör Güçlerin Desteğiyle Prosedürün Çökmesinden Kaçınmak İçin Reçete Arıyor” başlığıyla yansıttı.
Gazete Downer’ın Brüksel’de; planlandığı gibi Türkiye, İngiltere ve Yunanistan Dışişleri bakanları Ahmet Davutoğlu, William Hague ve Stavros Dimas, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Katherine Ashton ve genişlemeden sorumlu komiser Stefan Füle ile görüştüğünü yazdı.
Habere göre Downer muhataplarına, Kıbrıs müzakerelerindeki sorunun; yetkiler ve bunların paylaşımıyla ilgili konular olan Yönetim ve Mülkiyet başlıklarıyla ilgili olduğunu söyledi. İstenilen; çıkmaza rağmen prosedürün, çökmesi şeklinde algılanacak (müzakerelerin) kesilmesi ilanında bulunulmadan nasıl kurtarılacağıdır. BM prosedürün kesildiğini ilan etmek istemiyor görünüyor ancak öte yandan darboğazlarda bulunuyor. Çünkü bir yandan Kıbrıs Türk tarafı çok taraflı konferans ve 1 Temmuz’a kadar çözüm talep ederken Rum tarafı tercihini, müzakerelerin AB dönem başkanlığı sırasında da devam etmesinden yana kullanıyor.
Downer’ın Brüksel’deki temaslarının AB Dışişleri Bakanlar Konseyi toplantısı çerçevesinde gerçekleştiğine işaret eden gazete özetle şu detayları verdi:
“Downer’ın temasları; garantör güçlerden AB’ye ve Avrupa Komisyonu’na kadar Kıbrıs sorununa müdahil bütün tarafları bilgilendirmek ve onlarla görüş alış verişinde bulunma hedefini taşıyordu.

MÜZAKERELERE EKLENEN YENİ PRATİK

Yakın zamana kadar mülkle karşı toprak müzakere pratiği etkindi. Şimdi buna; Kıbrıslı Rumlara ne kadar çok toprak verilirse Kıbrıs Türk oluşturucu devletçiği içerisinde o kadar çok mülk Kıbrıslı Türklerin elinde kalacak pratiği de eklendi.
BM’ye göre bu pratik karşılıklı çıkara dayanıyor çünkü ne kadar çok toprak verilirse o kadar çok Kıbrıslı Rum, Rum idaresi altında geri dönecek, bu da Rumların anlaşmaya onay verme olasılığını artıracak. Aynı zamanda Kıbrıslı Türklerin ve meşruiyet kazanacak yerleşiklerin elinde ne kadar çok mülk kalırsa; Kıbrıslı Türklerin ve yerleşiklerin Kuzey’de nüfus ve toprak çoğunluğuna sahip olması tezinin benimsenmesi o kadar kolay olacak.

DOWNER’IN İSTEĞİ

Downer’ın isteği, ki temaslarının nedeni de buydu; prosedüre mezar taşı konulmadan çıkmazın aşılabilmesi yöntemlerinin bulunmasıdır. Türk tarafı ve Davutoğlu Kıbrıs sorununda, 1 Temmuz’da çözümü gündeme getirecek bir uluslar arası konferans çağrılmasıdır. Aksi halde Türk tarafı; AB dönem başkanı olacağından Kıbrıs Cumhuriyeti ile görüşmeyecek. Dolayısıyla Brüksel ve uluslar arası unsur liderleri Rum tarafına baskı yapmalıdır.

KIBRIS RUM TARAFI ÇİFTE DONDURMAYI KABUL ETMİYOR

Öte yandan Kıbrıs Rum tarafı çifte dondurmaya, yani bir yandan Türkiye’nin AB üyelik sürecinin dondurulmasına öte yandan da Kıbrıs müzakerelerinin kesilmesine karşıdır. Bu nedenle ısrarla; AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye’yle görüşmek ve Kıbrıs sorunu için de müzakere etmek istediğini söylüyor. Yunanistan ve Dışişleri Bakanı Stavros Dimas Lefkoşa’yla hemfikirdir. Öte yandan; Yunanistan’ın içerisinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle Atina konumu güçsüzdür.

İNGİLİZLER KONFERANSA VE KIBRIS SORUNUNUN KAPATILMASINA SICAK BAKIYOR

İngilizler çok taraflı konferansa ve Kıbrıs sorununun kapanmasına sıcak bakıyor, Güvenlik Konseyi düzeyinde de Rusya ve Çin’in veto edeceği mantığıyla bu gelişmenin Kıbrıs Rum tarafına tökezleyeceği tespitinde bulunuyorlar. Ancak öte yandan; prosedürün çöktüğünü görmek istiyorlar çünkü böylece mesele daha da karmaşıklaşır.

AB KORKUYOR, KIBRIS SORUNUNU KENDİ DÜZEYİNE TAŞIMAK İSTEMİYOR

AB, prosedürün BM’nin elinde bulunduğunu, kendisinin yardımcılık rolü olduğunu; hem Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına eşlik etmeye hazır olduğu hem de BM kararlarına destek vereceği görüşünde. Yani korkuyor, Kıbrıs sorununu ve olumsuz etkilerini AB düzeyine taşımaktan kaçınmak istiyor.”

DIŞİŞLERİ BAKANLAR KONSEYİ’NDE DESTEK BULDULAR

Gazete, Güney Kıbrıs’ın; Ankara’nın “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni tanımadığı mantığı içerisindeki yeni bir diplomatik meydan okumadan sonra, AB ve Dışişleri Bakanlar Konseyi’nden tam destek aldığını yazdı.
Türkiye’nin İstanbul’da düzenlediği Suriye’nin Dostları konulu ikinci konferansa Güney Kıbrıs’ı davet etmediğini hatırlatan gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli Dışişleri Bakanlar Konseyi önünde; Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ı görmezden gelmesinin iki tarafı değil AB’yi ilgilendiren bir mesele olduğunu söyledi.
Gazete, bu iddianın, “AB’nin 26 değil 27 üye ülkeden oluştuğu ve dolayısıyla Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni de davet etmesi gerektiği, aksi halde sorun olacağı” ilkesinden hareketle AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Katherine Ashton’un ve diğer ortakların desteğini aldığını yazdı.

“ÇÖZÜM İÇİN SON BASKILAR”

Fileleftheros “Çözüm İçin Son Baskılar... Davutoğlu Downer’ın Lütfuyla Genel Sekreteri Telefonla Aradı... Avrupa’dan Da Anlayış” başlıklı haberinde Ankara’nın; Aleksander Downer’ın lütfu ve Brüksel’in anlayış göstermesi ile Kıbrıs sorununa üç ay içerisinde ve her halükârda Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralmasından önce çözüm konusunda son baskılarını yapmakta olduğunu yazdı.
Gazete Brüksel çıkışlı haberinde okurlarına; Brüksel’de; 30 Haziran’a kadar çözüm konusundaki müdahalesini ilan eden TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun; BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la telefon görüşmesi yaptığını, daha fazlasını yapmaları için iki tarafa baskı yapmaya çalışacaklarını belirterek BM’nin faaliyet üstlenme zamanı geldiğini söylediğini aktardı.
Gazete edindiği bilgilere dayanarak “BM Genel Sekreteri’ne Kıbrıs sorununda durgun suları bulandırmak için yapılan müdahalelerin; danışmanı Aleksander Downer’la tezahür ettiğini; Downer’ın Brüksel’deki temasları çerçevesinde 30 Haziran’a kadar kesin çözüm perspektifleri yaratılmasına destek aradığını” kaydetti.
Gazete Downer’ın daha Brüksel’e ayak basmadan önce Ankara’nın Kıbrıs sorununun çözümünde sergilediği olumlu tavrın reklamını yapmaya özen gösterdiği görüşünü de ortaya koydu.

“ULUSLARARASI KONFERANS YOK”

Politis “Uluslararası Konferans Yok... Aleksander Downer’ın Gündeminde Bir Sonraki Adımlar” başlığıyla yansıttığı Brüksel çıkışlı haberinde Downer’ın dün Brüksel’de gerçekleştirdiği temaslarda; Kıbrıs sorununda bir çok taraflı konferans çağrılması perspektifinin pratik açıdan imkansız görüldüğü ve hakim olan genel havanın; prosedürün şeklen de olsa, 1 Temmuz’dan sonra da sürdürülmesi yönünde olduğunu yazdı.
Gazete teyit edilmiş bilgilere dayanarak Downer’ın temaslarında ilginin, Kıbrıs prosedüründe bundan sonraki muhtemel adımlar üzerinde odaklandığını yazdı, özetle şunları belitti:
“AB’nin kalbinde bulunan kişiler mizahlı bir üslupla ‘bir çok taraflı konferans ve güdülü bir çözüm konusunda artık çok büyük bir gerçekçilik hakimdir’ dediler. Aynı kaynaklar prosedürün tam olarak rayından çıkarılmasının, kendini neredeyse tamamen AB dönem başkanlığına vermesi gereken Lefkoşa’nın ilgisini dağıtacağına, buna paralel olarak AB’yi de bugünkü konjonktürde enerjisini aniden Kıbrıs sorunu ve Türkiye-AB ilişkileri üzerinde odaklamak zorunda bırakacağını söylüyorlar.
Yunanistan Dışişleri Bakanı yazılı açıklamasında Downer’a Yunanistan’ın; müzakerelerde ilerleme olmamasından duyduğu hayal kırıklığını ilettiğini belirterek Yunanistan’ın; prosedürü erozyona uğratmayı hedefleyen suni takvimleri kabul etmediğini vurguladı.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler