1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOWNER AMERİKALI YETKİLİLERLE KIBRIS'I GÖRÜŞTÜ
DOWNER AMERİKALI YETKİLİLERLE KIBRISI GÖRÜŞTÜ

DOWNER AMERİKALI YETKİLİLERLE KIBRIS'I GÖRÜŞTÜ

Downer'ın, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon ile görüştüğü bildirildi.

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon ile görüştüğü bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre Gordon, Downer ile Washington'da hafta başında bir görüşme yaptı.

Amerikalı yetkililer tarafından görüşmeye ilişkin bir soru üzerine yapılan açıklamada, görüşmenin, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, Kıbrıs müzakereleri kapsamında, BM ve ilgili tüm taraflarla yaptığı düzenli istişareler çerçevesinde yapıldığı bildirildi.

Yetkililer, konuya ilişkin olarak, ''ABD'nin, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde adanın birleşmesine yönelik bir çözüme varmayı amaçlayan ve BM Genel Sekreterinin iyi niyet misyonu çerçevesinde düzenlenen Kıbrıs müzakerelerini desteklediğini'' belirttiler.

Downer, New York'ta geçen cuma günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile önemli bir görüşme yapmış, görüşmenin ertesi günü Genel Sekreter Ban, Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu ve Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas'ı telefonla aramıştı. Ban'ın telefonda iki lidere ''Kıbrıs müzakerelerinde şu an için çok taraflı konferans düzenlenmesine temel oluşturacak şekilde, esas konularda yeterli ilerlemenin bulunmadığını'' söylediği bildirilmişti.

Downer'ın, yarın, bu kapsamda Eroğlu ve Hristofyas ile ayrı ayrı bir araya gelmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler