1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DÖRTLÜ KONFERANSIN ARKASINDA KİM VAR?
DÖRTLÜ KONFERANSIN ARKASINDA KİM VAR?

DÖRTLÜ KONFERANSIN ARKASINDA KİM VAR?

Güney’ göre dörtlü konferans fikrinin arkasında İngilizler var

A+A- 

 Fileleftheros Kıbrıs Rum yönetiminin, Sözcü Stefanos Stefanu aracılığıyla, Kıbrıs sorununda dörtlü konferans düzenlenmesi maharetinin arkasında İngiltere’nin bulunduğu görüşünü açıkladığını bildirdi.
Haberi “Lefkoşa: Dörtlü Konferans Konusunda İngiliz Maharetleri... İngilizler Güvenlik Konseyi’nden Cevaplarını Aldılar” başlığıyla yansıtan gazete bir gazetecinin Kıbrıs sorununda dörtlü konferans düzenlenmesi fikrinin BM’deki İngiliz daimi temsilciye ait olduğu değerlendirmesi üzerine Stefanu’nun “İngiliz diplomat Güvenlik Konseyi’nin diğer üyelerinden cevabını aldı” dediğini yazdı.
Habere göre Stefanu İngiliz daimi temsilcinin, konunun görüşülmesi sırasında Güvenlik Konseyi daimi olan olmayan diğer üyelerinin büyük çoğunluğundan cevabını aldığını söyledi ve “Kıbrıs Cumhuriyeti gerek Kıbrıs sorununun çözüm prosedürünü saptırma maharetinde bulunanlar gerek Türkiye’ye koruma sağlayanlar nezdinde girişimlerde bulunuyor” dedi.
“Prosedür ne dörtlü veya beşli konferansı ne de Kıbrıs sorunuyla ilgili her şeyin görüşüleceği başka bir konferansı öngörmez” diyerek Rum tezini tekrarlayan Stefanu bunların, malum uluslar arası çevrelerin koruması ile Türkiye tarafından uygulanan maharetler olduğunu” ileri sürdü.
Stefanu “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gerek Kıbrıs sorununun çözüm prosedürünü saptırma maharetlerinde bulunanlar gerek Türkiye’ye koruma sağlayanlar nezdinde girişimlerde bulunduğunu söylemek isterim” ifadesini kullandı.

BM YETKİLİLERİNİN MARAŞ ZİYARETİ

Politis “İngiliz Maharetlerinden Rahatsızlık... Hangi Dörtlü Konferans?” başlıklı haberinde Rum yönetiminin, Maraş konusunda süregelen hareketliliği dikkatle izlemekte olduğunu bildirdi.
Gazete Kıbrıs Türk medyasında yer alan New York’tan BM yetkililerinin Ada’da görev yapan üst düzeyli bir BM yetkilisi eşliğinde iki kez kapalı Maraş’ı ziyaret ettiği haberini iktibas etti.
Gazete Rum yönetiminden bir kaynağın bu gazeteye; Rum yönetiminin BM yetkililerinin geçen şubat ayında kapalı Maraş’a gerçekleştirdikleri ziyaretten haberdar olduğunu ancak ikinci ziyaretlerinden haberi olmadığını söylediğini yazdı.
Gazeteye göre aynı kaynak bu ziyaretlerin, daha önceki zamanlarda kamuoyuna yansıyan; Maraş konusunda Türk hareketlerine ilişkin senaryolarla bağlantılı olma ihtimalini göz ardı etmedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 769 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler