1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK ŞART!'
DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK ŞART!

'DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK ŞART!'

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs sorunuyla ilgili adil ve kalıcı bir çözümün hayati derece taşıdığını söyledi.

A+A-

 


 


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “Kıbrıs Türk halkının çarpık sistemden ve tanınmamış bir yapıdan kurtulması için adil ve kalıcı bir erken çözümün hayati derece önemli olduğunu” belirtti. 
Çakıcı yazılı açıklamasında, TDP olarak erken çözümü desteklediklerini, ancak “nasıl olursa olsun da çözüm olsun” düşüncesinde olmadıklarını vurguladı. Çakıcı, “Örneğin dönüşümlü başkanlık olmazsa olmazımızdır. Kimse de azınlık olacağımız bir anlaşmaya onay vermemizi beklemesin” dedi. 

“ÇÖZÜMÜN ÖNÜNÜ TIKAYAN BİR TUTUM SERGİLENİYOR”

Müzakere sürecinde Rum tarafının “Federal Devletin Yetki Paylaşımı”, Türk tarafının ise “Yönetim ve Güç Paylaşımı” konusunda çözümün önünü tıkayan bir tutum izlediklerini savunan Çakıcı, temel tıkanma noktalarından birinin de “çapraz oy” konusu olduğunu ifade etti. 
“Hristofyas özellikle yetki paylaşımı konusunda beklenen adımları atmıyor. Bunu asla göz ardı etmiyoruz ancak Eroğlu da özellikle çapraz oylama konusunda yanlış bir tutum izlemektedir” diyen Çakıcı, çapraz oylamanın lanse edildiği gibi kötü bir durum yaratmayacağını ileri sürdü. 
Çakıcı, şöyle devam etti: “Basit anlatımla 9 Türk -1 Rum, Türk lideri; 9 Rum-1 Türk ise Rum lideri seçecek. Aradaki nüfus farkı hiçbir şekilde Türk tarafında bir mağduriyet yaratmayacak. Bu durumda tüm liderler her iki toplumun hassasiyetini da gözetmek zorunda kalacak. Yani Federal Devletin başkanı olacak olan kişi, diğer taraftan da belli oranda oy almak zorunda kalacak. Bu da her iki tarafın hassasiyetlerinin çok daha iyi anlaşılmasına yol açacaktır.” 

ÇAPRAZ OYLAMA KONUSUNDA TOPLUMA DOĞRU BİLGİ VERİLMİYOR 
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun çapraz oylama konusunda “taviz vermemi istiyorlar” açıklamalarını da değerlendiren Çakıcı, “Çapraz oylama konusunda topluma doğru bilgi verilmiyor. Son Greentree Zirvesi’nden önce Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıda, çapraz oylama konusunda yüzde 20 oranının yüzde 10’a düşürülmesi konusunda öneri yaptık. Nitekim Greentree Zirvesinde de BM yetkilileri de aynı öneriyi yaptı. Bizim taraf da ‘değerlendirebiliriz’ cevabını verdi. Doğru olan da budur” ifadelerini kullandı. 

“KİMSE TAVİZ VER DEMİYOR”

“Kimse Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ‘taviz ver’ demiyor. Biz çözümün önünü açacak öneriler sunuyoruz. Bunu yaparken de Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını da hassasiyetle gözetiyoruz” diyen Çakıcı, Eroğlu’nun masaya koyduğu önerilerin ise çözümün önünü açmadığını savundu. 
Rum Yönetimi’nin 1 Temmuz’da AB Dönem Başkanı olmasının ardından müzakere sürecinde biraz tıkanma yaşansa da sürecin devam edeceğini ve adım adım çözüme gidileceğini belirten Çakıcı, TDP olarak erken bir çözümle birlikte Kıbrıs Türk halkının 2026 yılında AB Dönem Başkanı olacağı bir vizyonun peşinde olduklarını dile getirdi. 


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 622 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler