1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DÖNEM BAŞKANLIĞI ÇÖZÜME ARAÇ OLABİLİR'
DÖNEM BAŞKANLIĞI ÇÖZÜME ARAÇ OLABİLİR

'DÖNEM BAŞKANLIĞI ÇÖZÜME ARAÇ OLABİLİR'

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB dönem başkanlığının adada erken çözüm yönünde bir araç olarak kullanılması gerektiğini belirtti

A+A-

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri İzzet İzcan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB dönem başkanlığının adada erken çözüm yönünde bir araç olarak kullanılması gerektiğini belirtti.

İzcan, konuyla ilgili yazılı değerlendirmesinde, kapsamlı çözüm müzakerelerinin Kıbrıs AB dönem başkanlığı süresince devam etmesi ve güven arttırıcı önlemlerin müzakere sürecine paralel şekilde hayata geçirilmesi talebinde bulundu.

Çözümsüzlüğün Kıbrıslıların çıkarına olmadığını, Kıbrıs AB dönem başkanlığı sürecinde Kıbrıs sorununun “derin dondurucuya konmaması gerektiğini” belirten İzcan, “Altı aylık dönem başkanlığı sürecinde Kıbrıs sorunu AB gündeminin birinci sırasına yerleştirilmeli ve AB, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda taraf yapılmalıdır. AB’nin ‘Siz çözün biz destekleriz’ yaklaşımı kabul edilemezdir. Kıbrıs, aynı zamanda bir AB sorunudur” ifadelerini kullandı.

Güven arttırıcı önlemler çerçevesinde Mağusa Limanı’nın AB denetiminde açılmasını ve Maraş’ın BM denetiminde yasal sahiplerine iade edilmesini talep ettiklerini söyleyen İzcan, Türkiye’nin, limanlarını Rum Yönetimine açması; karşılığında da Türkiye’ye AB müzakere sürecinde uygulanan vetoların kaldırılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler