1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Dome is Home'
Dome is Home

'Dome is Home'

“Dome Otel’i ailemle birlikte evimiz gibi görüyoruz. 30 senedir gidip geliyoruz oraya… 60 küsur olmuştur herhalde… Personel çok iyi muamele ediyor, çok yakınlık gösteriyorlar, sürekli hizmet veriyorlar. Sözümüz dinleniyor, istekle

A+A-

İKİ SÖZ

Yüksek bir mevkiye yerleşen alçak bir kişiden daha kötü bir şey olamaz.

Claudianus

 

Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı koyamaz.

Victor Hugo

 


 

“Dome is Home”

 “Dome Otel’i ailemle birlikte evimiz gibi görüyoruz. 30 senedir gidip geliyoruz oraya… 60 küsur olmuştur herhalde… Personel çok iyi muamele ediyor, çok yakınlık gösteriyorlar, sürekli hizmet veriyorlar. Sözümüz dinleniyor, isteklerimiz yerine getiriliyor… Böyle otel başka yerde yok.

Orada sanki mal sahibi gibiyim…. Önerilerimiz dikkate alınıyor, ricalarımız önemseniyor… Eksik, kusur gördüğümüzde söyleriz, onlar yerine getirilir… Örneğin sonbaharda tekrar oradayım… Bazı eksikleri not ettim, söyledim, şimdi sonbaharda geldiğimde o eksiklerin yerine getirilip getirilmediğine bakacağım. Rıhtımdaki tahtalar oynuyordu, sağlamlaştırılmasını istedim, çoğaltılırsa da iyi olur dedim. Plajdaki muslukların yenilenmesini istedim. Şimdi oralara bakacağım geldiğimde….

Dome Otel’i seçmemizde bir de şehir içinde olması var tabii… Her yere yakın… Yürüyerek gidip gelebiliyorsunuz… Plajı var, şimdi biraz lağım sorunu olsa da umarım Belediye üstesinden gelecektir, bir tarafından plaja giriyoruz, diğer yandan havuzu var, havuza giriliyor, doğal havuzu var, oraya giriliyor… Bütün olanaklar var.

Reklam filmine gelince; En eski müşterilerimizdesiniz, sizi filme çekeceğiz dediler… Ben de zarar gelmezse oynarım dedim ve oynadım.

Başka otellere de gittim. Belki lüks var, daha güzeller ama orada rahat edemedim. Askeri disiplin var gibi… Ama Dome Otel öyle değil. Evim gibi… Ben burada rahatım.

Bir de şunu söylemek istiyorum… Keşke eski personelin kıymeti bilinse… Onlar yenilere öğretiyorlar… Bizden değil, eski personelden öğrenmeleri çok önemli… Eskiler emekli olsalar bile onların öğreteceği çok şey var.”

Bu sözler, cümleler Dome Otel’in 30 yıllık müşterilerinden Dr. Mahmut Karaağaç’a ait… Dome Otel’in televizyonlardaki reklamını görenler bileceklerdir. Hani reklamın sonunda “Dome is Home” diyen Otel müşterisi… Ben reklamdaki kişiyi İngiliz falan sanmıştım ama Türkiye’de emekli bir doktormuş. Bu bilgiyi Bayram Karaman’dan aldıktan sonra ertesi gün Mahmut Karaağaç’a ulaştım telefonla… Ulaşmak istememin nedeni yukarıda kendisinin de anlattıkları çerçevesinde ilginç bir müşteri profili çizmesinden… Kendisinden ‘müşteri’ olarak bahsetmeme belki de kızacaktır çünkü reklam filminde söylediği gibi gerçekten de Otel’i evi gibi görüyor. Baksanıza eksik gediği söylüyor her geldiğinde ve öbür gelişinde de yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor.

Doktor Mahmut bey gibi daha müşteriler var ki her gelişlerinde aynı odada kalmak istiyorlar. Eğer gelecekleri günlerde o oda doluysa odanın boşalacağı gün bekleniyor. Ve bu gibi müşteriler işte otellerin yurt dışı temsilcileri gibi görev yapıyorlar çoğu zaman…

Bu hafta Dome Otel’den sözediyoruz sayfamızda… Hatırlarsınız Vakıflar’a ait Dome Otel özelleştirilmek istendiğinde çalışanlar işyerlerine sahip çıkmışlar ve Dome Otel’in işletmesini Vakıflar ile ortak olacak şekilde devralmışlardı. Vakıf yönetimi değiştiğinde olay mahkemelik olmuştu ama çalışanlar Dome Otel’i verimli bir şekilde çalıştırmaya devam ediyorlar.

Bu bilgileri Dome Otel çalışanlarının başındaki Bayram Karaman’dan alıyorum. Otel’in denize uzayan burnunda bu sezon çalışmaya başlayan Anchor Restaurant’ta Ege müzikleri eşliğinde yemek yiyor ve sohbet ediyoruz. 3-3.5 yıldır devraldıkları Dome Otel zarardayken geçtiğimiz yıl kar etmişler… Vakıflar’ın payı olan %30 oran ayrılmış, çalışanların payı olan %30 miktarla birlikte yatırımlara ayrılan %40’lık pay da Otel için kullanılmaya devam ediyor.

Ve önemli bir rakam daha veriyor Bayram Karaman… Geçtiğimiz Haziran-Temmuz ayında ciro 850 milyon tl rakamına ulaşmış ki iki aylık bu rakam çok önemli… Dome Otel’e sahip çıkan çalışanlar Dome Otel’i yine eski günlerine getirebilmenin heyecanını yaşıyorlar. Sohbet sırasında oturduğumuz Anchor Restaurant da Otel’in bir çekim merkezi olmuş durumda… Balık ve rakıyla birlikte İzmir’den transfer edilen Mangas grubunun Ege müzikleriyle buluşuyorsunuz ve Girne’ye denizden bakarken farklı bir gece geçiriyorsunuz.

Dome Otel, yoğunlaşan özelleştirme tartışmaları ve girişimleri ortasında güzel ve örnek olacak bir tablo koyuyor orta yere… Özelleştirmeler eğer çok gerekliyse sadece bir kişinin karlılığı değil, toplum çıkarları göz önüne alınarak ve Dome Otel örneği de kullanılarak kabul edilecek bir yol bulunabilir.

 


PAZAR’LIK…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1578 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler