1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOLUM TESİSİ
DOLUM TESİSİ

DOLUM TESİSİ

Firuzan Nalbantoğlu Lefke’de, Yedidalga Maden İskelesi’ni yükleme iskelesi ve Limanı yapmak üzere Tener İşletmecilik Ltd’e tahsis edilmesi ve projenin içerisinde petrol dolum tesisi olduğu ile ilgili söylentilerin ortaya çıkması Lefke&

A+A-

 

 

Firuzan Nalbantoğlu

Lefke’de, Yedidalga Maden İskelesi’ni yükleme iskelesi ve Limanı yapmak üzere Tener İşletmecilik Ltd’e tahsis edilmesi ve projenin içerisinde petrol dolum tesisi olduğu ile ilgili söylentilerin ortaya çıkması Lefke’de bulunan sivil toplum örgütlerini rahatsız etti. YENİDÜZEN’in görüştüğü Lefke Turizm Derneği üyesi Hasan Karlıtaş, projeye tam olarak ulaşamadıklarını ve dernek olarak konuyu araştırdıklarını belirtti. Bahsi geçen bölgenin Soli Antik Kenti’nin limanı olduğunu belirten Karlıtaş, antik liman ve çevre konularının kirli yatırımdan daha önemli olduğunu ifade etti. Lefke Çevre Platformu adına  konuşan Ediz Tuncel ise bu konuda onayın alındığını ve bu konuda resmi bir raporun olduğunu belirtti. Kırmızı Liman denilen bölgenin bu iş için uygun olmadığını iddia eden Tuncel, bakanlıktan onayı alınan her şeyin CMC arazisi üzerine yapılabileceğini ve bu işin büyük bir iş olduğunu ifade etti. Lefke Vakfı adına konuşan Vehit Nekipzade ise, Lefke Vakfı olarak petrol dolum tesisi gibi kirli yatırımlara karşı olduklarını ve Lefke’nin turizm, tarım ve eğitim üçlüsüyle yükselmesini arzuladıklarını ifade etti.

 

FALYALI NE DEDİ?

YENİDÜZEN’in ulaştığı Tener İşletmecilik hissedarı Halil Falyalı ise, projenin kesinlikle petrol dolum tesisi içermediğini, serbest liman ve yat limanı olarak tasarlandığını ifade etti. Bölgede böyle bir yatırıma ihtiyaç olduğunu söyleyen Falyalı, “Rafineriler petrolün çıktığı alanlarda olur. Bahsi geçen bölgede petrol yok, hem bizim rafineri kurmak için milyar dolarlarımız da yok” dedi.  Projenin mimarı Cemil Atakara ise proje’nin Lefke-Gemikonağı bölgesine yapılacağını, önceden var olan limanın serbest liman ve yat limanı haline getirilmesi ile ilgili bir proje olduğunu ifade etti. Proje başlamadan önce eski eserlere başvurduklarını söyleyen Atakara, eski eserlerden bölgenin 1.2.3. dereceden sit alanı olduğu bilgisinin geldiğini ve bunun üzerine söz konusu alana herhangi bir işlem yapmadıklarını belirtti. Geriye kalan alanlara antrepo, gümrük gibi limanın ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar inşa edeceklerini söyleyen Atakara, limanda Cruise gemilerinin girebileceği şekilde bir düzen yaratacaklarını söyledi. 154 yat kapasiteli bir de yat limanı olacağının altını çizen Atakara, kendisine proje teklifi geldiğinde petrol dolum tesisi gibi bir talebin kesinlikle olmadığını, sadece serbest liman ve yat limanı ile alakalı çalışmaları olduğunu belirtti. Bakanlar kurulundan çıkan metnin de bu yönde olduğunu söyleyen Atakara, iznin bu yönde olduğunu ve eski eserlere bizzat kendisinin gidip başvurduğunu ifade etti.

 

 

 

Bu haber toplam 1209 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler