1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dokuz olası gömü yerinde kazılara devam...
Dokuz olası gömü yerinde kazılara devam...

Dokuz olası gömü yerinde kazılara devam...

Kayıplar Komitesi’nin kazı ekipleri, adamızın güneyinde ve kuzeyinde, dokuz ayrı olası gömü yerinde kazılarını kesintisiz sürdürüyor. Sihari’de (Kaynakköy) “Yanık Konvoy” diye bilinen alanda, Bozdağ’da (Aspro Mutti), Cihangi

A+A-

 

 

 

Kayıplar Komitesi’nin kazı ekipleri, adamızın güneyinde ve kuzeyinde, dokuz ayrı olası gömü yerinde kazılarını kesintisiz sürdürüyor.

Sihari’de (Kaynakköy) “Yanık Konvoy” diye bilinen alanda, Bozdağ’da (Aspro Mutti), Cihangir’de (Abohor-Ebiho), Demirhan’da (Trahoni – Tirfon) ve Sazlıköy’de (Livadya) kazılar sürdürülüyor.

Akçiçek’te (Siskilip) tavuk çiftliğinde kazılan ilk kuyuda yalnızca tavuk kalıntıları çıkarken, bu alanda ikinci bir kuyuda da kazı başlatılmış bulunuyor.

Taşkent’te ise (Vuno) bir mağarada, bazı insan kalıntılarının bulunduğu, kazının devam ettiği ancak bunların antik çağlardan kemikler olabileceği öğrenildi. Kuzeydeki bu kazılarda “kayıp” Kıbrıslırumlar’dan geride kalanlar aranıyor.

Bu arada Kıbrıs’ın güneyinde de Atalassa’da ve Strovulos’ta 1963-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’in arandığı kazılar devam ediyor. Strovulos’ta Parisinos diye anılan bölgede CINEPLEX karşısındaki bir alanda içi molozla doldurulmuş bir su kuyusunda kazılar devam ediyor.

Kayıplar Komitesi’nde kazı ekiplerinde görev yapan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara kolay gelsin diyoruz.

 


 

OKURLARIMIZ BİLDİKLERİNİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDİYOR...

 

“Kömürcü’de kazı yapılan alandaki kuyular da araştırılmalı...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Bir okurunuzun size, sizin de Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğunuz Kömürcü’deki kazı alanı girişinde bulunan zeytin ağacının yakınında olduğu anlatılan kuyular araştırılmalıdır.

Bize ulaşan bilgilere göre, kazı alanının girişinde bulunan yaşlı zeytin ağacının yanındaki bir çoban kuyusuna bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar gömülmüştür. Bu konuda lütfen araştırma yapınız...”

Bu okurumuza paylaştığı bu değerli bilgiler için teşekkürler. Gerçekten de bir okurumuz bize, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine Kömürcü’de bir olası gömü yeri göstermiştik ve bu alanda yapılan kazılarda üç “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlar bulunmuştu.

Aynı alanın az ilerisinde bir başka noktada bir başka olası gömü yeri göstermiştik ancak bu ikinci noktada henüz kazı yapılmadı. Bu alanda 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslırumlar’ın gömülü olduğu bir kuyunun varlığından söz edilmekteydi.

Şimdi bu yeni okur ihbarıyla, kazı alanının girişinde bir başka noktada da bir başka çoban kuyusu olabileceği, bunun da olası bir gömü yeri olabileceği, bu kuyuya 1974 “kaybı” bazı Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olabileceği bilgisi var. Bu konuda Kayıplar Komitesi yetkililerini de bilgilendireceğiz ve araştırmalarımızı derinleştireceğiz. Bizimle bu bilgileri paylaşan okurumuza çok teşekkür ediyoruz.

Konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı, 0542 853 8436 numaralı telefondan isimli veya isimsiz olarak beni aramaya davet ediyorum. Okurlarım, 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı da arayabilirler.

 


 

 

“Fota’da Sultan Çukuru’na bazı “kayıplar” gömüldüydü...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Edindiğim bilgilere göre, Fota’da (Dağyolu) “Sultan Çukuru” olarak bilinen bir alanda, 1974 “kaybı” bazı Kıbrıslırumlar gömülmüş. “Sultan Çukuru”na kuyu kazılarak bu kayıplar gömülmüş.”

Bu konuda bu bilgileri paylaşan okurumuza sonsuz teşekkürler. Konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı, 0542 853 8436 numaralı telefondan isimli veya isimsiz olarak beni aramaya davet ediyorum. Okurlarım, 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı da arayabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler