1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOKTORLARDAN SAĞLIK UYARISI
DOKTORLARDAN SAĞLIK UYARISI

DOKTORLARDAN SAĞLIK UYARISI

KTTB, Lefkoşa’da oluşan çöp kirliliğinden dolayı tifo, hepatit, kolera, dizanteri gibi salgın hastalıkların kapıya dayandığını belirtti

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), Lefkoşa’da oluşan çöp kirliliğinden dolayı tifo, hepatit, kolera, dizanteri gibi salgın hastalıkların kapıya dayandığını belirterek, ivedi çözüm talep etti.

KTTB Genel Sekreteri Dr. Özlem Gürkut yazılı açıklamasında, birlik yönetim kurulunun dün BES’i ziyaret ettiğini, ardından Lefkoşa suriçinde incelemelerde bulunduğunu anımsattı ve toplanmayan katı atık ile çöplerin yaşam alanlarında biriktiğine dair gözlemlerini aktardı. Çöplerin etraflarında ve üzerlerinde çeşitli böcek ve hayvanların gezindiğinin görüldüğünü de dile getiren Gürkut, çöp yığınlarının çok yakınlarında lokanta, market, manav ve benzeri iş yerlerinin bulunduğuna işaret etti.

Gürkut, bu tespitten hareketle tifo, paratifo, hepatit, kolera, dizanteri, parazit hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, ağır metal zehirlenmeleri, hatta AİDS gibi hastalıkların kapıya dayandığını vurguladı.

Lefkoşa Kaymakamı Kemal D. Dana ile görüşmelerinde de çöp toplama ve ilaçlama çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu anlatan Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Gürkut, katı atık ve çöpler konusundaki bilimsel yaklaşım ve önerilerini içeren bir makaleyi Dana’ya sunduklarını dile getirdi.

Konu ile ilgili çalışmaların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle devam edeceğini ifade eden Gürkut, sorunun çözümü için yetkilileri acil göreve çağırdı.

Lefkoşa Belediyesi’ndeki durumun sürdürülebilirliğinin kalmadığını vurgulayarak, bir an önce çözüm için sorumluları istifa dahil gereğini yapmaya çağıran Dr. Gürkut, “Bir salgın hastalık durumunda yapılacak maddi harcamalar sorunun bu aşamadaki çözümü için gerekenden kat be kat fazla olabilecektir. Daha da kötüsü can kayıpları yaşanabileceği konusunda ciddi endişelerimiz vardır. Böyle bir durumda tehlikenin bir an önce gerçek boyutu ile algılanmasını ve ivedilikle sorunun çözümünü toplumumuz adına bir kez daha talep ederiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 396 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler