1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOKTORLAR UYARDI: LEFKOŞALI'NIN SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA
DOKTORLAR UYARDI: LEFKOŞALININ SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA

DOKTORLAR UYARDI: LEFKOŞALI'NIN SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA

Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova ve yönetim kurulu üyeleri, BES merkezini ziyaret ederek Başkan Savaş Bozat’la görüştü

A+A-

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, başkent Lefkoşa’da belediye çalışanlarının haftalardır devam eden grev ve eylemleri nedeniyle yaşanan çevre kirliliğinin insan sağlığına etkileri konusunda girişim başlattı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova ve yönetim kurulu üyeleri, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) merkezini ziyaret ederek Başkan Savaş Bozat’la görüştü.

LTB çalışanlarının sıkıntılarını dinleyen doktorlar, toplanmayan çöplerden dolayı oluşan çevre kirliliği ve bu kirliliğin insan sağlığını etkilemesi konularını ele aldı.

Tabipler Birliği, BES heyetiyle görüşmeden sonra birlikte Lefkoşa’nın çeşitli bölgelerini gezerek sonuçlarını daha sonra kamuoyuyla paylaşmak üzere çöplerin yarattığı sorunları yerinde gözlemledi.

BEROVA: “EN ÖNEMLİ KONU İNSAN SAĞLIĞI”

Ziyarette konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova, dünyada en önemli konunun insan sağlığı olduğunu, birlik olarak da insan sağlığına büyük bir önem verdiklerini belirterek, grevden dolayı toplanmayan çöplerin insan ve çalışanların sağlığını yakından ilgilendirdiğini kaydetti.

Belediye çalışanlarının sağlık haklarıyla ilgili Sağlık ve Çalışma Bakanlıklarıyla görüştüklerini, çözüme yardımcı olmaya hazır olduklarını belirten Berova, BES’in grevine etki etmeden, BES yetkilileriyle birlikte Lefkoşa’yı gezeceklerini, ayrıca Lefkoşa Kaymakamı ile görüşeceklerini ve toplanmayan çöplerle ilgili yaşanan sıkıntıları tespit edip, bu tespitleri daha sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

BOZAT: “LEFKOŞA VE LEFKOŞALILARA YAKIŞMIYOR”

BES Başkanı Savaş Bozat da, LTB’de yaşanan sıkıntıların ne Lefkoşa’ya, ne de Lefkoşa halkına yakıştığını ifade ederek, çalışanların tek talebinin anayasal haklar olduğunu vurguladı.

Bozat, çalışanların maaşlarından Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı kesintilerinin yapıldığını, ancak yatırılmadığını ifade ederek, Lefkoşa’nın şu anki görüntüsünün doğru olmadığını, ancak çalışanlara yapılanların da doğru olmadığını belirtti.

“Bulutoğluları’nın Lefkoşa’da rahatça gezdiğini, ancak işe aldığı çalışanları işsiz aşsız bıraktığını” söyleyen Bozat, bunu halkın takdirine bıraktığını ifade etti ve Lefkoşa’yı kirletenin çalışanlar değil Bulutoğluları olduğunu savundu.

“İSTİFA VE SEÇİM KAÇINILMAZ”

Savaş Bozat, Cemal Bulutoğluları döneminin Lefkoşa tarihine “kara bir leke” olarak yazılacağını savunarak, Bulutoğluları’nın artık istifa etmesi ve LTB’de de en erken zamanda erken seçime gidilmesi gerektiğini, bunun kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Bozat, Lefkoşa’da sadece çöp değil, su ve yeşil alanlarda da büyük sorunlar olduğuna dikkat çekerek, Lefkoşa halkına Cemal Bulutoğluları’nın istifa etmesi için büyük görev düştüğünü ve Lefkoşa halkından bu konuda kendilerine destek olmasını istedi.

Belediye Meclisi üyelerinin de istifa etmeye hazır olduğunu söyleyen Bozat, seçime gidilmesi halinde yeni adayların da Lefkoşa halkına “LTB’nin nasıl kurtulacağını” en iyi şekilde anlatması gerektiğini ifade ederek, sorunlarla boğuşan çalışanların da yeni oluşacak ortamda hizmet getirmeye hazır olduğunu bildirdi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 463 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler