1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOKTORLAR SAĞLIĞI MASAYA YATIRDI
DOKTORLAR SAĞLIĞI MASAYA YATIRDI

DOKTORLAR SAĞLIĞI MASAYA YATIRDI

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), KKTC’de sağlık alanında yaşanan en büyük sıkıntının ve sorunun, herkesin istediği kurumdan ücretsiz hizmet alamaması ve devlet hastanelerinde hizmet için alınan paranın yarattığı “sistemsizlik” olduğu

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), KKTC’de sağlık alanında yaşanan en büyük sıkıntının ve sorunun, herkesin istediği kurumdan ücretsiz hizmet alamaması ve devlet hastanelerinde hizmet için alınan paranın yarattığı “sistemsizlik” olduğunu savundu.

KTTB Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Kıbrıs Türk tabipleri tarafından 1950’li yıllardan beri kutlanan “14 Mart Tıp Günleri” etkinlikleri kapsamında Tabipler Birliği binasında düzenlediği basın toplantısında sağlıkta yaşanan sorunları dile getirdi.

Dr. Suphi Hüdaoğlu, açıklamasında, devlet hastanelerinde hizmetler karşılığı para alınması ve devlet hastaneleri dışında ücretsiz hizmet alınamamasına atıfta bulunarak “Kıbrıs Türk toplumunun sağlıkla ilgili önemli sorunları vardır. En önemli sorunumuz sağlıktaki sistemsizliktir” dedi.

Halkın devlet dışındaki hastanelerden hizmet alıp masraflarının oluşturulacak sağlık fonundan sağlanması gerektiğini savunan Hüdaoğlu, “Öncelikle herkesin eşit sağlık hizmeti alma güvencesi sağlanmalıdır. Şimdiki, gibi sadece parası olanların değil, herkesin hekim seçme hakkı olmalıdır” dedi.

Çalışandan alınan primlerin doğru yerde harcanmadığını da ileri süren Hüdaoğlu, “Şu anda birçok amaç için maaşlardan kesinti yapılmakta ama bunlardan yeterince faydalanılmamaktadır” dedi.

Sağlığa bütçeden yeterli para aktarılmadığını da savunan Hüdaoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Devletin bütçeden sağlığa ayırması gereken payın yüzde 15 olması gerekirken KKTC’de bu payın bu yıl yüzde 5.9 olduğunu iddia etti.

Hüdaoğlu, çevre ve eğitim ilgili bakanlık bütçeleri dışında diğer bakanlıkların aldığı payların yüzde 1’i sağlığa kaydırıldığı takdirde reformlar için yeterli kaynağın elde edilmiş olacağını da savundu.

Ülkede her bin kişiye bir hekim düştüğünü bunun iyi bir oran olduğunu belirten Hüdaoğlu, “İyi bir organizasyonla hem hizmeti verenlerin hem de alanların mutlu olabileceği bir ortam yaratılabilir” dedi.

ACİL SERVİSLER

Acil Servislerde her branştan uzmanların da bulundurulması gerektiğini belirten Hüdaoğlu, “Aksi halde çok iyi yetişmiş bir Göz Uzmanı kalp krizini karşılamaya devam edecektir” dedi.

Ülkeye gelen turistlerin de sağlık giderlerinin kabarmasının nedenlerinden biri olduğunu savunan Hüdaoğlu, turistlere sağlık sigortasının zorunlu yapılması gerektiğini söyledi.

Hüdaoğlu, çevre sağlığı ve gıda güvenliği alanlarında koruyucu hekimliğe daha büyük önem verilmesi gerektiğini da belirtti.

Suphi Hüdaoğlu ayrıca Diş Hekimliği Fakültelerinden mezun olan hekimlere KKTC’de ihtisas yapma olanağının da tanınması gerektiğini dile getirdi.

Doktorların haklarını da gündeme getiren Hüdaoğlu, bugün yaklaşık on yıldır sözleşmeli olarak çalışan doktorların bulunduğuna işaret etti. Hüdaoğlu, “Bugünlerde kadrolanacak olan hekim sayısı 35 civarında iken ihtiyacımız olan sayı 80 civarındadır” dedi.

BIÇAK

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Hüseyin Bıçak da, konuşmasında özellikle toplumsal sorunlara değinerek “gerek ülke sorunlarında gerekse hekim sorunlarında veya sağlık sistemindeki aksaklıklarda maalesef bir değişiklik yok” dedi.

Bıçak, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla devam eden müzakerelerin kopma noktasına geldiğini ve bunun toplumda huzursuzluk yarattığını, ekonomik krizin tüm sektörleri etkilediğini, çevre sorunlarına karşı yetkililerin duyarsız davrandığını savundu.

Devlet Hastanelerinde sağlık hizmetleri karşılığı alınan paraya atıfta bulunan Bıçak, “Sağlıktaki reform gereksinimini bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

BEROVA

Birlik Genel Sekreteri Özdemir Berova da, sağlık alanında en büyü sorunun sistemsizlik olduğunu iddia etti ve sağlıkta reform için yeterli bilgi birikiminin mevcut olduğunu ancak iradeli bir siyasi yapının gerektiğini belirtti.

AKALIN

KTTB Yönetim Kurulu Üyesi Zerin Akalın, herkesin istediği kurumdan hizmet almasını mümkün kılacak Genel Sağlık Sigortası için pek çok çalışma yapmalarına rağmen yasallaşması yönünde bir arpa boyu yol kat edilmediğini savundu ve bundan dolayı hasta ve doktorların mağdur olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 667 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler