1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOKTORLAR, LTB ÇALIŞANLARINDAN ÜCRET TALEP ETMEYECEK
DOKTORLAR, LTB ÇALIŞANLARINDAN ÜCRET TALEP ETMEYECEK

DOKTORLAR, LTB ÇALIŞANLARINDAN ÜCRET TALEP ETMEYECEK

Tıp-İş, 50-60 kadar doktorun, LTB çalışanlara, hastane ve kliniklerde ücretsiz sağlık hizmeti vereceğini açıkladı

A+A-

 

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), 50-60 kadar doktorun, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımları yapılmadığı için sağlık hizmeti almakta zorlanan çalışanlara, hastane ve kliniklerde ücretsiz sağlık hizmeti vereceğini açıkladı.

Tıp-İş Başkanı Dr. Erol Şeherlioğlu ve BES Başkanı Savaş Bozat BES Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyerek bu yöndeki kararı duyurdu.

 

BOZAT: “LTB BATTI, HİÇBİR PROSEDÜR İŞLEMİYOR”

BES Başkanı Savaş Bozat basın toplantısında yaptığı açıklamada, LTB’nin battığını ve artık hiçbir yasal prosedürün işlemediğini, Çalışma Bakanı da dahil kimsenin verdiği sözleri tutmadığını savundu.

Devletin, LTB’de maaşların ödenmesi için 7 milyon 500 bin TL yardımda bulunduğunu ve muhalefetin “bunu nereden, hangi kalemden buldun” diye sormadığını ifade eden Bozat, belediyeyi bu duruma getiren Başkan Cemal Bulutoğluları’nın derhal istifa etmesi gerektiği görüşünü yineledi.

Ülkenin sadece çöp sorunu değil, yeşil alan, içilebilir su gibi diğer sorunları da olduğunu kaydeden Savaş Bozat, tüm bunlara tepki göstermek isteyenleri LTB binası önüne eylem yapanlara destek vermeye, duyarlı olmaya ve Başkan Bulutoğluları’nı istifaya zorlamaya çağırdı.

Bozat, Tıp-İş’le yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuç aldıklarını ve BES’in mağdur üyelerine sağlık hizmetlerinin herhangi bir ücret talep edilmeden verileceğini de sözlerine ekledi.

ŞEHERLİOĞLU: “SORUNLARI ÇÖZMÜYORSA İSTİFA ETMELİ”

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu da konuşmasında, “global ekonomik kriz var” denilerek çalışanların özlük haklarının geri çekildiğini belirterek, “hükümetin buna karşı eylem gerçekleştirenleri de sürekli yeni ve modern teçhizatlarla güçlendirdiği polis gücüyle bastırmaya çalıştığını” kaydetti.

Evine yiyecek götüremeyen, emeklilik sırası gelmesine rağmen emekli olamayan, sağlık hizmeti alamayan çalışanların yanında Lefkoşa’nın da çöp yığını haline geldiğini ifade eden Şeherlioğlu, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın çalışanların hakkını veremeyip sorunları çözememesi halinde istifa etmesi gerektiğini belirtti.

“ÖNLEMLER ÖRTBAS ETMEYE YÖNELİK... YARIN MEMURLAR DA ÖDENMEZSE NE YAPACAKLAR?”

Sağlık Bakanlığı’nın bir emirnameyle ikinci bir emre kadar belediye çalışanlarının hastane masraflarından muaf olacağını söylediğine de işaret eden Şeherlioğlu, devletin sigorta yatırımlarını yapmayan vatandaşın ücret ödemesi gerektiğini ve bu yatırımların yapılmadığını bildiği halde bunu bir takım tedbir ve emirnamelerle örtbas etmeye çalıştığını kaydetti.

Şeherlioğlu, aynı durumun bir gün kamu çalışanlarının da başına gelebileceğini hatırlatarak “Yarın devlet memurlarının yatırımları veya ödemeleri yapılmazsa ne yapacaklar?” diye sordu.

KTHY gibi BES eylemlerinde de şiddet uygulandığını ve grevin yasaklanmasının da bir şiddet olduğunu ifade eden Şeherlioğlu, ülkenin şu an “faşist” bir yönetim şekliyle yönetildiğini, “sermayenin ayakta kaldığı, işçinin-emekçinin ezildiği bir yönetimin basın ve tüm kamuoyu önünde uygulandığını” savundu.

50-60 DOKTORDAN HASTANE VE KLİNİKLERDE ÜCRETSİZ HİZMET

Tıp-İş’e üye 50-60 kadar doktorun hastanede kayıt yaptırmadan ve kayıt ücreti ödemeden ayrıca kliniklerinde belediye çalışanlarına ücretsiz hizmet vereceğini belirten Şeherlioğlu, Tabipler Birliği’ne üye doktorların da atacağı adımlar bulunduğunu söyledi.

“LEFKOŞA’YI ‘LEŞ-KOŞE’YE ÇEVİREN YÖNETİMİ PROTESTO EDİYORUM”

Dr. Erol Şeherlioğlu, “Yasemin kokan Lefkoşa’yı, ‘Leş-koşe’ye çeviren bu yönetimi şiddetle protesto ediyorum” diyerek şu an Lefkoşa’da çok yüksek derecede salgın hastalık tehlikesi bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 413 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler