1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOKTOR KÜÇÜK ANILIYOR
DOKTOR KÜÇÜK ANILIYOR

DOKTOR KÜÇÜK ANILIYOR

Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Önderi Dr. Fazıl Küçük, 28. ölüm yıldönümü olan bugün törenlerle anılıyor.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Önderi Dr. Fazıl Küçük, 28. ölüm yıldönümü olan bugün törenlerle anılıyor.

İlk tören, Küçük’ün kabrinin bulunduğu Anıttepe’de düzenlendi. Küçük’ün hayatını kaybettiği saat olan 10.28’de tüm bölgelerde sirenler çaldı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Anıttepe’deki törende yaptığı konuşmada “ ‘Ey Doktor rahat uyu... Sevgili Kıbrıs Türk halkı siz de rahat olunuz... Doktor Derviş Eroğlu sizin ne istediğinizi, nasıl bir antlaşmanın bizi güven içinde yaşatacağını, geleceğe taşıyabileceğini   arkadaşları  ve ekibi ile iyi biliyor, çalışmalarını buna göre yapıyor. Sevgili Doktor, son günlerinde seni heyecanlandıran mutlu eden devlet olma noktasından geri gitmek yoktur. Kıbrıs Türk halkının Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinden en ufak bir taviz vermesi asla söz konusu olamaz” dedi.

Eğer Rum tarafı iyi niyetli olursa önümüzdeki yaza kadar bir çözümün mümkün olduğunu dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:

“Biz Kıbrıs'ta var olan gerçeklere dayalı, yaşayabilir bir antlaşma için gereken esnekliği gösterdik, göstereceğiz. Ama veremeyeceğimiz tavizler, gerileyemeyeceğimiz noktalar var. Kimse bu noktalarda bizi boşuna zorlamasın.

Rahat uyu ey Doktor Küçük; senin ve dava arkadaşlarının bize emaneti olan kazanımlarımızı birileri bizi pohpohlayacak diye tehlikeye atmayacağız. Sana bir kez daha verdiğin mücadele, Kıbrıs Türk halkına hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor Allah'tan bol, bol rahmet diliyorum. Verdiğin mücadele bayrağımız, söylediklerin, yazdıkların andımızdır.”

ANITTEPE’DEKİ TÖREN

Dr. Küçük’ün Anıttepe’deki kabri başında düzenlenen anma törenine Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Dr. Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Ana Muhalefet Partisi CTP-GB’nin Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, milletvekilleri, siyasi partilerin başkanları ve temsilcileri, dernek, kurum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Protokol sırasına göre çelenklerin kabre sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunması, anıt özel defterinin imzalanması ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun konuşmasıyla devam etti. Tören, Dr. Fazıl Küçük Müzesi ile Fotoğraf Sergisinin gezilmesiyle tamamlandı. 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler