1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Doktor kadrolamaları
Doktor kadrolamaları

Doktor kadrolamaları

Başbakan İrsen Küçük bugün Meclis’te Kamu Hizmeti Komisyonu’na kızgınlığını dile getirdi. Bu konuşmadan önce komisyonla ilgili bir konuşma var mı diye baktım ama TAK bülteninde böyle bir konuşma bulamadım. Demek ki İrsen Küçük, Başbakan olara

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük bugün Meclis’te Kamu Hizmeti Komisyonu’na kızgınlığını dile getirdi.

Bu konuşmadan önce komisyonla ilgili bir konuşma var mı diye baktım ama TAK bülteninde böyle bir konuşma bulamadım. Demek ki İrsen Küçük, Başbakan olarak kürsüye çıkarak komisyonla ilgili düşüncelerini söyleme gereği duymuş. Televizyondan izlediğim konuşmayı TAK’ın bülteninden alarak buraya aktarıyorum:

“Başbakan İrsen Küçük de Kamu Hizmeti Komisyonu’nun son icraatlarının devamlı gözetimleri altında olduğuna işaret ederek komisyonun son 6-7 ayda aldıkları kararların tartışma yarattığını söyledi.
Uyum içinde, adalet terazisini de hırpalamadan icraatlar yapılarak bugünlere gelindiğini ifade eden Küçük, daha önce alımlar konusunda sıkıntı yaşanırken, şimdi de kadrolamaların gündeme geldiğini belirterek, ‘Bu konu çok hassas. Aynı kulvarda ve uzun süre çalışan insanlar var. Denge önemli’ dedi.
Hassas ve adil olunması gerektiğini vurgulayan Küçük, ‘aksi halde vicdanınızla baş başa kalırsınız tabii vicdanınız varsa’ şeklinde konuştu.
Başbakan Küçük, kadroyu hak edenin alması gerektiğini ifade ederek gereken tedbirleri alacaklarını kaydetti.
Sayıştay konusunun yargıda bulunduğunu, doktorlar konusunun da yargının kapısında olduğunu söyleyen Küçük, kadro artırma yoluna gitmediğini, bunu hakkı yenenlerin de kabul etmediğini söyledi. Hakkı yenenlerin yargıya gitmeyi planladığını, kendisinin de onları teşvik ettiğini vurgulayan Küçük, ‘haklarını arasınlar...’ diyerek çalışanların hakkını gasp edici keyfi kararlar almasının kabul edilemeyeceğini söyledi.”

Peki İrsen Küçük, bu konuşmayı yapma gereğini neden duydu? Çünkü son olarak doktorların kadrolanması ile ilgili olarak Kamu Hizmeti Komisyonu’nda kadro alamayan doktor kendi damadı idi. Beş doktorun katıldığı ve dört kadrolamanın yer aldığı süreçte Başbakan’ın damadı kadro dışı kaldı.

6-7 ay öncesinden söz ediyor İrsen Küçük… (ben 7-8 ay olarak duymuştum) Bu tarih önemli olsa gerek diye düşündüm ve Cumhurbaşkanlığı kontenjanından komisyona atanan Eroğlu’nun eski müsteşarı Mustafa Tokay’a sordum. Tokay’ın komisyona atanma tarihi de söylenen tarihle aynı… Diğer üyeler zaten CTP hükümeti döneminden atanan üyeler… Demek ki Kamu Hizmeti Komisyonu’nda İrsen Küçük-Derviş Eroğlu çekişmesi var denebilir.

Başbakan’ın damadının neden kadro alamadığını da sorduğum Mustafa Tokay kendi açıklamasını ortaya koyuyor. Kriter puanlarının ve başka değerlendirmelerin diğer adaylarla aynı not seviyesinde olmasına rağmen, komisyonun karşısında giyim tarzı ve davranışı nedeniyle kadro dışı kaldığı anlatılıyor.

Kadroyu kaybetme puanı 0. kusurlarla ifade ediliyor. İşte Başbakan bunun için kızgın… 7-8 ay diyerek de Cumhurbaşkanı kontenjanından atanan Tokay’ı veya Eroğlu’nun kendisini işaret ettiği anlaşılıyor.

Tabii konuşmasında sadece bu konuyu anlatmaktan kaçınıyor ve Sayıştaylık sınavında yaşananları da katıyor sözleri arasına… Yanlış anlaşılabilir! düşüncesiyle herhalde...

Komisyonda olanlar Başbakan açısından başka türlü anlamlandırılabilirken, komisyon üyeleri tarafından başka türlü ifade ediliyor. Bu konuda hangi taraf haklı, eğer mahkemeye giderse yargı karar verecek ama önümüzdeki günlerde aralıktaki UBP Kurultayı da yaklaşırken İrsen Küçük-Derviş Eroğlu çekişmesi olarak ifade edilebilecek başka örnekler de görülecek diye düşünüyorum.    

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 997 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler